Fuzeta Sau Punte?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Fuzeta Sau Punte?

    Am o problema...roata de pe partea stanga la unghiuri mi-a iesit cu o inclinare de 6grade..........spre exterior.
    cei de acolo mi-au spus urgent inlocuire punte spate.....ce sa fac? sa ii cred?
    am inteles ca poate fi fuzeta.....
    voi ce credeti?
    Nobody dies virgin...because life fuck's us all !!

  • #2
    Ai luat vreo bordura ceva in trecut sau ai avut accident in stanga spate?

    La ce roata ti-a iesit respectiva inclinatie, stanga fata sau spate?
    4 pistons + GPL + tuningu' casei = km multi & 1.5 dCi 85 BoiP

    Comment


    • #3
      stanga spate,nu am luat nici o bordura,am avut un accident,dar a fost frontal.
      Attached Files
      Last edited by JmEk; 13 May 2010, 09:42.
      Nobody dies virgin...because life fuck's us all !!

      Comment


      • #4
        nush daca ai fuzeta pe spate..........ce arati u acolo nu are nici o relevanta cu inclinarea rotii..

        Comment


        • #5
          punte in principiu , fuzeta e scurta rau 10 -15 cm decie si destul de rezistenta, oricum daca optezi ptr punte din dezmembrari banuiesc ca e cu fuzete cu tot. E greu de spus ce vrei tu sa sti , de obicei se pune sus o fuzeta de proba si e face din nou directia, daca nu iese cu fuzeta treci la punte . numai ca vezi? chestile astea costa bani....ca nu te serveste nimeni cu probe si standuri de directie , in service verdictu e clar : punte! si daca apuca sa puna puntea sus cu conducte si tot ce are pe ea si tootusi nu iese o sa-zi zica ca trebuie si fuzeta si nu prea ai cu cine sa te tocmesti ca nu mai da nimeni punte jos. Bafta!
          Pain brings out the truth in us all...
          ...how much truth can you stand?

          Comment


          • #6
            nustiu daca gresesc da parca fuzeta e pe fata

            FUZÉTĂ, fuzete, s.f. Fiecare dintre cele două dispozitive care fac legătura între roțile directoare și osia din față ale unui autovehicul și care permit orientarea roților în direcția dorită. – Din fr. fusette.

            Sursa: DEX '98

            FUZÉTĂ ~e f. Piesă de legătură cu ajutorul căreia se orientează roțile unui autovehicul în direcția dorită. /<fr. fusette

            Sursa: NODEX

            FUZÉTĂ s. f. piesă de legătură între roata directoare și osia din față a unui autovehicul. (< fr. fusette)

            Sursa: MDN
            -------------------------------------------------
            fa o poza din spatele masinii sa vedem daca inclinatia rotii e vizibila deobicei inclinatia e spre interior din cauza unei borduri sau alt impact in special se intampla iarna
            in poza te denumirea clasica BRAT SPATE DACIA (CIOLAN) si acolo este bucsa din capatul ei unde se prinde de caroserie
            putin probabil sa ai inclinatia rotii spre exterior
            nui crede eventual poti incerca inalta parte fara se spui ca banuiesti ceva ii lasi pe ei sa spuna daca sesizeaza ceva
            -------------------------------
            EUGEN2008 -fuzeta e scurta rau 10 -15 cm decie si destul de rezistenta
            cred ca din ce spui tu te referi la "MORCOV" cel pe care vin cei doui rulmenti si intra in tambur

            in poza trei vad ca ai fotografiat cu roata ridicata pe cric e normal sa apara acea inclinatie cand e pe cric can o ridici pe cric are tendinta de a intra in interior din partea de jos de aceea si inclinatia ciolanului,oricum inclinatia din poza ta arata ca roate este spre interior cand o lasi jos revine la normal - pe probate dai bere la toti cei prezenti la intalnire daca tiarat
            Last edited by petroman; 21 May 2010, 19:08. Reason: Automerged Doublepost
            Mai bine taci si doar pari prost .. decat sa vorbesti si sa inlaturi orice indoiala !!!

            Comment


            • #7
              jmek pune o poza sa vedem cum arata masina din spate ca de o buna vreme m-am tot uitat si eu la roata mea stanga spate si tot asa am senzatia ca e inclinata.
              n-am avut nici eu niciun accident nimic si ma cam framanta treaba.
              vii duminica sa le comparam putin ?
              Celor care nu stiu sa mearga cu diesel cautati pe google: "Exploatare diesel ! MAK"

              Comment


              • #8
                Inclinare.......

                Cele 2 bucse se uzeaza destul de repede.Piesa respectiva are denumirea populara a mecanicilor=ciolan=. Asa ca Petroman, dai tu o bere si mie si lui Jmek............

                My Car

                Comment


                • #9
                  ai citit tot postul meu sa vezi ca am zis ca se chiama ciolan si azi si-a dat seama ca nu are nimic a comparato cu un logan parcat langa el,si masina ridicata pe cric e normal ca bucsa aia sa aiba inclinatia din poza,te-ai ras de bere io oricum am avut la intalnirea de azi da na vrut nimeni sa bea
                  Last edited by petroman; 23 May 2010, 22:20.
                  Mai bine taci si doar pari prost .. decat sa vorbesti si sa inlaturi orice indoiala !!!

                  Comment

                  Working...
                  X
                  Anulare DPF
                  Politica de Securitate Google