Giratoriu

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Giratoriu

    Se da urmatorul giratoriu din Gmaps:

    Este normal ce este acolo?
    Am trecut de curand pe acolo si am ramas uimit...

  • #2
    Au pus si ei ce aveau dar la ce trafic este in zona oricum nu conteaza.

    Comment


    • #3
      Eu nu vad nici un indicator, pentru fiecare din cele 3 artere care se intersecteaza.
      Caut indicatoarele dedicate unui sens giratoriu, iar daca nuuuu...exista, aplicam regula prioritatii de dreapta si consideram buricul intersectiei o simpla insula de ocolit

      Gresit?

      P.S. Am gasit un stop, mic, pricajit pe una din artere
      Last edited by 77sky; 8 July 2014, 20:49.
      Logan Ambition-dCi, 70 CP (+25); C.V.-JR5, A.H.; barza sosita in 2007, iulie

      Comment


      • #4
        O strada are cedeaza, alta diametral opusa are stop, celelalte doua nu au nimic, deci asta e drumul cu prioritate. Pana aici e OK, dar au facut un giratoriu in mijloc si nu l-au semnaizat corect.
        Cam varza dom' primar...

        Comment


        • #5
          Ce cauta indicatorul de giratoriu cu indicatorul de ocolire pe ambele parti ????!
          sigpicLogan , from point A to anywhere in the world .....yeap , no problem!!! but hey!!! you said modern roads right ?

          Comment


          • #6
            Ei na; de ăla le-a dat de la premarie, de ăla au pus.
            Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

            Comment


            • #7
              interesanta patrie avem.
              aici in partile nordice, unui amic i-au pus indicatorul "stop" la iesire din propria-i curte, iar intersectia aflata la 50 m au lasat-o nesemnalizata...
              Computer, did we bring batteries?... Computer?...

              Comment


              • #8
                Originally posted by ionutz72 View Post
                Se da urmatorul giratoriu din Gmaps:

                Este normal ce este acolo?
                Am trecut de curand pe acolo si am ramas uimit...
                salut,
                Cunosc intersectia si sunt bine semnele.

                Acel giratoriu este un pic intr-o parte fata de drumul principal care face la stanga=galben
                - (primul indicator te obliga la stg pe drumul principal sau la dreapta unde dupa cativa metri poti vira dreapta spre Arini = rosu sau sa mergi inainte spre Apata=albastru).


                La intoarcere (in exemplu , dinspre Apata =verde), virezi usor dreapta si iesi in acel sens giratoriu unde este vizibilitate si poti merge la dreapta sau la stanga.

                Nu este greu de inteles, daca nu parasesti drumul principal nu ai treaba cu acel sens.
                Rotiti acea imagine si "mergeti" pe fiecare strada; va veti lamuri.
                Attached Files
                Last edited by ZFMFLORIN; 8 July 2014, 22:07.
                ex Dacia Logan Preferance 1,5dci E3/03-2006-->08-2012(76.100km) BV 29 --H

                Comment


                • #9
                  Totusi nu poti pune unde e un indicator de giratoriu , un altul de ocolire pe ambele parti pe aceeasi movilita , e gresit !
                  sigpicLogan , from point A to anywhere in the world .....yeap , no problem!!! but hey!!! you said modern roads right ?

                  Comment


                  • #10
                    Multumim Florin, pentru lamuriri.
                    Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                    Comment


                    • #11
                      din directia sagetilor galbene acela nu are statut de sens giratoriu este intr-o parte fata de artera principala si te obliga sa mergi la stg sau dreapta.
                      Acolo drumul principal face cam 90 grade.
                      ex Dacia Logan Preferance 1,5dci E3/03-2006-->08-2012(76.100km) BV 29 --H

                      Comment


                      • #12
                        Presupun ca vreau
                        de la A la B (chiar si Gmaps stie regulile )

                        Si dau de acest semn din rond

                        Nu este un giratoriu.
                        Iar daca daca vi invers, de la B la A vezi asta:

                        Acum este giratoriu.
                        Ceea ce inseamna pt mine ca cel ce vine pe
                        partea mea(conform semnului cu doua sageti),imi
                        intra pe contrasens. Nu?
                        Mi se pare aberație intersecția aia. Nu trebuia puse semne de giratoriu, ci doar săgeți simple pt dirijat, si era ok.

                        Comment


                        • #13
                          Primul caz de la A la B este OK.
                          Al 2-lea caz gresesti pt ca tu ocolesti acel sens (care nu face parte din drumul cu prioritate) si intri pe un drum principal; te asiguri si mergi mai departe in ce directie doresti.
                          ex Dacia Logan Preferance 1,5dci E3/03-2006-->08-2012(76.100km) BV 29 --H

                          Comment


                          • #14
                            Si daca vin de la punctul B spre Apata, ca sti locația, si in același timp cineva de la A la B (drum principal cum zici tu), cine are prioritate?
                            Eu intru in giratoriu, el nu, si e pe drumul principal, după cum zici.

                            Comment


                            • #15
                              Nu prea se intelege care este A( presupun ca dinspre BV) si care B(cred catre Rupea-Sighisoara).
                              Acel drum inainte sa fie ocolitoarea era DN13 sau E60 celelalte drumuri cu care se intersecteaza sunt DJ.
                              Tine cont de acestea + semnele si prioritate de dreapa.
                              La inceput si eu am fos nedumerit/pacalit, dar dupa ce am mai trecut de cateva ori pe acolo am elucidat misterul.
                              ex Dacia Logan Preferance 1,5dci E3/03-2006-->08-2012(76.100km) BV 29 --H

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Anulare DPF
                              Politica de Securitate Google