HEEELP: Credit Auto Avans "0"

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • HEEELP: Credit Auto Avans "0"

    Salutare tuturor,

    Sunt noua pe aici, si ma bucur foarte tare ca v-am gasit!
    Ne trebuie urgent masina pt ca ne-am mutat afara din oras. Si m-am gandit ca un Logan nou-nout ar fi minunat pt noi (ne-ar tenta varianta Laureate 1.4 MPI)

    Treaba sta in felul urmator:

    - nu avem bani de avans (deci am opta pt un credit auto cu avans "0" -RCA inclus)
    - venit familial modest: 2000 lei impreuna cu sotul meu


    Din cate am inteles in momentul care se face o comanda ferma pt un autoturism trebuie platita in avans suma de 5000 lei. Chestia asta nu prea o inteleg: daca iti iei masina cu un credit auto cu avans "0" se presupune ca nu prea ai "lichiditati" disponibile ca sa zic asa. Le-as fi foarte recunoscatoare celor care au optat pt acest tip de credit, daca ma pot lamuri si pe mine in problema asta. Trebuie sa ai totusi bani dinainte pentru acest avans?
    Last edited by cam_myi; 27 February 2009, 15:12.

  • #2
    sunt si mai multe chestii ascunse fata de ochiul clientului. cand ai sa te duci la banca sa iei creditul,nici nu o sa iti vina sa crezi cate alte comisioane si dobanzi sunt si taxe si tot neamul lor cel adormit

    am incercat eu sa fac credit auto, dar am mai asteptat pana am strans banii.

    BANCA=CAMATAR CU ACTE IN REGULA
    sigpic

    Comment


    • #3
      Da, stiu ca sunt tot felul de comisioane care n-ar trebui sa-si aiba locul, astea sunt incluse in rata. Din cate am calculat, rata (cu comisioane incluse + casco) ajunge undeva la 670 ron. M-as descurca ca ea, insa problema mea e ca nu am mai multi bani gramada sa-i dau asa "dintr-un foc". Ca doar de aia m-am orientat din start spre un credit cu avans "0". Ma intrebam daca nu cumva in cazul unui astfel de credit , "comanda ferma" cum o numesc ei, se face dupa aprobarea creditului si virarea banilor in contul celor de la Dacia. Asa mi s-ar parea mie logic.

      Deci, intrebarea mea e oarecum stupida, stiu asta: Un credit cu avans "0" implica vreun cost initial pentru client ?

      Comment


      • #4
        Este o garantie pentru comandarea masinii in cazul in care o comanzi si te razgandesti . Banii ti se iau cu pv predare primire sau chitanta si cand le intra banii in cont tii returneaza . Cu comisioanele si dobanzile .......e poveste lunga . Creste EURIBOR , chiar daca ai dobanda fixa creste si la tine , comisioane ( administrare , acordare .......) , te vor inscrie intr-o baza de date nu mai stiu cum se numeste , ceva cu ipoteca la masina parca . Si acolo trebuie sa platesti o taxa ca sa te inscrii , la mine banca mi-a zis ca trebuie sa platesc 45-60 ron parca ( atat mi-au luat din cont ) dar op-ul l-am facut pe 27 ron . Diferenta ? A luat-o banca , puteam sa fac ceva ? Nu , ca eu plangeam la ei nu invers . Nu vei sti comisioane sau taxe la banca decat daca ai pe cineva acolo , ruda sau prieten bun .



        Ps . Omeneste ar fi normal ce zici tu dar cel putin asa zic fiecarui client ca ei nu prea pot emite o factura proforma fara avans si mai ales ca banca cere factura tu trebuie sa dai avansul si atunci pe factura va aparea seria masinii , model , culoare , etc . Pt ca banca sa plateasca are nevoie de factura in toata regula cu cele de mai sus .

        Da , in oarecare masura , in conditiile in care la intrarea banilor de la banca in contul lor iti restituie garantia .
        Last edited by FLORIN77; 27 February 2009, 15:42.
        B -X X - DDF x 2

        :sofer1: :kissroadkill: :sofer5:

        Comment


        • #5
          Daca ei credit cu avans 0 se face comanda ferma dupa ce accepta banca acordarea creditului. Si practic banca plateste cum se emite factura tot pretul (deci avans 100%).
          Eu parca asa stiu ca a fost la mine.
          Cel mai lent 1,6 8v

          Comment


          • #6
            La mine Cristi a fost ok ca venit , scoring , etc , dar pt plata au avut nevoie de proforma cu datele masinii . Si la leasing e la fel , datele masinii .


            Si mai e o problema , mai dau bancile credit cu avans 0 ? Eu stiam ca nu , sper sa ma insel .
            B -X X - DDF x 2

            :sofer1: :kissroadkill: :sofer5:

            Comment


            • #7
              da, asa a fost si la mine Cristi, dar a trebuit sa deschid contul cu vreo 800 RON, comisioanele bancii. nu vad motivul pentru care i-au cerut 5000 inainte
              sigpic

              Comment


              • #8
                Aia 800 erau pentru banca (taxa analiza dosar) nu pentru uzina (hoti astia la banca).
                Cel mai lent 1,6 8v

                Comment


                • #9
                  exact, uzina nu mi-a cerut absolut nimic.dupa ce am semnat actele la banca si am platit comisionul, dealerul m-a mai sunat doar sa ridic masina
                  sigpic

                  Comment


                  • #10
                    "Daca ei credit cu avans 0 se face comanda ferma dupa ce accepta banca acordarea creditului. Si practic banca plateste cum se emite factura tot pretul (deci avans 100%).
                    Eu parca asa stiu ca a fost la mine."

                    Eu cam asta am vrut sa aud, ce a zis Cristi. Cristi, tu iti amintesti sa fi platit ceva inainte? Sau toata bataia de cap a fost la inceput cu actele, ca apoi sa-ti platesti normal rata? Din cate inteleg si tu ai optat pt un astfel de credit.

                    Comment


                    • #11
                      La mine a fost asa:
                      1. Am mers la dealer, cu adeverita de venit, mi-a facut scoring-ul si de la ABS+ pe 5 ani am ajuns la Ambition pe 7 ani,
                      2. La dealer aveau legatura directa cu banca si am primit preaprobarea creditului. Mi-a emis factura de vanzare cu valoarea totala si valabilitate o saptamana. (Dacia practica cursul de luni pentru toata saptamana)
                      3. Factura de vanzare a plecat prin e-mail la banca iar cu un original m-am dus la banca pentru restul de acte.
                      4. Am semnat contractul, am platit comisioanele si prima rata de casco (aprox 1600 lei), banca a facut OP-ul catre Dacia.
                      5.Am luat OP-ul de la banca si m-am dus la dealer, am luat factura de livrare (cea cu valoare 0) si m-am dus sa ridic masina.
                      Toata miscarea a durat de pe 30.10 pana pe 03.11
                      Rata + casco a fost pentru primul an 690 lei/luna.
                      PS pretul a fost de 10.905 euro.
                      Last edited by dani030669; 27 February 2009, 16:26.
                      sigpic
                      Ambition 1.5 dc

                      Comment


                      • #12
                        asa am avut si eu si mi-a luat banca un comision de vreo 1200 ron la dosar, inainte sa vireze banii pe factura proforma. abia cand au intrat banii in cont, dacia a considerat comanda oficiala. rata a decurs dupa aceea normal. pe de alta parte, mama, ce-au crescut preturile...eu pt prestige 1.6_16v am platit 650 ron/luna, casco inclus...
                        Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

                        Comment


                        • #13
                          Va multumesc tuturor pentru raspunsuri. Acum mi-e mai clar cam ce ma asteapta. Cristi a zis ceva de 800 ron, Seba de 1200, iar dani 1600. Cu totii v-ati luat creditul la BRD?

                          Comment


                          • #14
                            Am fost si eu zilele trecute la dacia banuiesc ca este o practica mai noua iti cer o suma cu care sa garantezi ca nu te razgandesti mie mi-au cerut 20 milioane suma pe care o returneaza .....Cat despre comision este 2,5 % din suma
                            Last edited by NoicuNoi; 27 February 2009, 17:57.

                            Comment


                            • #15
                              comisionul si rata sunt la valoarea masinii
                              cand am luat eu masina, 1.6 16v (prestige) era un pic sub 10.000 euro
                              dieselul a fost aproape 11.000 euro
                              comisionul 2.5% din valoare + 104 lei prima rata de casco au fost in total 1581 lei
                              Creditul este prin BRD ca la momentul respectiv aveau la oferta "Dacia Renault Nisan" cu dobanda preferentiala fixa de 10.95% pe an (inclusiv comisionul de administrare).
                              VolksBank spuneau 5.95% dar cu celelalte comisioane ajungeau la 13% real si mai era si variabila, asa ca acum o puneam original...
                              Bafta!
                              sigpic
                              Ambition 1.5 dc

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Anulare DPF
                              Politica de Securitate Google