Greseli Filtru Ulei Logan

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #16
    Originally posted by tutupiciu View Post
    Floryn - codul 8200.. e cod de piesa de prim montaj (banda asamblare)
    Codul 7700... e cod de piesa de schimb (service)
    Ok , sunt de acord cu tine , dar eu deja am 2 revizi facute cu masinuta mea , si voi atasa factura de la ultima ca sa vezi ce mi-ai pus cei din service reprezentanta Dacia . Avand in vedere ce zici tu , nu pot decat sa ma bucur ca am filtrul cel bun pe masina , nu-i asa?
    Attached Files
    , sunt cu ochii pe voi !
    :thumbsup:

    Comment


    • #17
      7700274177 Apasa aici sa vezi echivalenta si pe ce se monteaza.

      sunt 3 tipuri de motoare pe logan pana in momentul de fata K9K sunt toate

      K9K 790 - marea majoritate au asta 8200867976 dar mai trebuie studiat
      K9K 792 - de la Motor 070903 - 8200867980 E4 70 CP/ pana in Motor 070903 8200867976 banuiesc ca e euro3 70cp
      K9K 796 - 8200274858 8200768927 8200867980 85CP E4


      daca cumva gresesc va rog sa ma corectati
      Last edited by mdi_pro; 25 May 2009, 19:40.
      http://images.spritmonitor.de/248421.pngPrestige1.5dci

      Comment


      • #18
        M-am inselat amarnic , echivalentul este LS 218 , care dupa cum arata pe site-ul lor este doar pt benzinare .
        Multumesc frumos Medi Pro .
        , sunt cu ochii pe voi !
        :thumbsup:

        Comment


        • #19
          Deci ce sa mai spunem.Cum sa ai grija de masina ta daca tu o duci cu buna credinta la un service Dacia si acolo aia fac toate tampeniile.

          Comment


          • #20
            rog pe cei cu 1.5 dci indiferent de motorizare 65,70,85, dar care nu au facut prima revizie sa ne dea si noua codul de pe filtrul de ulei pentru a ne convinge, la 85 cp eu am avut LS926=cod nou LS933

            Floryn poti sa imi dai numarul de identificare din talon? yms: mdi_pro

            apropo sa puneti o bere la rece! d-asta se duc turbinele "proasta exploatare" auzi la ei , sper sa n-am probleme, ideea este ca habar nu au ...e vorba de presiunea din circuit
            Last edited by mdi_pro; 25 May 2009, 19:53.
            http://images.spritmonitor.de/248421.pngPrestige1.5dci

            Comment


            • #21
              Iti dai seama ca presiunea in lagare no sa fie la fel , daca by pass-ul lu asta deschide pe undeva pe la 1,5 bari ..... fata de 2,5 bar, e clar , nu crezi?
              , sunt cu ochii pe voi !
              :thumbsup:

              Comment


              • #22
                Chiar daca am benzinar am zis sa verific si eu deoarece am 4zile de cand am facut revizia.

                La mine apare asa:
                LS932
                ARO
                10 1.9DIESEL
                10.s 1,6DIESEL

                Carpat 1,9 DTi
                Terroir 1,9 DTi
                Sa vad si sa nu cred!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
                Macar la codul filtrului de pe factura lui @floryn apare Dacia, Logan si benzinarele(p-ala trebuia sa-l puna la motorul meu), dar la mine ARO???????????????????
                Or fi compatibile astea doua?
                Maine ii iau la intrebari.

                Codul filtrului de ulei de pe factura cu revizia este: 8200768913.
                Last edited by Cromatic; 25 May 2009, 20:44.

                Comment


                • #23
                  Cromatic acum 5 zile am facut si eu revizia...am verificat si am celasi cod al filtrului...ce vrei sa zici cu ARO???...stii mai multe?
                  Slow & Safe

                  Comment


                  • #24
                    Verifica codul in postul #17 al lui mdi_pro si-ai sa vezi ce vreau sa zic.

                    Comment


                    • #25
                      scuze cred ca am gresit eu....codul acela identic cu al tau e al elementului filtrant...codul filtrului e 8200768913...si am verificat pagina aceea de la postu 17 si printre altele e si dacia...si aro.....
                      Slow & Safe

                      Comment


                      • #26
                        va sfatuiesc sa luati talonul in mana si sa cercetati la dealer sau cine are program pentru piese de schimb dacia si sa dati VIN-ul seria de sasiu aia nu minte- si in plus sa se si priceapa ca papagali care sa va ia banii se gasesc destui asa o sa aveti sansa sa luati ce a fost pe motor floryn va poate confirma
                        Last edited by mdi_pro; 25 May 2009, 21:35.
                        http://images.spritmonitor.de/248421.pngPrestige1.5dci

                        Comment


                        • #27
                          Stai ca nu-nteleg, cum adica merge si pe Aro, nu cumva e invers? Dar de ce diesel?

                          Comment


                          • #28
                            colegu in mod normal filtrul 8200768913 este montat pe 65 si 70 Cp diesel
                            Ar fi trebuit sa ai montat 7700873583 = cod nou 7700274177 = LS218
                            http://images.spritmonitor.de/248421.pngPrestige1.5dci

                            Comment


                            • #29
                              pai de unde mama masii sa stiu ce fac dobitocii??? si? pana la urma cum e? codul elemntului filtrant e ca cel a lui cromatic iar cel al filtrului e amintit mai sus...
                              Slow & Safe

                              Comment


                              • #30
                                Originally posted by FLORYN View Post
                                Voi dati un cod cu 8200274858, iar mie in service mi-au pus filtru de ulei cu codul 7700274177.
                                @mdi_pro, eu sunt lamurit...bustean
                                No...sa intreb si tu raspunzi prin da ori ba:
                                Codul de mai sus, pe care unii il avem vopsit pe filtrele de ulei montate deja, pe motoarele diesel, este de mpi?

                                Second intrebare
                                Ce filtre trebuie montate pe motoarele diesel?
                                Care e codul (nu de uzina ci de ...service) si motivatia pe care iti bazezi afirmatia?

                                Merci!
                                Last edited by 77sky; 25 May 2009, 21:54.
                                Logan Ambition-dCi, 70 CP (+25); C.V.-JR5, A.H.; barza sosita in 2007, iulie

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google