GPL Motor 1.2 16V

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • GPL Motor 1.2 16V

    Salutari,
    a instalat cineva GPL pe varianta 1.2 16V?
    De curand am inaugurat prima suta de km cu noul 1.2 16V , ii instalez si GPL dupa ce ajung la 4000...5000km.
    M-am convins de eficienta si rentabilitatea instalatiei GPL in
    peste 100.000 km rulati cu motor 1.6.
    Last edited by Busgan; 24 November 2010, 20:03.

  • #2
    sa ai grija ce instalatie montezi pt ca masina e E5 si e ceva mai pretentioasa , deci nu merge orice tip de instalatie

    Comment


    • #3
      [salut as vrea sa stiu mai multe amanunte deespre loganul 1.2 16 v gpl
      tin sa precizez ca am avut un logan 1.6 mpi am facut 90000km cu el si l-am vandut .. ( am fost la un test drive cu acest 1.2 si vrea sa spun ca mi se pare cat de cat ok iar acum tind sa imi cumpar logan 1.2 16 v si sa ii montez gpl ..( din motive financiare ..)..te rog daca ti-ai instalat pe masina gpl .. astept pareri si impresi ...consum ,samd... multumesc .. Viorel

      Comment


      • #4
        Nu cred ca ar fi vreo problema.Am vazut montate instalatii de gpl pe motoare euro 5 la masi ni mult mai pretentioase ca Logan.Sa nu va imaginati ca acest motor este asa de performant.Subaru monteaza gpl direct la cumparare,deci nu cred ca este vreo problema.

        Comment


        • #5
          Salut, am instalat de 3 saptamani pe Logan 1.2 16 V GPL, instalatia este Tomasetto Stag 300 + si a costat 2400 lei cu butelie toroidala (in locul la roata de rezerva), in momentul montarii masina avea 1700 Km in prezent are 2400. Consumul mediu pe GPL in conditii de iarna este de 8.4%, dar trebuie reglata instalatia dupa 1000 de km, puterea motorului nu a scazut.

          Comment


          • #6
            Nu mai puteai astepta sa se mai "lase" motorasul macar pana la 10.000 km?
            4 pistons + GPL + tuningu' casei = km multi & 1.5 dCi 85 BoiP

            Comment


            • #7
              De ce sa se lase???? Noi cu ele din fabrica crezi ca am asteptat sa se lase motorul???

              Comment


              • #8
                Vorba aia din popor, astea cu GPL din fabrica cica sunt mai "speciale", mai science fiction asa).
                4 pistons + GPL + tuningu' casei = km multi & 1.5 dCi 85 BoiP

                Comment


                • #9
                  normal ca eu le consider bombe pe roti asta e unora le place altora nu
                  Last edited by Seba; 25 December 2010, 17:58.

                  Comment


                  • #10
                    Fiecare cu parerea lui. Iti spun si tie rezervorul de gpl este mai sigur decat cel de benzina sau motorina.

                    Spor la foarte multi km cu noua instalatie de gaz.

                    Comment


                    • #11
                      Originally posted by cosmin5656 View Post
                      Salut, am instalat de 3 saptamani pe Logan 1.2 16 V GPL, instalatia este Tomasetto Stag 300 + si a costat 2400 lei cu butelie toroidala (in locul la roata de rezerva), in momentul montarii masina avea 1700 Km in prezent are 2400. Consumul mediu pe GPL in conditii de iarna este de 8.4%, dar trebuie reglata instalatia dupa 1000 de km, puterea motorului nu a scazut.
                      Ce consum aveai inainte pe benzina pana la 1700 km ? As vrea sa stiu diferenta de consum .

                      Am avut logan 1.4 pe gpl timp de 6 luni . Consumul era normal ...in functie de cum te dai la ea , dar pe gpl ma imbia sa calc mai mult acceleratia , oricat ati zice se pierde putina putere , se compenseaza din acceleratie . Pentru stilul meu de mers , imi lua cu 15 % mai mult gpl . Sunt curios daca s-ar pastra acelasi procent . La mine era de fapt "consum benzina pe bord +15 % " la gpl .

                      Salutari .

                      Comment


                      • #12


                        documenteaza-te aici

                        Sarbatori Fericite!!!!!!!!!!!!!!!!
                        Un Logan----YNG-----
                        Numai bine.

                        Comment


                        • #13
                          Augustin-Yng prefer fara GPL motive.sa am eu in masina cald(se infunda caloriferu),sa am vasu cu antigel la nivel(pierderi lichid racire pe le T-uri) si altele dar cum am spus si eu si tu fiecare cu parerea lui si face cu masina lui ce vrea,sarbatori fericite si fara probleme

                          Comment


                          • #14
                            Salut.
                            Eu de cand am pus gpl-ul am completat cu antigel(deoarece sa pierdut cind au pus T-urile)si nu a scapat nici o picatura.
                            In general sunt multumit de gpl,consum,costuri.
                            Partea proasta e lispsa locului in portgabaj,dar se rezolva si asta daca vre cu adevarat.
                            Pe pe partea cu siguranta,ai citit mai sus
                            Numai bine.
                            SARBATORI FERICITE!!!!!!!!
                            Un Logan----YNG-----
                            Numai bine.

                            Comment


                            • #15
                              da stiu de sigurata buteliei de gaz ca nu se fisureza doar daca treci cu tancu peste ia dar de scaparile de gaz care apar datorita faptului ca romanu cam uita de reviziile la masina si o repara in spatele blocului si dupa cativa ani ridici capota si fugi ca miroase a gaz si te intrebi de unde miroase dar pe la sevice de gaz nu ai dat cu anii(nu ma refer la tine poate ca ai grija de masina ca nu tia adus mos Niculae un sac de bani sati iei masina)dar sunt destui poate si la tine pe strada(bloc,scara) care nici nu stie cum arata un service,sa stii ca nici cu benzina nu este chiar asa de sigur cum se crede,ia gandestete la un impact frontal si se sparge rampa de presiune(aia cu injectoare de benzina) si tasneste benzina pe firele care care au facut scurt si fac scantei iese un bum de mai mare beleaua.Dar asa suntem noi oamenii nu putem asta fara masina,calculator si alte gadgetury care na fac viata frumoasa. Sarbatori Fericite si sa auzim de bine

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Anulare DPF
                              Politica de Securitate Google