Fotografii Alessandro

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Am observat ca iti place sa tragi cimitire, din pacate oricat as incerca nu-ti pot impartasi treaba asta, poa' sa fie super reusit cadrul, stiu ca acolo ajung si de obicei e jale.

    Comment


    • Allessandro, daca "te apuci" de treaba in Bellu astept niste cadre de la mormantul lui Mihai Eminescu.

      PS: Ca sa fii sigur ca te-ai dus cu folos, s-aprinzi si-o lumanare si sa nu uiti o rugaciune.

      L.E. O sa constati acolo la fata locului, cati "ilustrii" s-au inghesuit "sa prinda loc" cu cavoul langa mormantul lui Eminescu. (ce inseamna sa dai din coate, ca si dupa moarte sa "prinzi loc" langa cineva, care chiar a fost cineva)

      @ Ocatvian - ce bine ar fii daca mai multi ar merge in cimitir, ca sa inteleaga ca nu suntem vesnici pe pamant, ca trebuie sa mai lasam ceva si dupa noi (copii, nepoti - oameni, nu javre) si sa mai lasam un colt verde dupa noi (indiferent cum se cheama locul ala - {rosia montana, etc})
      Last edited by ion_R5; 19 September 2013, 20:03. Reason: Automerged Doublepost

      Comment


      • Ion te rog sa nu intram in polemica pe threadul omului, am multe pe limba si nu e ok aici sa ne desfasuram, unii sunt constienti ca nu sunt vesnici si de aia fac atata rau, cu rosia montana sunt din nou in asentimentul tau (ai incercat sa fii subtil ) ).
        Sa nu mai discutam aici.

        Comment


        • Acum 2 sau 3 ani, Nikonistii au primit autorizatie si s-au dus in grup de zeci de persoane sa traga in Bellu.
          Acest cimitir face parte din patrimoniul cultural mondial.
          Multi fotografi au tras acolo si au vandut albume pe bani grei. Eu nu pot si nu vreau sa fac asta din cauza acordului semnat cu ei pe care I'll voi respecta la virgula.
          Este un proiect foto personal...nu ma gandesc cine ajunge sau cum ajunge acolo.

          Bine zice Octavian...hai sa ramanem la discutii pe marginea fotografiilor postate

          Sent from my GT-B5330 using Forum Runner

          Comment


          • Octavian...asta este un crop la 90%, 70mm f/2.8, iso 500
            Attached Files

            Comment


            • Ai sacrificat zoom-ul, dar eu zic ca ai castigat mai mult la celelalte capitole

              Comment


              • Zoom-ul este echivalent cu aproximativ 16-45mm pe un dslr de format redus.

                Pentru la anu' am in vedere un 70-200 cu 2.8 in functie de cum merg treburile.

                Comment


                • Din nou portrete...si un peisaj din Bucegi.

                  Octavian, incearca sa ghicesti setarile la peisajul cu muntii !
                  Attached Files

                  Comment


                  • Daca dau clic dreapta si nu le vad, chiar n-are rost sa merg pe ghicite )

                    Reusite toate, a treia artistica tare

                    Comment


                    • f 1.8 asta trebuia sa ghicesti. E facut din greseala cand faceam poza 3 . Chiar la f 1.8 tot cadrul este clar in focus

                      Comment


                      • Pai da vezi? Cine crezi ca ar fi ghicit ca e la 1.8 )
                        Intr-adevar a iesit foarte ok la 1.8

                        Eu am incercat ceva cadru mai larg la 1.8 si 3.2, diferentele sunt clare, pierde considerabil din claritate pe margini la 1.8, dar e utilizabila (dupa mine vazut).

                        Comment


                        • Octavian...uite o poza cu 24-70

                          Din mana, 1/60, f/2.8, iso1600 fara noise reduction. Procesata doar pe partea de balans de alb.
                          Attached Files

                          Comment


                          • Misto clar, dar asta la un ff si obiectivu asta nu ma mira asa de tare

                            Pt mine poate prea mult alb.

                            Comment


                            • Mie imi place poza. A iesit foarte bine, mai ales ca e din mana.
                              PS: pacat ca nu ai incadrat toata sticla. Banuiesc ca ai avut un motiv
                              sigpic

                              Comment


                              • Octavian...in cadrul original de 24 mpx se vede mai bine pana unde poti sa faci crop fara sa se vada noise sau sa se piarda din claritate.

                                Ce punem aici e orientativ ca si sharpness.
                                Last edited by alessandro; 3 October 2013, 22:19.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google