Fum Negru Si Dens Si Lipsa De Putere 1,5 Dci

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Fum Negru Si Dens Si Lipsa De Putere 1,5 Dci

    Am un logan 1,5 dci care are 125000km la care nu am avut probeme pana nu demult.Am gasit la o diagnoza probleme cu supapa egr si 2 injectoare decalibrate.Le-am remediat si de aici a inceput declinul. dupa o perioada relativ scurta a inceput sa scoata fum negru acest lucru fiind precedat de un tacanit ca de masina de cusut si pierdere de putere.Am revenit la service si am explicat problema.S-a verificat pompa(capul hidraulic),regulatorul,injectoarele,turbina,inject oarele,egr(care doar ce il schimbasem).Toate functioneaza foarte bine conform spuselor celor de la service.S-a concluzionat ca ar fi calculatorul cu probleme.L-am schimbat si pe acesta si rezultatul este ca masina merge la fel de prost ca atunci cand am venit la service.Conform testerului masina nu are nici o eroare pe teren scoate fum si nu are putere.Sunt cu nervii la pamant.A mai patit cineva o asemenea simptoma si care a fost cauza de remediere.Inainte de necazul asta am schimbat si curelele de distributie si ce mai e pe acolo.Un sfat de la un cunoscator sau un patit ca mine mi-ar fi de mare ajutor.Multumesc anticipat.
    Last edited by norasifiii; 20 August 2015, 13:23.

  • #2
    ai verificat si distributia? sa nu fie sarita de la punct, adica nu dinte sau doi? sau mai verifica si admisia de aer, dar cred ca tu nu ai debitmetru pe ea. cumva este e3 modelul tau?

    mai e o varianta. sa nu ti de fi dus diuzele de la celelalte 2 injectoare si sa "pise" motorina in camera de ardere sau imv-ul, sau pur si simplu ti-a ramas un injector blocat pe deschis. un test de retur al injectoarelor iti da mai multe raspunsuri.
    Last edited by bogdan83; 20 August 2015, 18:58. Reason: Automerged Doublepost

    Comment


    • #3
      distributia este verificata de cei de la service;au spus ca nu sunt probleme deoarece au verificat pe tester.injectoarele au test de retur facut pe banc delphi-test ok.masina este E3;Sincer in service mai este una cu aceleasi simptome venita de la un alt service la care oamenii se uita ca la a mea.

      Comment


      • #4
        Scoate mufa egr si vezi cum se comporta. Daca e mai bine cred ca ai gasit problema. Incearca sa cureti vana egr si cineva sa invete egr-ul cu tester ca atunci cand se schimba cu unul nou.

        Comment

        Working...
        X
        Anulare DPF
        Politica de Securitate Google