Greseli Filtru Ulei Logan

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • 2007 = euro 4 dar exista si cu fitru scurt si cu fitru lung depinde ce model ai prins ,eu am tot 2007 si are filtru scurt

    Comment


    • @mdi_pro
      Nu ca ar conta foarte mult, tu ai deschis un subiect plecand de la o chestiune similara dezbatuta pe forumul meganistilor megane3.fr, pe care ai extins-o, fara sa fie neaparat nevoie.
      Ceea ce nu ai specificat tu in traducerea ta, este ca motoarele despre care se vorbea in forumul francez, sunt cele de 1.9 dCi, F9Q, peste 100 CP, care pot atinge acea diferenta de presiune de 2.5 bari aval-amonte. Motoarele de pe Logan.urile 1.5 dCi nu dezvolta aceasta dif de presiune, fiind de capacitati/puteri mai mici. E ca la costume, daca porti 48, un 50 e mai lejer...
      Nu am vazut un grafic cu variatia acestei dP functie de turatie sau alt parametru, dar varianta filtrului LS 933/ w79 este acoperitoare, dar nu neaparata. Adica o preventie.
      Last edited by Loganezu; 9 November 2012, 13:39.

      Comment


      • Surubarit fara frontiere

        Cred, vreau, pot sa va multumesc voua, acelora care mi-ati aratat problemele voastre in inlocuirea filtrului de ulei la Loganul 1,5 DCI.
        Nu am crezut ca este adevarat: am achizitionat o astfel de masina de curind si conform programului de service a trebuit sa schimb ulei, filtre etc. revizie, verificare sau cum s-o mai numi.
        M-am indreptat catre compania Meridian -service de 10 000? da cum sa nu totul va costa atit, este gata in 2-3 h - . Zic bine - bine, dar aveti filtrul de ulei pentru acest tip de motor adica sa se termine PE ORIGINAL cu 980, sau 927,sau M.A.N.N. W79? Avem!
        Vin sa imi iau masina, deschid capota si sa cad din picioare nu alta cind vad o piticanie de filtru, mic , microscopic; intreb acesta e filtrul de ulei pentru acest motor?Da , da !
        Citesc pe el si era la sfirsit ceva cu 3583.
        Pe scurt, mai - mai sa imi dea masina asa, nu ca acela e filtrul care tre buie.
        Evident scandal, OPC, Garda, Primarie, ARR, RAR, S.A.M.D., opresc lucrarea la masina mea, nota de constatare, dosar pentru distrugere, sigilam totul si plec sa imi caut filtrul, eu pe cont propriu.
        Pai am umblat dua saptamini ca sa il gasesc pina la urma pe original cu codul 82 00 768 927.
        In urma acestei intimplari am ajuns insa la trei concluzii:
        1 - Magazinele de piese auto se descurca cu greu daca nu stii FOARTE BINE ceea ce cauti.
        2 - Servisurile ( chiar si alea mari) nu dau atentie specificatiilor tehnice ale autoturismelor, cel putin asa cred deoarece, daca mi s-a intimplat mie, de ce nu s-ar intimpla si altora?
        3 - Dar celelalte filtre la masina mea oare mi le-o fi schimbat? , mi-o fi pus ceea ce trebuie?
        Invatati si voi din patania mea asa cum si eu am invatat din pataniile voastre si sa ne vedem cu bine pe sosea.

        Te rog, nu exagera cu emoticon-urile!
        Attached Files
        Last edited by 77sky; 7 December 2012, 19:22.

        Comment


        • Originally posted by slim_daddy40 View Post
          cum pot posta un filmulet cu un filtru de ulei contrafacut....cumparat de mine? sa vada lumea diferenta
          Postezi filmul?
          I HAVE A !sigpic
          fara linkuri externe in semnatura

          Comment


          • nu mai postez am sters filmarile demult timp ,oricum filtrul contrafacut a fost cumparat de la un user de pe forum(cine nu crede sa compare filtrele vandute de unii useri pe aici ca fiind originale cu unele luate din service dacia ) iar cel original din magazin de piese auto...

            Comment


            • Poate ne spui şi de la cine l-ai luat, nu de alta, dar cel puţin persoana care vinde aşa ceva să nu mai facă şi alte "victime" !

              Comment


              • colegii am o mare problema nu mai pot desface filtrul de ulei...(nici macar cu motorul rece tun dimineata ) problema este ca mecanicii l-au strans cu cheia ultima oara si nu la mana cum este indicat ...daca va vine sa credeti am rupt cheia din poza incercand sa-l desfac ieri!!

                ce imi recomandati ??

                apropo am dat in stanga...invers acelor de ceasornic cu cheia
                Attached Files

                Comment


                • recomand o cheie reglabila cu gheare din targul vitan si desfaci fara stres filtrul de ulei.
                  ​​​​​​

                  Comment


                  • Originally posted by slim_daddy40 View Post
                    colegii am o mare problema nu mai pot desface filtrul de ulei...(nici macar cu motorul rece tun dimineata ) problema este ca mecanicii l-au strans cu cheia ultima oara si nu la mana cum este indicat ...daca va vine sa credeti am rupt cheia din poza incercand sa-l desfac ieri!!

                    ce imi recomandati ??

                    apropo am dat in stanga...invers acelor de ceasornic cu cheia
                    Baga o surubelnita solida in el si gata, merge. Am patit si eu
                    Cainele care latra nu musca!

                    Comment


                    • am reusit...tot cu cheia aia...am tras tare si cu motorul mai rece

                      Comment


                      • azi m-am lovit din nou de vanzatori care nu stiu ca la dacia filtrele de ulei sunt diferite: de diesel si de benzina

                        Comment


                        • Eu am avut probleme cu unul Mann la un amic care si-a facut schimbul de ulei la masina (are tot 1.2 16v ca mine) , si avea filtru de ulei strans cu cheia!!!Dumnezeule mare!!! ne-am chinuit de ne-a luat transpiratiile sa-l scoatem , si singura solutie a fost sa-l perforam si sa batem in el pur si simplu + ca la motorul de 1.2 e cea mai nasoala pozitionare a filtrului de ulei.
                          sigpicLogan , from point A to anywhere in the world .....yeap , no problem!!! but hey!!! you said modern roads right ?

                          Comment


                          • Asta din cauza ca nu ati avut o cheie de filtru potrivita... In mod normal filtrul de ulei ar trebui strans cu mana atat cat se poate si mai un sfert de tura cu cheia pentru a fi sigur ca e strans si nu va curge, plus neaparat ungerea garniturii cu ulei. Si eu am spart cu surubelnita un filtru la motocicleta ca n-am avut cheia potrivita sa il desfac, si a fost destul de strans.
                            La reprezentanta au o cheie care intra de jos pe filtru si are forma partii de jos a acestuia, pui un prelungitor pe ea si un teu de forta si l-ai desfacut instant.

                            Comment


                            • @piroman22 ma faci sa rad , crede-ma am avut cheia speciala de filtru de ulei Mann dar la motorul de 1.2 ai putin loc de manevra , vazand ca nu merge cu cheia lui speciala am incercat cu o alta cheie universala si culmea cu cea universala am reusit sa-l rotim putin dupa care am recurs la solutia finala.

                              Si eu stiu un lucru , de atfel si pe filtru spune clar , ca nu se stringe cu vreo cheie , ci doar cu mana cat se poate si bineinteles sa fie unsa garnitura cu ulei.
                              sigpicLogan , from point A to anywhere in the world .....yeap , no problem!!! but hey!!! you said modern roads right ?

                              Comment


                              • Inseamna ca filtrul ala a fost strans de vre-un berbec dinasta care se crede mare mecanic. Stiu ca pe filtru scrie ca se strange cu mana. Daca ai pozitie sa il strangi suficient de tare cu mana e suficient asa, dar am invatat de la persoane cu mai multa experienta si din propria experienta ca e mai ok sa ii mai dai un sfert de tura cu cheia, pt ca nu e nici prea mult incat sa fie un chin sa il desfaci si voi avea certitudinea ca nu va curge.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google