Rovinieta

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Pentru cei care isi schimba numarul de inmatriculare al masinii rovigenta ramane valabila...dar trebuie anuntati si cei de la CNADR.Mai jos gasiti formularele pentru aceasta operatiune (pentru persoane juridice si pentru persoanele fizice) si punctele unde acestea trebuie depuse.
    Aceste forumulare se afla si pe siteul CNADR.
    Un lucru bun zic eu.
    Attached Files
    sigpic

    Comment


    • Au uitat la Europa Fm sa precizeze ca e vorba si de o taxa de 24,8 lei.

      Comment


      • Asta e japca pe fata!
        Rovigneta se poate emite pe baza numarului de inmatriculare luat din baza de date (am spus numarul de inmatriculare si pe bon a aparut seria sasiu), dar tot in aceeasi baza de date nu se poate opera schimbarea de numar, decat daca achiti 24 de lei??????????
        Traim in Romania.....

        Comment


        • ma bucur ca m`am rupt de 130 lei si am achitat pe un an de zile , sa nu mai aud de ei pana la anu` !

          Comment


          • o mica precizare: daca a fost emis primul exemplar si se observa ca este gresit se poate anula. daca este scos si al doilea exemplar atunci nu mai este cale de intoarcere

            Comment


            • Cine cumpara rovinieta, verifica primul exemplar si doar daca datele sunt corecte, va semna pe acel bon. Apoi i se va elibera al doilea exemplar.
              Semnatura inseamna asumarea tuturor datelor de pe bon, deci NU DATI VINA pe cel de la statie in caz ca vreo litera/cifra e trecuta eronat. Semnatura clientului conteaza.
              Cine nu casca ochii, casca punga.

              Originally posted by detail View Post
              Asta e japca pe fata!
              Rovigneta se poate emite pe baza numarului de inmatriculare luat din baza de date (am spus numarul de inmatriculare si pe bon a aparut seria sasiu), dar tot in aceeasi baza de date nu se poate opera schimbarea de numar, decat daca achiti 24 de lei??????????
              Traim in Romania.....
              Important e sa merite taxa aia, ca daca la un autoturism mai ai o luna de valabilitate (aprox. 10 lei ca valoare), iesi in pierdere sa achiti taxa de schimbare a numarului in baza de date. De la 3-4 luni in sus de valabilitate ramasa, merita sa achiti taxa. In cazul autoturismelor. Daca e vorba de o rovinieta de valoare mare, de obicei merita si pentru o luna ramasa de valabilitate.
              Last edited by mr.K; 7 February 2011, 12:40. Reason: Automerged Doublepost

              Comment


              • Mai nou, sistemul de verificare a valabilitatii rovinietelor se vrea a fi extins si pentru verificarea existentei RCA-ului. Asta ar fi un lucru bun.
                Sunt destui inconstienti care circula fara RCA. Si unul a dat peste un prieten. (daune : aripa, suspensie avariata + instalatia AC). Fara CASCO era bun de plata, pana cand il dadea in judecata pe vinovat...............trecea o perioada buna. Si pentru recuperarea sumei, poti sa stai cu hotararea judecatoreasca in mana si sa nu ai ce executa de la respectivul.
                Last edited by mr.K; 2 March 2011, 13:09.

                Comment


                • cica daca da "bulgaru" peste tine, e posibil sa nu-ti plateasca nimeni reparatiile

                  Comment


                  • Nu e logic ce se intampla, dar taxele aberante din Romania au dus la situatia asta.
                    Totusi, un nerezident ar trebui sa reinnoiasca din 3 in 3 luni niste numere temporare, cum era mai demult.
                    Dar, deh, suntem toti in UE si acum luam.......ce rimeaza cu asta.
                    Pentru ca in spiritul romanesc, cine sa se mai ingrijeasca de masina luata din Bulgaria? Sincer, ai si avantaje, dar cand gresesti as vrea ca ala vinovat sa plateasca de sa-i mearga fulgii, el personal.

                    Comment


                    • Mai nou cred ca ati vazut la stiri ca astia de la drumuri numai fac fata la numarul mare de amenzi de trimis prin posta,,si drept urmare au angajat o firma specializata in asa ceva.
                      Firma asta la randul ei mai are si O ARMATA DE AVOCATI care se vor ocupa de colectarea amenzilor precum si un sistem propriu de curierat,,,ca sa numai ziceti voi ca nu va venit postasul acasa si ca bla bla nu am stiut de amenda!
                      Asa ca e groasa treaba si numai merge fentat statul ca inainte.

                      Comment


                      • Am vazut. Dar nu e vorba ca nu ar mai face fata nu stiu ce angajati, Se renunta in favoarea firmei, contra COMISION.
                        Firma aia va fi ca un scai , cum sunt firmele de recuperari debite de acum.
                        Asa ca, mare grija, statul era indolent in recuperarea sumelor, procesele verbale ajungeau pe la finante (acolo mergeau amenzile), iar pe cei de la drumuri in durea undeva, nefiind banii lor.
                        Acum, treaba devine mai serioasa.

                        Comment


                        • Astia de la recuperari sunt dea dreptul dati dr@cului.
                          Am o panarama de card la Banc Post si daca nu pun 50 de lei pe el lunar si intarzii cateva zile,,ma suna astia frate de cate 20 de ori pe zi,,,si in Weekend ma suna si la ora 10 seara,,de le-am luat odata mortii la P%$£^%%$ sa ma mai scuteasca.
                          Deci sunt mai rau ca RAIA PE CAPRA..numai scapi de ei pana nu achiti amenzile si cum pt rovigneta este foarte mare suma de recuperat,,deci au tot interesul!

                          Ps...am la telefon LISTA NEAGRA...si inainte daca sunau de pe fix,,treceam numarul in lista aia si de cate ori suna le da ton de ocupat automat.
                          Acum suna numai cu PRIVATE NUMBER/NUMAR NECUNOSCUT..si nu mai ai ce face decat sa dai telefonul pe silent.
                          Am inteles ca sunt si telefoane care au optiunea de a da ton de ocupat celor ce te suna cu indentitate ascunsa si in felul asta numai esti agasat de ei!
                          Last edited by Ivan Marian; 3 March 2011, 12:15.

                          Comment


                          • daca ai lista neagra poti sa pui pe langa numere normale si numere necunoscute/ identitate ascunsa. la mine merge pe un e63...am cateva numere, numere care nu sunt agenda si numere ascunse

                            Comment


                            • Pot sa pun orice numar care este in agenda si ma suna,,sau orice numar nou care ma suna ca sa il pot trece apoi in lista...dar nu le pot face pe astea cu numar necunoscut sa nu ma mai streseze si sunand la Cosmote am vorbit cu aia daca se poate face ceva in acest sens si au zis ca NU,,,dar unele telefoane au optiunea asta cu NUMARUL NECUNOSCUT,,asta au zis cei de la cosmote...am un motorola dual sim EX 128!

                              Oricum este groasa cu cei care nu vor plati rovigneta sau care au deja amenzi,,ca firmele astea de recuperari sunt platite la ce suma recupereaza,,,plus ca pe langa amenda propriu zisa mai platesti si cheltuielile firmei de recuperare...telefoane,,,avocati,,deplasari sau cheltuieli de judecata..

                              Comment


                              • naspa rau de tot. ca sa fiu sigur mi-am luat pe un an intreg.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google