haideti sa vorbim despre cai putere

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #16
    http://www.amazon.com/gtboard-com-Event-Koenigsegg-DVD-NTSC-version/dp/B000UUDRN2/ref=pd_bbs_sr_2/102-8702781-9893725?ie=UTF8&s=dvd&qid=1190019820&sr=8-2m6bo...

    http://www.amazon.com/gtboard-com-Event-Koenigsegg-DVD-NTSC-version/dp/B000UUDRN2/ref=pd_bbs_sr_2/102-8702781-9893725?ie=UTF8&s=dvd&qid=1190019820&sr=8-2m5bo...

    http://www.amazon.com/gtboard-com-Event-Koenigsegg-DVD-NTSC-version/dp/B000UUDRN2/ref=pd_bbs_sr_2/102-8702781-9893725?ie=UTF8&s=dvd&qid=1190019820&sr=8-2m5bo...

    GTboard.com DVDII RELEASED! http://www.amazon.com/gtboard-com-DVD-II-Supercar-Shootout/dp/B0018738MQ/ref=pd_bbs_sr_3?ie=UTF8&s=dvd&qid=1209509369&sr=8-3 (PAL...
    In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

    Comment


    • #17
      corvette are 430 de cai la motor de 6,2litri. de ce n-au comparat-o cu F50, care are motor de 4,3litri de 483 de cai. si de-abia l-a facut corvetu cu inca o jumate de motor in plus. daca-l comparau cu f50 sau un enzo , era ceva, dar mi-e teama ca astea doua ferrari-uri ar fi mancat pe paine chevroletu si nu aveau cum sa se laude atunci...enzo are la motor de 6litri cam dublu de cai decat corvetu...plus ca ferrari tre sa respecte normele euro ma-sa, pe cand americanii nu tre sa respecte nimic....deci nu o sa-mi placa o masina inferioara dpdv tehnic. darkside, sper sa nu crezi ca am ceva personal cu tne, dar aici chiar discutam despre cai putere si ii comparam, nu?
      oricum, mi-au plaut filmuletele. n-ai gusturi rele
      Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

      Comment


      • #18
        Eu zic sa fi mai atent...Z06 are 505 cai putere!Si masinile se mai compara si la preturi!Eu personal mai bine dau 100.000 euroi pe una cu virgula care am aceleasi senzatii si performante ca una de 3-4 ori mai mare!Ce rost are sa bagi mahon, insertii de inox si alte gadget-uri intr-o masina care intr-un final va ajunge tot fier vechi...sau cine stie ce!Vezi tu....d-aia baga americanii motoare mari si europenii interioare luxoase!Si daca tot vrei sa compari orice Ferrari cu Corvette....vezi pe net ZR1...nu are decat 630 de cai (aproximativ)...si face 0-100 in 3 secunde!
        Oricum ar fi....sincer iti doersc sa le conduci pe amandoua si dupa sa tragi concluzii...asa pe hartie putem vorbi la infinit!Sper anul asta sa inmatriculez Corvette-ul si sincer o sa stau la dispozitie cu un test drive...doar daca nu esti incepator!Numai bine!
        In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

        Comment


        • #19
          nu-s incepator, stai linistit...mersi de invitatie daca iese treaba, inmatriculeaza-l si have fun!
          Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

          Comment


          • #20
            Multumesc seba!
            Am stat intr-un Ferrari...la Luxury Show acum cateva saptamani..pacat ca n-aveam si cheia de contact ..vazut motorul, bordul...masina era alba!Fetele de langa ea....ce sa mai zic Masinile europene sunt de apreciat si sunt destule marci si modele!Febletea mea e un Masserati din pacate mi se pare prea scump...intradevar interiorul e de vis iar motorul suna inconfundabil!Porsche iara...cea mai tare sport din lume, insa ceea ce nu apreciez la masinile germane este faptul ca sunt limitate electronic (Porsche nu e)!Dai o carutza de bani pe o masina cu motor de 500-600 de cai si e limitata la 250 km/h!O sa spuneti ca "ce-ti trebuie mai mult?"Pai DA....dar eu am platit caii aia putere si din moment ce dau atatia bani poate sunt o persoana care are chef sa ii dea mai mult decat un Golf V cu 6 viteze de ex...si ala e numai 18-19 000 euro!...cat despre acceleratie...pai cine da 200-300.000 euro pe o masina ca sa faca liniute?Mie mi se pare mai mult o chestie de marketing....stiu eu ce a vrut sa spuna Carol Shelby
            In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

            Comment


            • #21
              Din cate stiu masinile americane cu acele motoare imense sunt si mai fiabile(ma refer la nr. de km pe care il poate atinge un motor) ... comparativ cu japonezele(mai ales cele cu motoare rotative, sper ca m-am exprimat bine) ...
              Oricum in momentul in care americanii isi vor tehnologiza mai serios motoarele mai mult ca sigur nu vor avea concurenti(japonezi,nemti chiar si italieni), singurele deficite majore al masinilor americane ar fi consumul(dar pe ei inca nu ii intereseaza aspectul asta) si nivelul de poluare crescut (iarasi aici americani se prezinta cam nesimtiti). In rest au motoare super "musculoase" si folosesc si caroseri impunatoare pe acele motoare. Eu zic ca nu are rost sa va legati prea tare de consumuri caci toate masinile puternice consuma mult mai ales ca majoritatea sunt benzinare ...
              sigpic
              Golanca...gri-platinata...16v...105...:D---concluzie--- ma simt bine in masinuta mea:)

              Comment


              • #22
                darksid si csebalyn. cumva la masinile americane/europene legat de pret si strict de pret, ar trebui luat in calcul si siguranta? se stie bine ca in europa se investesc o caruta de bani si distrug zeci de masini ca sa fie cit mai sigura. ceea ce nu prea se aude de la masinile americane.
                si ca sa fiu ontopic, uite 2 masini europene, cel putin una e 100% europeana
                Daca indeplinesti o sarcina prea bine, vei ramane cu ea pe cap, cum ar fi Tutoriale pentru Dacia Logan

                Comment


                • #23
                  Veyron,dupa parerea mea de amarastean este un moft de masina(consum,performante,intretinere).BMW-UL este mai aproape de realitate chiar daca nu are performantele Veyron-ului.
                  Forum neinteresant. Delogat definitiv.

                  Comment


                  • #24
                    Securitatea la volan din Europa a inceput (jos palaria la Volvo)...americanii vin tare din urma la capitolul asta!Nu mai sunt masinile alea ale anilor '70 gen Impala sau nush ce barci!Alt aspect care trebuie luat in calcul este si genul de sosele pe care il au...sora mea si-a luat permisul in USA si prima oara cand a ajuns la Arcul de Triumf a intrat in panica..niciodata nu condusese intr-un sens giratoriu!
                    Acum despre Veyron...stiti cam cat pierde WV la fiecare Veyron vandut?...peste 1 mil. de euro, deoarece inginerii l-au facut pt. prestigiu, nu pt. castig!
                    In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

                    Comment


                    • #25
                      vin americanii din urma....uite la aveo ce masina sigura....de aia si-o fi luat chevrolet avertisment din partea departamentului federal de trasnport, de bune ce-s masinile...
                      cica s-a facut un studiu in sua si in accidente aprox identice, cei din lincoln,ford, pontiac, sau alte marci scapau raniti, in timp ce aia din chevrolet mureau. si studiul asta nu s-a referit numai la masini din clasa lui aveo...daca vezi un crash test de-al lui ford f150 te ia groaza...la volvo e mai mare dragu sa te uiti ce investesc omenii aia pt siguranta clientului. la fel mercedes, bmw, renault...pe de alta parte, imidai voie sa zic ca americaniiisi cam subventioneaza orice tine de economia lor, pe cand la noi in europa, ideea e sa-ti ia cat mai multe taxe. poate de-asta masinile lor sunt mai ieftine? iar de tehnologie nu mai zic. ei nu investesc in treaba asta, pt americani mare inseamna bun...
                      Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

                      Comment


                      • #26
                        Aveo nu este o masina americana domnule.
                        numar secundele

                        Comment


                        • #27
                          Aveo este o masina coreana...defapt este vorba de fosta Daewoo!Matiz-ul in Germania se numeste de ex. Chevrolet Matiz...am vazut chiar Chevrolet Nubira!Faptul ca scrie Chevrolet e doar marketing...adevarate Chevrolet-uri nu prea au ce cauta prin Europa!
                          In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

                          Comment


                          • #28

                            ...iar imi aduc aminte de toate datoriile cand vad filmul asta pana la urma ma risc si merg cu ea fara inmatriculare
                            Last edited by crististreulea; 18 April 2008, 12:26.
                            In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

                            Comment


                            • #29
                              man, glumeam cand am zis de chevrolet aveo.... dar chevrolet chiar a avut probleme...
                              una peste alta, imi place cum suna corvette-ul ala...n-am ce zice, v8 cu compresor...bestial...
                              Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

                              Comment


                              • #30
                                Nu am de ce sa ma supar !Sti cum se zice...fiecare cu "pasarica lui"!Nu neg problemele masinilor americane si oricum la multe capitole sunt sub cele europene...insa ai alt sentiment cand conduci ceva pur american (nu cele facute pt. Europa)!In orice subiect sunt pareri pro si contra, e ceva normal!Numai bine!Ateptam si alte clipuri interesante!
                                In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google