Fum Negru

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Fum Negru

    Salut,

    Nu prea ma pricep la mecanica, asa ca m-am gandit sa intreb niste oameni mai priceputi.

    Am un Logan 1.5 DCI. Am schimbat la 62.000 km, ulei si filtru ulei. Acum la 71.000 km, scotea fum foarte negru. Am schimbat din nou uleiul si filtrul, insa asta nu a rezolvat problema. Cand plec de pe loc, sau cand schimb in a 2-a si a -3 treapta, scote fum foarte negru. Masinile din spatele meu, raman pe loc la stop

    Am pus si aditiv in motorina, pentru curatarea injectoarelor, dar nici o schimbare. Care ar putea fi problema? Sper sa nu fie vorba de turbina

    Ce service mi-ati recomanda din Bucuresti, care sa fie bun si nu foarte scump?

    Mersi!

  • #2
    La ce turatie schimbi vitezele?
    sigpic

    Comment


    • #3
      2500-3000, dar nu prea urc in 3000. asa m-am obisnuit, nu-mi place s-o aud foarte turata...

      Comment


      • #4
        Afara din localitate o data pe luna iesi sa o calci putin?sa ii cureti evacuarea?
        sigpic

        Comment


        • #5
          Locuiesc in afara Bucurestiului, fac cam 10 km zilnic pe Splaiul Unirii, deci am unde s-o calc... calcat inseamna 120-130 maxim

          Comment


          • #6
            Nu la viteza ma refer...la turatie...3500-4000...
            sigpic

            Comment


            • #7
              la 4000 nu cred ca am ajuns...

              Comment


              • #8
                Am inteles...parerea mea e sa o forjezi putin ca nu are nimic...e posibil sa fie depusa calamina pe evacuare...asta e prima mea parere...chiar daca scoate fum mult la ceea ce ti-am recomandat mai sus...ti-am zis e posibil sa fie de pe evacuare.
                sigpic

                Comment


                • #9
                  verifica si egr-ul.in general fumul negru e de la motorina nearsa.trebe vazut si sistemul de injectie.posibil injectoare cu probleme.
                  Welcome to the Club, We Have Jackets !

                  Comment


                  • #10
                    multumesc mult!

                    aditivul foloseste la ceva? chiar curata injectoarele?

                    pe cel pe care l-am luat scria ca este pt 500 l motorina... am pus asa din ochi. sa mai incerc? trebuie pus inainte sa pun motorina sau dupa?

                    Comment


                    • #11
                      Eu personal nu folosec aditiv...pun motorina doar de la rompetrol...doar de la ei.
                      Fa vreo doua forje si daca tot scoate fum cutata egr-ul...daca tot scoate fum e posibil sa fie din injectoare buba...eu ti-am dat sfatul cel mai la indemana ta si cel mai ieftin.
                      sigpic

                      Comment


                      • #12
                        mersi mult pt raspunsul prompt! ;)

                        Comment


                        • #13
                          Originally posted by vicentiu View Post
                          multumesc mult!

                          aditivul foloseste la ceva? chiar curata injectoarele?

                          pe cel pe care l-am luat scria ca este pt 500 l motorina... am pus asa din ochi. sa mai incerc? trebuie pus inainte sa pun motorina sau dupa?
                          Degeba bagi aditiv in motorina ca nu ajuta absolut la nimic. Toata mizeria din rezervor se amesteca cu aditivul si ajunge in instalatia de alimentare , dai de alte probleme. Cel mai probabil fumul negru provine de la egr care a ramas blocat.Incearca sa ii dai putina tapla, peste 4000 de ture.

                          Comment


                          • #14
                            fumul negru e de la EGR blocat oricum dupa ce este rezolvata mai scoate inca 100km cam asa fum negru pana se curata evacuarea dar din ce ince mai putin
                            Mecanica pentru Dacia si Renault doar in Bucuresti

                            Comment


                            • #15
                              am turat in dimineata asta, dupa cum m-ati sfatuit, am dus-o in 3500 de ture, ca mai mult nu prea am avut unde... si fumul a cam disparut...

                              diseara ies pe autostrada si o sa-i dau mai mult...
                              multumesc pt sfaturi!

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Anulare DPF
                              Politica de Securitate Google