Galeria Lu' Sorinj

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #31
    ...si inca o luna mai recenta (2.02.2007) (cu alt aparat)
    Attached Files
    sigpic

    207 noir obsidien

    Comment


    • #32
      Ca sa raspund colegului de juriu, @Road Empire, daca as fi participat la concurs, as fi atasat urmatoarea fotografie.
      Ce legatura are cu "viata la oras"?

      Cand spui Venetia te gandesti la indragostiti
      Cand spui indragostiti te gandesti la doi porumbei
      Cand spui porumbei te gandesti la ceva alb...
      In fotografia de jos, sunt doi porumbei albi cu palarie, si cativa porumbei cenusii, ce asteapta cuminti grauntzele.

      Ce legatura are fotografia de jos cu tema "viata la oras"?
      Venetia e un oras turistic, un oras al indragostitilor, un oras plin de fotografi. Poza de mai jos este un exemplu clar de "viata in Venetia".

      Sper sa va placa. Astept pareri si critici, ca si cum voi sunteti juriul nemilos.
      Attached Files
      sigpic

      207 noir obsidien

      Comment


      • #33
        Bravo Sorine,am ramas gura casca. Excelenta lovitura

        App: mi-a trecut o idee prin cap mai demult in legatura cu instantaneele,dar eu din pacate nu sunt profi si nu am scule.
        E vorba ca e nevoie de trepied ptr acest "incognito" si anume ar suna cam asa: sa te postezi intr piata cu trepiedul si sa incepi sa iei cadre dupa cadre rotindute mereu (jur _imprejur 360),dar sa nu te uiti la ce cadre faci. Un "blindshot",iar mai apoi cand ajungi acasa cred ca ai ramane uimit de ce ai in aparat. NU?! ce zici?
        Am scos masina in ploaie sa se tuneze cand tuna !.......restul e LOGAN

        Comment


        • #34
          Originally posted by sorinj View Post
          Ca sa raspund colegului de juriu, @Road Empire, daca as fi participat la concurs, as fi atasat urmatoarea fotografie.
          Ce legatura are cu "viata la oras"?

          Cand spui Venetia te gandesti la indragostiti
          Cand spui indragostiti te gandesti la doi porumbei
          Cand spui porumbei te gandesti la ceva alb...
          In fotografia de jos, sunt doi porumbei albi cu palarie, si cativa porumbei cenusii, ce asteapta cuminti grauntzele.

          Ce legatura are fotografia de jos cu tema "viata la oras"?
          Venetia e un oras turistic, un oras al indragostitilor, un oras plin de fotografi. Poza de mai jos este un exemplu clar de "viata in Venetia".

          Sper sa va placa. Astept pareri si critici, ca si cum voi sunteti juriul nemilos.

          CE bine ca nu participi. Au altii sansa!
          sigpic

          Comment


          • #35
            Daca tot am vorbit mai sus de Venetia, urmeaza cateva imagini specifice lagunei surprinse acum un an.

            In prima fotografie gondolele in "parcarea" din zona pietei San Marco, in a doua - un gondolier dimineata devreme (cred ca era ora 7), in a treia vestitele "ulitze" inundate, unde accesul se face doar cu limuzina fara roti, in a patra si a cincea - minunatiile de la ultimul etaj, in a sasea - un fost porumbel (cenusiu, nu alb) servit ca mic dejun de catre pescarusii flamanzi (trist, crunt dar adevarat), iar in ultima fotografie, o vedere de pe Ponte Rialto, la apus, vedere care a facut fundalul catorva tablouri venetiene (evident in alte vremuri, cand pe Canale Grande nu circulau "autobuzele" plutitoare numite si vaporeto).
            Attached Files
            sigpic

            207 noir obsidien

            Comment


            • #36
              Originally posted by andy_x3m View Post
              CE bine ca nu participi. Au altii sansa!
              Originally posted by ROAD EMPIRE View Post
              Bravo Sorine,am ramas gura casca. Excelenta lovitura

              App: mi-a trecut o idee prin cap mai demult in legatura cu instantaneele,dar eu din pacate nu sunt profi si nu am scule.
              E vorba ca e nevoie de trepied ptr acest "incognito" si anume ar suna cam asa: sa te postezi intr piata cu trepiedul si sa incepi sa iei cadre dupa cadre rotindute mereu (jur _imprejur 360),dar sa nu te uiti la ce cadre faci. Un "blindshot",iar mai apoi cand ajungi acasa cred ca ai ramane uimit de ce ai in aparat. NU?! ce zici?
              Multumesc de aprecieri.

              Poate trec intr-o zi prin Timisoara cu timp, si ne intalnim sa tragem niste cadre in orb. Interesanta ideea, eu am vazut chestia asta intr-o cafenea de mall din Budapesta, un tip care statea super-relaxat si poza din telecomanda fara sa priveasca in aparat...
              sigpic

              207 noir obsidien

              Comment


              • #37
                A treia fotografie imi place la nebunie


                @ Desigur Sorine ca doar nu au intrat zilele in sac
                Am scos masina in ploaie sa se tuneze cand tuna !.......restul e LOGAN

                Comment


                • #38
                  In Galeria lu' sorinj isi face aparitia o tehnica destul de abordata si de abordabila in lumea fotografiei. Este vorba de High Key, sau "alb pe alb". In ce consta aceasta tehnica? In deplasarea histogramei cat mai mult catre dreapta (acolo unde se gasesc tonurile deschise/alb). Lumina de care dispui in timpul fotografierii este foarte importanta. In cazul de fatza am folosit 3 surse de lumina artificiala. Una din fatza, una din lateral, si blitzul prin deviatie de sus.
                  Cu o tehnica simila se poate obtine fotografia Low Key, adica opusul celei prezentate.
                  Attached Files
                  sigpic

                  207 noir obsidien

                  Comment


                  • #39
                    Iata si fotografia Low Key. Histograma e deplasata catre stanga, acolo unde sunt amplasate tonurile inchise negru/gri. Subiectul este identic cu cel de la fotografia precedenta, sursa de lumina difera radical. Cadrul dispunde de o singura sursa de lumina artificiala, amplasata in spate jos.
                    Attached Files
                    sigpic

                    207 noir obsidien

                    Comment


                    • #40
                      Motive auto...
                      Cand te gandesti cum sa imortalizezi o creatie mecanica pe patru roti, iti vin in minte idei nenumarate, static/in miscare, detaliu/in intregime, departat/din proximitate, de jos/de sus, natura/studio, model real/macheta.

                      Va las pe voi sa deosebiti machetele de modelele reale.

                      P.S. penultima fotografie e facuta de @bubu_vasile, eu doar am incadrat si am modificat putin contrastul.
                      Attached Files
                      sigpic

                      207 noir obsidien

                      Comment


                      • #41
                        mie dor sa mai mergem pe traseul ala ... cine se mai baga o data la lovit masina ???
                        eu am ghicit ...
                        Cine are nevoie de panouri solare, sisteme de iluminat cu leduri sau sisteme de incalzire, stie la cine sa apeleze
                        Dacia Logan Kiss 1.6 8v ... rosie ca

                        Comment


                        • #42
                          OT: Eu nu zic nu, mai ales ca data trecuta eu nu am mai ajuns pana acolo. Poate data viitoare o sa am mai mult noroc.
                          sigpic

                          Comment


                          • #43
                            Azi am mai mancat inca o data (...).
                            La coaja parca e ananas, la forma si marime aduce cu o capsuna, la consistenta seamana cu o cireasa, samburele arata ca un bob de fasole mexicana, iar gustul... e de trandafir! Ghici ce e...
                            Attached Files
                            sigpic

                            207 noir obsidien

                            Comment


                            • #44
                              E LITCHI - cultivat in China, dar si in nordul Thailandei, Laos, Cambodgia, Vietnam, Bangladesh, Pakistan, India, in sudul Japoniei. Are efecte pozitive asupra glandelor, tumorilor, problemelor stomacale. Consumul excesiv poate duce la febra si sangerari nazale.

                              Sursa: gradinamea punct ro
                              sigpic

                              Comment


                              • #45

                                cate ai mancat sorine ? sa sunam la 112 ?
                                mai pleci undeva maine sau te vizitam noi ?
                                vezi ca mavericku' ii patit ....
                                Cine are nevoie de panouri solare, sisteme de iluminat cu leduri sau sisteme de incalzire, stie la cine sa apeleze
                                Dacia Logan Kiss 1.6 8v ... rosie ca

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google