Grindina Din Petrosani

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Grindina Din Petrosani

    Buna seara!
    "Pentru eternitate" postez aici unele fotografii cu urmarile grindinei de azi-noapte din Petrosani (eu am fost mai "norocos" si m-am ales doar cu "niste" indoituri: plafon, capota la motor, portbagaj si laterala stanga).
    Foarte foarte multe masini cu parbrizele irecuperabile (crapaturi) si cu lunetele sparte complet.
    Am luat de dimineata legatura cu Dacia Asistenta (Dacia Casco Gold prin Allianz Tiriac). Foarte multumit de tratamentul doamnei de la call center, care a si intocmit dosarul de dauna, urmand ca saptamana viitoare sa ma contacteze evaluatorul asiguratorului. La intrebarea mea daca voi primi masina de schimb (eu fiind din Petrosani, iar service-ul din reteaua Dacia la Deva), am primit un raspuns favorabil: Dacia imi va oferi, in functie de durata remedierii problemelor, o "masina de mobilitate". Deci nu prin polita CASCO, ci direct de la Dacia (repet, daca va fi cazul, desi voi insista, datorita distantei ~100 km).
    P.S. Fotografiile nu reflecta amploarea pagubelor

    Foto:
    Attached Files
    Last edited by AlexPetro; 19 June 2016, 20:55.
    Prowd of my new wheels!

  • #2
    Nasol RAU DE TOT!si acum o sa vina troll-ii si hater-ii si o sa zica DACIA .... si ca orice alta marca de masina nu s-ar fi indoit.

    Comment


    • #3
      da ce drac de grindina a fost asta fratioare, ca ti-a facut-o praf vad...cred ca au fost ghiulele de 300-500 gr de apropae ca au peforat tabla

      sunt curios care ar fi metoda de reparatie in astfel de cazuri. eu as zice ca toate reperele afectate necesita inlocuire dar unele nu se pot schimba asa usor (plafon si aripa spate)

      cam ciudat sa dea cu grindina noaptea...noaptea e si mai racoare si nu se întrunesc toate conditiile de grindina dar ma rog...
      Last edited by cristi....; 19 June 2016, 20:53.

      Comment


      • #4
        Originally posted by cristi.... View Post
        da ce drac de grindina a fost asta fratioare, ca ti-a facut-o praf vad...cred ca au fost ghiulele de 300-500 gr de apropae ca au peforat tabla


        Dinasta http://m.stirileprotv.ro/lbin/mobile...cle_id=3725926

        Comment


        • #5
          moderatorii ar putea sa faca acum curatenie la troli: un vecin (si prieten) are un opel si un ford mondeo model nou: ambele parbrize trebuie schimbate (plangea "ai idee cat ma costa parbrizul la Ford, cu senzori si alte cele?"). Pe strada mea, din ~20 masini (cel putin), doar vreo 3 au geamurile intacte.
          Legat de grindina: doua rafala a cate 15 minute la ~20 min. distanta intre ele. La a doua tura, grindina era de marimea unui ou de gaina. In Petrosani e dezastru si am inteles ca in toata Valea Jiului e la fel.
          CASCO e sfant! Sper sa scot "investitia" de 1 an jumate...
          Prowd of my new wheels!

          Comment


          • #6
            Da,dar aia nu o sa mai fie tabla pe masina aia.stii cum se repara tabla indoita de grindina?

            Comment


            • #7
              Nu stiu, dar nu-mi fac griji momentan. Probabil când o să dau mașinuța o să fie ceva gen buy-back, dar mulțumesc pentru griji!
              Prowd of my new wheels!

              Comment


              • #8
                Poate sa ceara dauna, posibil reparația sa depășească destul de mult polița de asigurare. Asta seara se anunță grindina în Timișoara și în multe orașe unde au dealerii mașinile parcate. Sunt curios ce s-ar întâmpla dacă ar lovi o reprezentanta, ce pagube ar fi. Din nefericire, odată cu avansul masei de aer fierbinte, în timpul după amiezei și seara vor fi furtuni de intensitate egala sau mai mare cu cele înregistrate în zilele de vineri, sâmbătă și duminică. Ne așteaptă o săptămână cu canicula și furtuni însoțite de vant și grindina uscata de pana la 2-5 cm.

                Atașată poza masina afectata de grindina la Ineu (Arad).
                Attached Files

                Comment


                • #9
                  Suma asigurata este undeva la 7800 Euro. Nu cred sa depaseasca suma asta. Oricum, va tin la curent cu evolutia cazului. Sunt optimist!
                  Prowd of my new wheels!

                  Comment


                  • #10
                    Allianz Tiriac e firma serioasa. Cu siguranta se rezolva.
                    sigpic

                    Comment


                    • #11
                      Asiguratorul da, problema e la service...
                      https://www.facebook.com/photo.php?f...type=3&theater "model" de proiectil...
                      Last edited by AlexPetro; 19 June 2016, 22:26.
                      Prowd of my new wheels!

                      Comment


                      • #12
                        O duci in reprezentanta Dacia.
                        sigpic

                        Comment


                        • #13
                          Dezastru! (in general)
                          De ce ar fi probleme cu serviceul? Nu au decontare directa cu tiriac sau nu au timp de tine? Atelierele de tinichigerie ar trebui sa jubileze acum ca au o gramada de lucru.

                          Comment


                          • #14
                            Nu neaparat cu service-ul, cat cu factorul uman care activeaza acolo, respectiv cheful de lucru, materiale, utilaje, ce mai... factorul uman. Cum spuneam mai sus, sunt convins ca se va rezolva, toata treaba e CAT de bine
                            Prowd of my new wheels!

                            Comment


                            • #15
                              Poți încerca la Orăștie, sunt de treaba. Vezi ca dacia îți masina la schimb pe bani, ca nu e problema de garantie.

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Anulare DPF
                              Politica de Securitate Google