Golanca Mea Alba

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Golanca Mea Alba

    Dupa ce m-am despartit de mult iubita mea masina care nu m-a dezamagit in toti acei 11 ani cat a fost la mine, acum doua saptamani am trecut la next level

    Masina o stiu de la 0 km, la mine a ajuns la 38000 de km in bord.

    Nascuta in luna iunie 2015, are motor 1.2 16v model Laureate, GPL din fabrica Landi Lorenzo.

    Pana sa mi se predea masina a fost facuta o revizie Ulei LiquiMoly + filtre, discuri ATE + placute TRW. Masina are la activ 3 schimburi de ulei (16000, 33000, 38000 asta pentru ca in ultima parte a facut decat 5000 intr-un an) + 3 schimburi de filtre GPL.
    Nu ma intrebati de discuri Daca va zic ca la 20000 a schimbat o data placutele, ma credeti ?

    La masina am facut eu urmatoarele :

    - Am pus jantele de pe fosta masina cu tot cu senzorii de presiune TPMS
    - Am pus folie
    - Becuri Philips Extreme Vision H4
    - Butuc portbagaj cu maner, ca la Logan 1
    - Stropitori parbriz noi, erau infundate
    - Am activat din calculator - HSA (asistent in rampa)
    - Semnalizare impuls,
    - Computer de bord (sincer nu era necesar ca sta pe 0, atat timp cat nu circul pe benzina),
    - Iluminare permanentă TdB , foarte util ziua pe soare.

    Pe aceasta cale ii multumesc stimabilului @t0rquemada

    Plus am facut si o revizie eu la GPL astazi. Fabrica recomanda schimbarea filtrului de stare lichida la 60000, o prostie. Am schimbat filtrul eu acum si arata groaznic. La fel au facut si la 20000 cand a fost facuta revizia, nu l-au schimbat.
    Attached Files
    Last edited by 77sky; 7 November 2018, 20:41.

  • #2
    Salut, ma intereseaza partea cu butuc ul cum ai facut. Mulumesc

    Trimis de pe al meu SM-G960F folosind Tapatalk

    Comment


    • #3
      Sa o stapanesti sanatos si cat mai multi km fara probleme! E frumoada si ingrijita, dar ai renuntat tu la bijuteria aia a ta?

      Trimis de pe al meu HUAWEI Y625-U51 folosind Tapatalk

      Comment


      • #4
        # dl_dr25, salut!

        Cum am facut ? Simplu...am cumparat un butuc nou original cu doua chei, l-am pus in locul celui fara maner si aia a fost.
        Da, am renuntat la cheia originala pe care nici la vechiul logan in 11 ani nu am folosit-o niciodata. Este un compromis pe care l-am acceptat in defavoarea acestui butuc care vine cu alte chei, este legat la inchiderea centralizata asa ca nu se foloseste cheia.

        Butucul este plug & play, nu se face nici o modificare.

        # Gabi GL, salut si multumesc!

        In viata uneori ne dorim ceva mai nou dupa un anumit timp, masina a stat suficient la mine si acum sa se bucure si altii de ea.
        Pentru mine chiar a fost o bijuterie, daca nu era, nu ar fi aratat asa pana in momentul cand am dat masina.

        Comment


        • #5
          Salut, am schimbat stergatoarele, cel de la pasager l-am pus mai lung. Cel original venea cu 500mm si eu am pus 530mm.

          Acum suprafata stearsa este mult mai mare pe parbriz, am mers la risc putin, se opreste fix aproape de cheder. ��
          Attached Files
          Last edited by 77sky; 13 September 2018, 18:52.

          Comment


          • #6
            Am si eu o problema si nu reusesc sa ii dau de cap, are cineva idee de la ce poate fi ?

            Stick-ul are bagate melodiile in format mp3., ce ar trebuie sa fac sa il vada ?
            Attached Files
            Last edited by 77sky; 7 November 2018, 20:40.

            Comment


            • #7
              E formatat FAT32?
              Pentru H4B(0,9 TCe) datu' cu părerea (mai ales cand nu ai toate datele) e sport național - Do not feed the trolls.

              Comment


              • #8
                Multumesc #t0rquemada, mi-ai atras atentia bine. Am facut stick-ul din greseala in format NTFS, dupa am dat exFat, numai Fat32 nu am dat.

                Acum merge bine, doar ca daca pun melodiile fara sa fac fisiere in care sa le introduc tot nu merge. Asta am gasit dupa un search pe “guagle”

                Comment


                • #9
                  Am trecut iar pe la Dacia, am reusit sa ii dau de cap pana la urma de ce nu tragea masina bine, tot nu am rezolvat in totalitate dar este oricum mai bine.

                  Dupa ce mi-a soptit #t0rquemada ca exista update la sistemul de injectie m-am dus peste ei.Cand am fost nu i-a mers sistemul si nu putea finaliza update-ul.

                  Am curatat senzorul de presiune GPL (electrovalva daca ii zic bine) si corpul clapeta acceleratie pe care l-am calibrat din calculator.

                  Sincer, acel senzor chiar era blocat, nu se misca deloc. Dupa ce l-am curatat chiar glisa fara probleme in schimb clapeta era curata, avea putina negreala dar nu era de speriat.

                  Mi-e dor de vechiul logan deja, costurile de intretinere la GPL aftermarket erau muuuuuult mai mici in comparatie cu GPL de fabrica.

                  Masina acum trage bine, liniar, nu se mai gatuie pe la 3000 de RPM si bineinteles nu mai sare de pe GPL pe benzina singura.

                  Ramane sa ii fac update-ul ala si aia e, de acum in colo schimb singur filtrele, curat singur ce e de curatat si daca e nevoie apelez doar la tester pentru erori. Este o joaca de copii daca ai doua maini dibace.

                  Comment


                  • #10
                    "Mi-e dor de vechiul logan deja " , sper ca asta sa fie singurul necaz care l-ai avut ci ea si sa nu ti se faca dor tot mai mult de frumusetea aia albastra . Drumuri bune iti doresc si fara probleme!

                    Trimis de pe al meu HUAWEI Y625-U51 folosind Tapatalk

                    Comment


                    • #11
                      Am ajuns iar cu masina in service, nu pentru ca avea nevoie ci pentru ca am vrut eu sa ii fac revizia cum se cuvine si sub supravegherea mea.

                      Am facut si o resetare de parametri la sistemul de injectie al masinii + update de soft la calculatorul masinii la o versiune mai noua.

                      De data asta am pus ulei 5w40 dupa nici 2500 de km cu 10w40 LiquiMoly cand au pus cei din reprezentanta cand am luat masina.

                      Revizie ulei + filtre

                      - Elf Evolution SXR 5w40
                      - Filtru aer OEM
                      - Filtru ulei OEM
                      - Filtru Clima OEM cu carbon activ.

                      Am schimbat si bujiile la fix 40000 de km, una din ele deja avea gapul marit din ce am vazut eu. Am pus bujii cu Iridium NGK.

                      Cand am luat masina si prima data cand am pus degetul pe evacuare am luat o negreala de nu m-am putut spala doua ore de frecat pe deget.

                      Acum dupa ce am plimbat masina cateva mii in stilul meu vad ca teava e curata

                      Asa arata si masina pe dedesubt dupa 3 ani si 40000 de km, un an a stat pe bara, a facut doar 3000 de km.






                      Attached Files
                      Last edited by 77sky; 14 March 2019, 14:58.

                      Comment


                      • #12
                        Inbunatari la masina pe care le-am avut in vedere de ceva timp, urmeaza si altele in limita timpului diposibil .

                        Cand am avut un logan prestige pe mana cateva luni nu am putut sa uit manerele din gri satinat care le avea si am zis ca este un "must have" sa le am si eu. Manerele care aveau crom nu mi-au placut deloc...desi pe astea am dat cat erau aproape alea doua seturi daca le luam...

                        Ce am pus pe masina :

                        - Obturatoare praf originale
                        - Manere Gri-satinat originale
                        - Autocolant negru mat original

                        Before + After :

                        + Obturatoare praf si autocolant stalpi pe negru mat.





                        Attached Files
                        Last edited by 77sky; 14 March 2019, 15:05.

                        Comment


                        • #13
                          Faine jantele, faine si imbunatatirile.Imi place masina.
                          Am mai vazut la unii ca au colantat cu negru si partea din mijloc jos a barei din fata si arata bine.
                          Logan GPL 1.4

                          Comment


                          • #14
                            Salut, multumesc @stoiniceanulucian, am vazut si eu colant pe bara, nu prea ma incanta ideea.

                            De azi sunt posesorul a unui alt model de cotiera, este cea cu model lat originala Dacia, care se prinde de spatarul scaunului.

                            Multumesc lu’ @torquemeda si planetara, pentru piesa in sine si montajul ei.
                            Attached Files
                            Last edited by 77sky; 5 November 2018, 21:38.

                            Comment


                            • #15
                              Salut. Frumoasa mașina.
                              De unde ai luat și cat au costat clapetele cromate de la portiera?
                              Iar autocolantul de la stâlpi e cel original? Dacă da de unde l-ai luat și pe ăla? Merci
                              0.9 tce SL plus

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Anulare DPF
                              Politica de Securitate Google