Amenda Trimisa Acasa.

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Amenda Trimisa Acasa.

    Buna ziua.Ieri in jurul orei 15 am avut ghinionul sa fiu oprit de Domnul politist pentru ca eram stationat in alveola.Probabil pentru cine frecventeaza zona unirii stiti cum este statia de autobuz de langa metrou (3-4 masini cel putin in statie).Intrebarea, si nelamurirea mea este urmatoarea.Totul a decurs normal pana in momentul in care a venit la masina sa mi aduca actele.Eu asteptand sa semnez un proces verbal, am avut surpriza sa imi spuna ca amenda o voi primi acasa.Este normal? Sau pur si simplu si-a batut joc de mine si nu o sa primesc nimic? As vrea sa stiu daca se poate cam in cat timp trebuie sa ajunga amenda acasa.

    O zi buna.

  • #2
    Normal amenzile trimise acasa sunt cele in care te prinde radarul cu viteza mare si nu apuca sa te mai opreasca, ori te prind radarele de Roviniete si tot asa nu apuca sa te mai opreasca nimeni. Dar asa ... daca era sa iti dea amenda, mai mult ca sigur iti dadea pe loc. Eu nu cred ca mai primesti vreo amenda. Dar omul s-a legitimat ? esti sigur ca era de la rutiera ?

    O mica observatie...cum te-a oprit politistul...daca tu erai stationat ? ) , amuzanta faza
    Last edited by Toorop; 27 June 2014, 21:23. Reason: Greseala ortografica

    Comment


    • #3
      Fix cand m-am urcat in masina).La fel am gandit si eu,ca pur si simplu m-a iertat.Si acelasi raspuns l-am primit si de la cineva pus mai sus in politie.Ori primeam procesul verbal etc... ori "si-a batut joc de mine" si a trecut cu vederea.

      Comment


      • #4
        Pe mine m-au prins cand abia parcasem.A aparut un lighean cu ghiventuri,a coborat geamul jos si m-a intrebat:Ai prea multe puncte pe permis?Hai dispari!Si am plecat.Probabil ca e prima si ultima data cand m-au iertat.
        Welcome to the Club, We Have Jackets !

        Comment


        • #5
          O.G.2/2001,art.16 - (7) In momentul incheierii procesului-verbal agentul constatator este obligat sa aduca
          la cunostinta contravenientului dreptul de a face obiectiuni cu privire la continutul
          actului de constatare. Obiectiunile sunt consemnate distinct in procesul-verbal la
          rubrica “Alte mentiuni”, sub sanctiunea nulitatii procesului-verbal.

          plus ca amenda trebuie sa ajunga la tine in maxim 30 de zile de la data sanctiunii.

          Comment


          • #6
            Deocamdata au trecut cateva zile.La mine nu a fost chiar asa pe fata sa ma lase sa plec.Dar acum ramane sa vad daca primesc ceva acasa.
            Multumesc frumos de pareri.Si mai astept pareri poate mai intalneste si alt cineva asemenea dileme ).

            Comment


            • #7
              Pe 7 iunie veneam de la Sibiu spre Medias pe un drum nou nout ca in palma, bineinteles ca semnele de circulatie din timpul lucrarilor (alea galbene) erau tot acolo. Cineva din sens opus mi-a facut semn cu farurile si am redus viteza la 60 desi eram inafara localitatii pe drum drept si liber. Am trecut pe linga doua semne, unul de limita la 50 si apoi unul de 40. Cand am trecut pe langa masina de radar am vazut ca politistul nota ceva, era intr-un logan albastru fara insemnele politiei. Dupa ceva distanta a mai fost o masina cu radar pe partea cealalta, oprise o masina. Sant intr-o dilema totala daca am scapat sau o sa-mi vina amenda prin posta. Au trecut trei saptamani, daca nu vine nimic inca o saptamina oare am scapat ?
              Daca o problema se poate rezolva atunci nu trebuie sa te stresezi, daca nu se poate rezolva atunci chiar nu are rost sa te mai stresezi.

              Comment


              • #8
                Ai scapat 100% Am trecut si eu prin deastea, una din ele fiind: mergeam cu aproximativ 100 intr-o localitate unde era 50 si fix dupa o curba era radarul dar cu spatele la mine, l-am vazut un pic tarziu pentru ca avea in spatele lui o alta masina si m-am infipt tare in frana, iar cand am trecut pe langa masina politiei inca franam tare, s-a uitat politistul urat rau la mine ... dar nu am primit nimic desi asteptam.
                Normal iti da amenda daca depasesti limita legala cu 10 km/h, daca de exemplu ai 59 intr-o zona unde este 50, daca te opreste iti da avertisment sau cel mult puncte penalizare, nu puncte amenda. Puntele penalizare sunt alea care daca strangi 15 in 6 luni iti ia permisul o luna. Bun si pe ceasul din bord daca ai 60, viteza reala (cea de pe gps si cea pe care o citeste radarul) este mai mica, undeva la vreo 55, cam asa. Deci trebuie sa ai aproximativ 65km/h in bord ca sa iti dea amenda pentru ca ai depasit limita de viteza cu 10 km/h. Intr-o alta data, am trecut prin oras pe la mine prin fata radarului cu 60 si un pic, pe ceas...radarul l-am vazut tarziu..dar nu s-a dat jos sa ma opresca doar s-au uitat la mine, si nici nu am primit nimic prin posta.
                Last edited by Toorop; 28 June 2014, 20:20. Reason: Greseala ortografica

                Comment


                • #9
                  Viorel,cred ca ai scapat,ca de obicei opresc si impart pe loc "primele". Am vazut gramada opriti,mai ales ca acum e drumul bun si te indeamna sa o calci.....si sunt limitari puse unde e drumul curea,si o poti calca....deci e cam cu intentie,sa iasa bugetul.Ala albastru,LKV,era al nostru de aici,dar acum e dat celor de la drumuri nationale,sunt sibienii cu el.

                  Comment


                  • #10
                    Pun si eu o intrebare daca poate sa-mi spuna si mie , am trecut pe langa un radar in miscare neinscriptionat cu o viteza mai mare decat cea admisa 90 in limita de 50 , credeti co sa trimita amenda acasa, Ms
                    Opel Vectra A 1995
                    Logan Preferance 2009
                    Logan Editie Limitata 2014

                    Comment


                    • #11
                      Foarte putin probabil.
                      Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                      Comment


                      • #12
                        ala se pregatea sa se aseze undeva daca era mcv inscriptionat aveai sanse... asa nu.

                        Comment

                        Working...
                        X
                        Anulare DPF
                        Politica de Securitate Google