Foto Octavian

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • foarte frumoase pozele !

    am pus cateva poze cu nokia...
    Attached Files

    Comment


    • Originally posted by alessandro View Post
      Cauta sa pui punctul de focus pe zone co contrast. O linie o dunga un punct...sa fie ceva acolo...sa vada o textura.

      Eu am patit asta cu Tamronul 24-70...obiectiv de 35 mil.
      L am vandut si mi am luat de la Nikon 24-70 ul.
      E ok cu asta dar la 2,8 tot trebuie sa am grija.
      La full frame uri e mai dificil cu profuzimea.
      ................................
      Adevarul e ca n-am cautat treaba asta, mersi de pont, mai exersam

      Originally posted by Andyno View Post
      foarte frumoase pozele !

      am pus cateva poze cu nokia...
      Frumoase, ai viziune

      Ia fa-ti un thread sa vedem mai multe
      Last edited by Octavian; 7 April 2014, 21:39. Reason: Automerged Doublepost

      Comment


      • Pune punctul de focus pe o zona fara detalii...o coala de hartie de exemplu si vezi ce se intampla.
        Dupa...deseneaza un X pe ea si repeta cu punctul pe X.
        Cam asta e ideea.

        Sent from my GT-I9105P using Forum Runner

        Comment


        • Sau focus manual mai bine ?
          sigpic

          Comment


          • Daca stai locului si ai reusit focalizarea corecta merge, ca sa nu mai focalizeze din nou (asa am facut la un majorat), daca te duci de colo colo e greu cu focus manual.
            Mi-e greu sa focalizez manual ca nu vad tot timpul foarte bine prin vizor in lumina slaba.
            Attached Files

            Comment


            • Originally posted by alessandro View Post
              Cauta sa pui punctul de focus pe zone co contrast. O linie o dunga un punct...sa fie ceva acolo...sa vada o textura.

              ..........................
              Am fost la un botez (ca invitat, nimic legat de foto) concluziile sunt din ce in ce mai clare (se face "lumina") cu privire la asta fix:
              - e bun pe lumina BUNA, absolut minunat pt portrete (in lumina buna) cred ca e singurul lui scop
              - slab spre execrabil pe lumina slaba, rateaza lamentabil focalizarea (cu toate punctele de contrast care le-am putut gasi)
              - in lumina slaba/precara (gen local/biserica) diafragma de 1.8...2.2..2.8 nu te ajuta mai deloc pt ca nu face focus corect, sau face focus apoi il face din nou (de una doua, trei ori...il vaneaza cum spun astia avansatii)
              - in lumina slaba trebuie sa mergi cu un f 3.5..4 ca sa faca un focus acceptabil

              Din toate pozele mai bine de jumate au fost defocusate.
              La local m-am jucat cu un buchet de flori - nu asta din poza - era altu la vreo 5 metri distanta, cand punea focus ok, cand rata, cand punea ok, cand rata, din 10 cadre doar vreo 3 au fost ok, la f 3.2 sau 4.

              Mai jos sunt cateva care au iesit acceptabile (n-am editat nimic la ele, doar resize)

              PS: pe chelnerita am prins-o cel mai bine, daca nu era si capatana lu ala (saracu, n-are el nici o vina ) )

              LE: la mine pe comp sunt mai clare...
              In biserica F2.2 iso 1600 si WB nu mai stiu (oricum traiasca Magic Latern)
              Attached Files
              Last edited by Octavian; 4 May 2014, 01:28.

              Comment


              • Incearca sa imprumuti un obiectiv hi-end bine calibrat sa vezi cum se comporta.
                La un moment dat intervin si limitari tehnice de care trebuie sa fii constient.

                Focusul manual este o solutie dar trebuie sa ai multe, foarte multe ore de practica in spate.

                Sent from my GT-I9105P using Forum Runner

                Comment


                • Da, m-am gandit sa imprumut un obiectiv high end, e prima presupunere cat se poate de plauzibila (ar fi culmea un obiectiv de 100Euro sa fie la nivel cu unul de 500-1000 Euro), numai ca n-am de la cine momentan.
                  Acum nu mai discutam si de body...cel mai low entry level posibil, dar in cazu de fata nu dau vina pe body (atata tim cat cu obiectivu de kit se descurca mult mai bine pe lumina slaba)

                  Cu focusu manual este nevoie cum spui de mult de antrenament, chiar m-am jucat ieri la sala, incercam sa fac focus manual pe un buchet de flori aflat la aprx 5 metri, nici o sansa )
                  Si in biserica e si mai dificil.

                  Ce am observat pe lumina slaba (slaba rau) chiar daca face focus corect (manual am reusit cateva cadre focalizate corect) calitatea este una foarte proasta, trebuie sa folosesti un F4 sa iasa ceva, dar si atunci nu e chiar ok.
                  D-aia zic ca pe lumina buna e foarte bun, in rest cam prastie.

                  Mersi de interventie.

                  PS: maine imi vin parasolarele, am comandat pt fiecare obiectiv

                  Comment


                  • Stii care este problema cu focusul manual ?

                    Tu poti vedea imaginea cristal prin viewfinder dar pe senzor sa fie out of focus.

                    Oglinda reflecta lumina pe senzorul de Af, acesta regleaza obiectivul ca este pe senzorul de Af sa fie sharp. Asta nu inseamna ca va fi sharp si pe senzorul de imagine.
                    Oglinda se calibreaza in asa fel incat lumina de pe senzorul de imagine si senzorul de Af sa fie la fel de focusate.
                    Poate m-am exprimat ciudat (ma grabesc)...dar intelegi.

                    In Live View, focusul se face 100% digital. Fara oglinzi mecanice sau alti senzori. In Lv aparatul face focus perfect si nu greseste niciodata dar este foarte lent.

                    Comment


                    • Inteleg, n-am incercat in life view...

                      Comment


                      • Un lv poti vedea cam tot ce poate obiectivul in materie de sharpness.

                        Stiu ca e stresant atunci cand focusil nu este unde trebuie. Unele poze trebuie acceptate si asa pentru ca nu sunt deranjante. Sunt alte lucruri mai importante.

                        Sent from my GT-I9105P using Forum Runner

                        Comment


                        • Ceva din gradina
                          Attached Files

                          Comment


                          • Prima etapa la karting Palatul Copiilor 2014, Arad.
                            Attached Files

                            Comment


                            • Prima ar fi si mai bestiala daca ai roti-o putin in sensul acelor de ceasornic.
                              sigpic

                              Comment


                              • Originally posted by Andyno View Post
                                foarte frumoase pozele !

                                am pus cateva poze cu nokia...
                                Felicitari pentru poze.

                                Imi place mult ca se vede textura cerului in fiecare poza.

                                Am vazut ca multi colegi nu regleaza expunerea si fac poze in care cerul este 'ars' adica fara textura. Le recomand cu caldura pozele tale ca sa vada cum trebuie sa se vada cerul intr-o fotografie facuta ca lumea.
                                Logan GPL 1.4

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google