Hai Pe Transalpina ....

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #16
    pe softpedia sunt oameni care au spus ca au facut treseul ieri si ca drumul este pe unele portiuni asfaltat... aia cu 25% cred ca a postat cineva mai demult. Am cautat 20 de minute incarcatorul de priza de la gps ca ma roade tare drumul asta... vreau sa aflu exact ce si cum si mai ales daca este trecut pe gps... ar ajuta mult.
    sigpic

    Comment


    • #17
      cred ca nu apare pe gps, dar orice e posibil.

      eu imi iau lanturile la mine pentru orice eventualitate. si o sa mai caut doua traverse de metal late cam de o roata jumatate pe care sa le folosesc la eventualele sleauri peste care nu pot trece tatorita garzii la sol joase.

      cred ca ala era fostul asfalt. unele legande spun ca s-ar fi apucat anul asta de asfaltat, dar cred ca sunt doar legende.
      Last edited by NerviiMei; 17 August 2009, 02:57. Reason: Automerged Doublepost
      Fuarte Nervos !!!

      Comment


      • #18
        Did it...done it...revin cu poze ) Este praf drumul pe o bucata buna....
        e-mail: office@stickere.info

        Comment


        • #19
          Tocmai ce am facut o mica masuratoare si au iesit urmatoarele distante:
          Bucuresti - Novaci : 246 km (Drumul de dus)
          Novaci - Sebes : 128 km (Transalpina)
          Sebes - Bucuresti : 315 km (Drumul de intors prin Sibiu)
          -----------------------------------------------
          Total: 689 Km ( dupa masuratorile GPS-ului)
          sigpic

          Comment


          • #20
            S-a apucat de asfaltat, pe o bucata buna este facuta terasarea cu pietris. Totodata este drumul latit la 9 metri, pe toata lungimea sa.

            Daca erati atenti, eu am facut anul trecut un Thread cu Transalpina, in care am povestit....)

            De la Sebes, se asfalteaza)))...e drum de pamant
            Last edited by alexyno; 17 August 2009, 03:07. Reason: Automerged Doublepost
            e-mail: office@stickere.info

            Comment


            • #22
              Originally posted by DomnulK View Post
              cred ca nu apare pe gps, dar orice e posibil.
              .
              Drumul apare pe NAVTEQ Map24 http://www.ro.map24.com deci ar trebui sa fie si in soft...

              Comment


              • #23
                Transalpina, este doar o bucata...

                Un drum care merita facut este... Din gura Latoritei, se urca pe platou, pe muntii benghii, pe coasta benghii...apoi, se intersecteaza cu Transalpina si apoi se continua drumul catre Ranca, Novaci. In felul acesta se inconjoara toata caldarea de munti...nu doar o latura, ce reprezinta Transalpina...

                Asfaltarea nu este un mit urban, ci un fapt real. Cautati pe net...reabiliatare DN67C (denumierea oficiala a drumului).

                Sunt n trasee de facut cu masina...Inclusiv DJ631 (platou bucegi) --> Cuibul cu Dor--> Piatra arsa --> Babele --> Vf. Costila...

                Traversele de fier...lanturile...mai bine le lasi acasa...Drumul nu este de pamant, ci piatra...nu derapezi, nu fuge deloc masina...sleauri nu exista, doar bolovani marii....) pe care ii iei cu iscusinta...

                Hai ca m-am incins acum... ;;) Daca va pasioneaza intradevar...eu o sa mai plec pe 22 aug. intr-o excursie de gen........Daca va strangeti mai multi...e mai ok)))

                Am gasit si threadul trecut...



                Originally posted by DomnulK View Post
                ai suspensii sport? eu da, deci nu am cum s a ma incumet singur, o singura masina.
                NU ai nici o sansa cu sport...
                Last edited by alexyno; 17 August 2009, 03:39. Reason: Automerged Doublepost
                e-mail: office@stickere.info

                Comment


                • #24
                  dupa ce am studiat intens, cu sinx, problema pe youtube, am ajuns la urmatoarea concluzie. alocam o zi intreaga si la nevoie 2 pentru transalpina, adica Novaci - Sebes : 128 km .

                  alexyno, cam cat de praf, ca eu am suspensii sport pe logan, am vreo sansa sa trec fara sa lovesc masina grav pe dedesupt?
                  noi vrem sa facem deocamdata dn67c aka transalpina. rutele adicente poate cu alta ocazie.
                  Last edited by NerviiMei; 17 August 2009, 03:43.
                  Fuarte Nervos !!!

                  Comment


                  • #25
                    Eu zic ca drumetia aa fie de minim 3 zile din care a doua zi va fi doar pentru cei 124 de km (Transalpina). Nu e batut in cuie dar asa ar fi indicat... e si pacat sa mergem pana acolo si sa ne grabim sa terminam repede traseul...
                    sigpic

                    Comment


                    • #26
                      Originally posted by sinx View Post
                      Poate mai exista cineva care sa ne ajute cu informatii suplimentare... de exemplu pe mine ma intereseaza cam pana in ce data se poate parcurge... am tot cautat dar nu gasesc... ca as vrea sa il fac dupa 5 sept... nu de alta dar atunci sosesc finantele.
                      PS: a trecut cineva cu un Tico si zicea ca nu a avut probleme.
                      Drumul l-am facut de doua ori anul asta si o data anul trecut....Se poate face pana pe la sf lui sept....

                      Ala cu Tico, minte...) A luat toti bolovanii in podea. Alea nu prea au garda...si cu rotile alea de trotineta....)
                      e-mail: office@stickere.info

                      Comment


                      • #27
                        Daca a mintit el, v-am mintit si eu. Cel mai probabil o sa il facem pe 6-7 sept... vreau sa iasa ceva frumos...
                        sigpic

                        Comment


                        • #28
                          E un drum de doua zile...

                          Sebes --> Obarsia Lotrului, nu e cine stie ce de vazut

                          Obarsia Lotrului --> Ranca....e partea naspa, dar se face repede...sunt numai vreo 15 km.

                          Acum va pun niste poze cu partea mai nasoala... In rest, mai sunt cateva portiuni similare...

                          O sa postez maine niste filme cu drumul

                          Cum trecea Tico...ultima poza?
                          Attached Files
                          e-mail: office@stickere.info

                          Comment


                          • #29
                            daca asta e cea mai naspa parte a drumului, eu zic ca trec cu suspensia sport. ma fost la babele din sinaia si acolo sunt sleauri si n-am atins..... doar ca o sa ma cam zguduie, dar mai dezumflu o tzara caucioacele, in loc de presiune 2.5 o sa merg cu 2.0
                            Fuarte Nervos !!!

                            Comment


                            • #30
                              Rotile dezumflate automat...daca nu vrei sa simti tot

                              Depinde cu cat e lasata masina. Intradevar o sa te zgaltaie binishor.

                              Mai departe de Babele de ce nu te-ai dus? Eram curios sa stiu cum e drumul pana la cabana Omu.
                              e-mail: office@stickere.info

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Anulare DPF
                              Politica de Securitate Google