Rovinieta

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Originally posted by 30_VLD View Post
    Daca imi permiteti, adresez si eu o intrebare cunoscatorilor . Am circulat vreme de 2 saptamani pe E81 fara rovinieta, pur si simplu nu mi-am dat seama ca uitasem sa o refac. Stiu sigur ca 1 drum cel putin l-am facut pe sub telecamerele de la Valcele ( Cluj). In cat timp ma pot astepta la o amenda? Se primeste o singura amenda chiar daca am trecut de mai multe ori? Pot afla de la Circulatie daca am vreo amenda pe rol?
    O singura amenda in 30 de zile.
    Pentru autoturisme, amenda e 250 de lei, 125 lei platibili in 48 de ore (atentie, NU ZILE LUCRATOARE), diferit de termenul amenzilor de circulatie.
    Daca ti se comunica vineri, ai timp pana maxim luni seara sa achiti jumatate din minim, 125 lei in cazul de fata. Cand termenul de 48 de ore se incheie intr=o zi nelucratoare, conform OG 2/2001, termenul se prelungeste pana la finalul primei zi lucratoare.

    "Actul normativ elimină din OG nr. 15/2002 prevederile care stabileau ca, pe lângă amendă, cei care circulă fără rovinietă trebuie să achite și un tarif de despăgubire.
    "
    Asa e, nu mai platesti acum decat amenda, fara tarif de despagubire.
    Last edited by mr.K; 28 October 2014, 10:20. Reason: Automerged Doublepost

    Comment


    • Pai si nu se poate afla nicicum daca am asa ceva "pe vine"? Adica mi se pare absurd sa ma trezesc in februarie cu amenda de acum.

      Tot e bine ca ne apropiem de-o suma mai realista, altfel sa le dau "cado" 5 milioane pt nimic ar fi fost chiar culmea.

      Comment


      • Amenda iti va fi comunicata conditiile OG 2/2001.

        ART. 25
        (1) Procesul-verbal se va inmana sau, dupa caz, se va comunica, in copie, contravenientului si, daca este cazul, partii vatamate si proprietarului bunurilor confiscate.
        (2) Comunicarea se face de catre organul care a aplicat sanctiunea, in termen de cel mult o luna de la data aplicarii acesteia
        ART. 27
        Comunicarea procesului-verbal şi a înştiinţării de plată se face prin poştă, cu aviz de primire, sau prin afişare la domiciliul sau la sediul contravenientului. Operaţiunea de afişare se consemnează într-un proces-verbal semnat de cel puţin un martor.
        Nu te grabi, vrei sa dai banii mai repede?
        Tot e bine ca ne apropiem de-o suma mai realista, altfel sa le dau "cado" 5 milioane pt nimic
        "Nimic"-ul ala se numeste contraventie.

        Comment


        • Daca nu ai vrut sa le dai 120 de lei pentru rovinieta, dai 500 pe o contraventie. Cam asta e principiul. Daca nu esti sigur ca ai asa ceva "pe vine" pune banii deoparte de acum.
          Nu contraziceti moderatorii, iti iei ban daca ai dreptate.

          Comment


          • Doar ca trebuie sa dea numai 125/250 lei, pentru un autoturism.
            Daca erai cu TIR-ul, ai mai mult de dat.

            Comment


            • Originally posted by 30_VLD View Post
              Pai si nu se poate afla nicicum daca am asa ceva "pe vine"?
              Parca se numeste CESTRIN.Poti suna la ei si poate te lamuresc.
              Vrei sa te remarci ca fiind idiot?Atunci da quote la ultimul mesaj postat!!

              Comment


              • N-a zis nimeni ca nu am vrut sa dau 120 pe rovinieta, nu am fost genul care evita plata taxelor ( cele obligatorii). A fost neatentie, sincer.

                Comment


                • Stai linistit, ca eu eram sigur ca rovigneta mea era valabila pana la sfarsitul anului,ea expirand de fapt in prima saptamana din luna iunie.
                  La sfarsitul lunii septembrie, am primit ,,recomandata" de la CESTRIN.
                  Am platit 125 lei la Ghiseul.ro, pentru trecerea prin fata camerei de la Cernavoda,pe la sfarsitul lunii iunie, cand ma duceam la mare.
                  In toata aceasta perioada,cred ca am trecut de aprox.20-30 ori prin fata camerelor.
                  La inceput eram foarte stresat, la fel ca tine.
                  Intre timp, m-am linistit.
                  Vom trai si vom vedea.
                  Greseala a fost a mea,dar legea e lege.

                  Comment


                  • Dac-ar fi legea lege, n-as plati n'spe milioane RCA si alte acareturi. Da' asta e alta poveste. Sa imi fie invatatura de minte. De regula faceam RCA/revizie/rovinieta in aceeasi zi, asa ma programam. Anul acesta am zis sa decalez putin, si am decalat cu 125 RON se pare )

                    Comment


                    • Am uitat ca mi-a expirat rovinieta si am trecut prin dreptul camerei din Letcani jud Iasi. Mi-a adus aminte ca am rovinieta expirata dupa ce am trecut de camera. Am avut inspiratia pe moment sa trag dreapta si sa-mi iau una on-line pe 7 zile incepind din data de astazi.

                      Vreau sa-mi spuneti daca in cazul asta mai primesc amenda??? Am verificat pe site-ul cnadr si am vazut ca am rovinieta valabila de astazi ora 14.52 iar eu am trecut prin dreptul camerei pe la 14.40. Daca primesc amenda si fac contestatie am vreo sansa de castig?

                      Comment


                      • Nu prea ai cum sa câștigi, din păcate
                        In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

                        Comment


                        • Originally posted by usr1 View Post
                          Am uitat ca mi-a expirat rovinieta si am trecut prin dreptul camerei din Letcani jud Iasi. Mi-a adus aminte ca am rovinieta expirata dupa ce am trecut de camera. Am avut inspiratia pe moment sa trag dreapta si sa-mi iau una on-line pe 7 zile incepind din data de astazi.

                          Vreau sa-mi spuneti daca in cazul asta mai primesc amenda??? Am verificat pe site-ul cnadr si am vazut ca am rovinieta valabila de astazi ora 14.52 iar eu am trecut prin dreptul camerei pe la 14.40. Daca primesc amenda si fac contestatie am vreo sansa de castig?
                          Judecatorul poate sa-ti schimbe in amenda in avertisment, daca faci contestatie.

                          Comment


                          • N-o sa-i vina amenda, nu-l speriati!

                            Am patit si eu ceva asemanator, acum vreo... 3 ani?! Nici nu mai stiu...
                            Dupa ce am trecut de camera, am sunat un prieten ce lucra intr-o benzinarie si l-am rugat sa-mi faca rovinieta.
                            Ce mi se pare foarte amuzant: ora de pe bonul de casa nu corespunde cu ora de pe rovinieta, chiar daca-s facute aproximativ in acelasi timp. Cu ora reala, nici atat. Asa ca la ce sa faci constestatie? In baza a ce?


                            Am verificat pe site-ul cnadr si am vazut ca am rovinieta valabila de astazi ora 14.52
                            Nu stiu cum apare pe site-ul CNADNR, dar, in mod normal, rovinieta este valabila de astazi (ziua in care ai facut-o) ora 00:00, pana in ultima zi a perioadei de valabilitate, ora 23:59.
                            Conform teoriei tale, in ultima zi de valabilitate, la ora 14:52, tu nu mai ai rovinieta valabila. Nimic mai fals. Eu zic sa stai linistit.
                            If it ain't broke, don't fix it!

                            Comment


                            • Am verificat pe site-ul cnadr si am vazut ca am rovinieta valabila de astazi ora 14.52
                              La el era prima zi de valabilitate, la ora 14,52 si-a cumparat-o.

                              Camerele duble de la Letcani sunt in functiune fizic, emit semnal ca se vede si pe detectorul radar, dar nu stiu daca sunt introduse in sistem, nu capteaza imagini si nu le transmit catre CESTRIN. Inca.

                              Comment


                              • Nu conteaza, mah, e valabila pt. ziua respectiva, indiferent de ora.
                                Inclusiv daca te "pozeaza" baietii cu Fiat-uri galbene si-ti faci rovinieta dupa, tot nu vine amenda.
                                Mie tocmai ce mi-a expirat, ma faci sa plec pana la Bucuresti fara rovinieta, doar ca sa probez cele spuse?
                                If it ain't broke, don't fix it!

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google