Golanca Mea Albastra

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #76
    Am schimbat pana la urma si bucsile de la punte, le aveam luate de un an si nu gaseam o varianta buna si ieftina sa le schimb. La reprezentanta se dadea puntea jos, costul vai de capul nostru, va zic totusi (undeva la 500 de lei, doar manopera).

    Pana la urma am gasit, tot la service-ul la care ma duc de fiecare data, o "scula" confectionata special pentru a da jos busile

    Prima a iesit in doua minute, a doua cea de pe stanga a iesit in 40 de minute. A reusit sa se rupa de la jumatate si nu a mai vrut sa iasa sub nici o forma, decat bucatele mici.

    Am schimbat si tamponul antibalans de la motor, l-am vazut rupt cand am schimbat distributia prin februarie.

    IMG_0795.jpg IMG_0798.jpg

    IMG_0799.jpg IMG_0801.jpg

    IMG_0803.jpg IMG_0796.jpg

    IMG_0797.jpg

    Comment


    • #77
      Buna treaba ai facut! Unde ai schimbat bucsile de la punte si cat a costat? S-a simtit vreo diferenta la mersul masinii dupa montaj? Multumesc!

      Comment


      • #78
        Salut, chiar se simte o mica diferenta, sta mai bine pe schimbari de directie. Nu te mai leagana.

        Legat de pret, a fost 150 de lei manopera, la servis Neste.

        Comment


        • #79
          O alta chestie foarte importanta, pentru cineva care intampina problema asta si nu stie o rezolvare concreta, problema cu zgomotul de borcane cand treci peste gropi/denivelari, la mine a disparut complet dupa ce am schimbat bucsile la punte.

          Am mers cu masina zilele astea si da, nu mai am acel zgomot. Deja ma gandeam la amortizoarele Sachs

          Comment


          • #80
            Multumesc pentru informatie. O sa le schimb si eu cat de curand, au aproape 12 ani. Am gasit bucsa de origine 60 lei/buc.

            Sent from SM-G920F using Tapatalk

            Comment


            • #81
              Pe piesenet e 50 de lei pe original, de ce sa nu iei de acolo ? Ai si factura si garantie la piesa.

              Comment


              • #82
                Am fost si am facut revizia la GPL, am avut un mare soc ce am gasit in filtru.

                Revizia o fac la 10000 km, alimentez doar de la Lukoil, de vreo 4 ani.

                Tot timpul filtrul a fost negricios, dar acum a fost total incredibil ce am vazut.

                In poza atasata aveti si filtrul unui baiat tot cu logan 1.4 benzina care se jura ca a alimentat doar de la Petrom si Omv, era acolo la revizie si el.
                Attached Files
                Last edited by 77sky; 11 August 2018, 00:05.

                Comment


                • #83
                  Incredibil! Acum știu ce înseamnă GPL = Greieri-Purici-Lăcuste. Mă rog, asta se vinde la Lukoil.

                  Comment


                  • #84
                    Salut, am pus bujiile astea, alea mult laudate de toti ��

                    Sa vedem cum se comporta, eu am avut bujii pentru gpl cu doi poli pana acum, cele originale dacia care au avut un rulaj de 25000 km pana acum.

                    O sa fac si o poza la ele sa vedeti cum arata.
                    Attached Files
                    Last edited by 77sky; 11 August 2018, 00:06.

                    Comment


                    • #85
                      Acum doua zile am ramas cu maciulia de la schimbator in mana

                      Nu ma intrebati cum, ca nici eu nu imi explic. Pur si simplu a crapat invelisul de plastic care era pe tija, noroc cu SuperGlue ca m-a scapat cateva zile.

                      Am luat una de Prestige si multe altele

                      - Chedere Duster2
                      - Obturatoare praf
                      - Opritoare usi doua bucati
                      - Bloc lumini (trebuei facuta o mica modificare sa se potriveasca) si bloc stargatoare
                      - Perii geamuri toate 4
                      - Senzor/Captor Viteza
                      - Senzor Volanta

                      Toate OEM, o sa pun poze cum incep sa le si pun
                      Attached Files
                      Last edited by 77sky; 11 August 2018, 00:02.

                      Comment


                      • #86
                        Salut,

                        Am reusit performanta sa rup un surub in capacul de la culbutori.

                        Ma poate ajuta cineva cu o informatie, unde sa ma duc, cum il scot ?
                        Attached Files
                        Last edited by 77sky; 11 August 2018, 00:02.

                        Comment


                        • #87
                          Din ce vad eu pe telefon, acel surub e cel ce sustine carcasa filtrului de aer . Cum ai reusit sa-l rupi? Eu cam de o saptamana am observat ca-mi lipseste acel surub, dar habar nu am unde si cum l-am pierdut . De scos, pe la un service incearca ... Ai idee, se gaseste acel surub ( modelul ala ) sau trebuie cautat prin dezmembrari?

                          Trimis de pe al meu HUAWEI Y625-U51 folosind Tapatalk

                          Comment


                          • #88
                            Mi-am dat seama cum l-am rupt, am pus saiba deasupra la carcasa in loc sa pun sub carcasa si lipit de capacul de la culbutori. Am tot strans si am vazut ca se misca si am tot insistat pana l-am rupt.

                            Daca nu reusesc sa il dau jos, cumpar un cap din dezmembrari si aia e

                            Comment


                            • #89
                              Printre momentele mai putin placute uneori, avem si rezultate bune in alta parte.

                              Am schimbat opritoarele la usile fata si am montat obturatoare de praf la toate usile fara sa le tai.
                              Attached Files
                              Last edited by 77sky; 11 August 2018, 00:03.

                              Comment


                              • #90
                                Se mai intampla si neplaceri, sanatos sa fii, ca le rezolvi pe toate: D

                                Trimis de pe al meu HUAWEI Y625-U51 folosind Tapatalk

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google