Help La Montarea Oglinzilor Electrice Incalzite

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Help La Montarea Oglinzilor Electrice Incalzite

    Salutare...
    De curand am achizitionat o pereche de oglinzi electrice incalzite(plus butonul de comanda) cu scopul de a le monta pe loganul meu, un ABS PLUS din 2007. Problema pe care o am este urmatoarea: am fost la service autorizat(APAN Braila) si acolo un mecanic mi-a explicat ca trebuie sa schimbe instalatia de bord, rezultand doar instalatia la un pret de 800 de lei si manopera la 300. Oricum, prea multe nu am inteles din ce mi-a explicat tipul, ca mi-a pus in fata un program de diagnoza de-al lor si mi-a aratat pe-acolo, dar cum nu sunt mecanic auto, n-am priceput prea multe.
    Inrebarea mea e urmatoarea: daca stiti(in Bucuresti) unde pot monta oglinzile(ieftin ), de preferat fara sa pierd garantia, sau daca nu, cum le-as putea monta singur(ce ar mai trebui sa cumpar, ce pasi sa urmez), ca desi as vrea sa am oglinzile pe masina, nu prea ma tine buzunarul sa dau atatia bani.
    Mersi in avans.

  • #2
    celelalte oglinzi nu sunt electrice?
    sigpicUn logan cometa BT 20 LEA

    Comment


    • #3
      din pacate nu, ca era usor asa

      Comment


      • #4
        Incearca in vitan ar trebui sa gasesti la baietii care vind oglinzi MCV
        se gaseste si cablaj separat, daca nu gasesti silviu_79 are
        eu te pot ajuta cu scheme legaturi

        Comment


        • #5
          am vb cu silviu, sa vedem ce se poate rezolva

          Comment


          • #6
            Daca nu are mai stiu pe cineva tot din zona pitesti

            Comment


            • #7
              Daca ai instalatie originala,este simplu,mai greu este sa bagi firele prin burdufurile de la usi.Are mufele la oglinzi tu numai trebuie sa legi un fir la plus,eu am luat de la bricheta,unul la masa si unul la butonul de dezaburire.Am montat si eu si a fost simplu,numai sa nu ai ghinionul meu ca acel cablaj sa fie gresit din asamblare,cred ca era rebut ,la una din oglinzi era inversat verticalul cu orizontalul,dar m-a descurcat manualul de reparatii.
              LOGAN--> <--TOYOTA

              Comment


              • #8
                si eu vreau sa fac operatiunea asta...dar astept vara....si o sa apelez la un prieten care a mai montat,pt sfaturi

                cand montezi poti sa faci si niste poze...o sa ajute alti membrii care vor sa repete operatiunea
                0.9 tce SL plus

                Comment


                • #9
                  Va pot ajuta cu indicatii si scheme
                  Am montat si eu anul trecut oglinzi mcv

                  Comment


                  • #10
                    Vreau si eu sa imi montez oglinzi electrice cu degivrare. Daca poate cineva pune o schema de legare. Merci.

                    Comment


                    • #11
                      Sa inteleg ca ai cablurile ?

                      Comment


                      • #12
                        Schema

                        legaturi oglinzi
                        Attached Files

                        Comment


                        • #13
                          revin dupa ceva vreme. pana la urma am apelat la silviu_79 si mi le-a montat el. oricum, operatia e putin mai complicata daca o faci pentru prima data. in total a durat cam 3 ore, si silviu chiar se pricepe. ma gandesc ca mi-ar fi luat 1 zi sa ma descurc singur
                          in principiu trebuiesc facuti pasii urmatori
                          -dat gaura si montat joystik
                          -dat jos panourile de la usi si montat oglinzile
                          -montarea instalatiei
                          -conectarea
                          parerea mea e ca o astfel de operatie necesita destul timp si multa rabdare, asa ca nu-mi pare rau c-am facut o excursie pana la pitesti. oricum am iesit mult mai ieftin decat daca m-as fi dus la un service

                          Comment


                          • #14
                            Cost

                            Originally posted by loganbad View Post
                            revin dupa ceva vreme. pana la urma am apelat la silviu_79 si mi le-a montat el. oricum, operatia e putin mai complicata daca o faci pentru prima data. in total a durat cam 3 ore, si silviu chiar se pricepe. ma gandesc ca mi-ar fi luat 1 zi sa ma descurc singur
                            in principiu trebuiesc facuti pasii urmatori
                            -dat gaura si montat joystik
                            -dat jos panourile de la usi si montat oglinzile
                            -montarea instalatiei
                            -conectarea
                            parerea mea e ca o astfel de operatie necesita destul timp si multa rabdare, asa ca nu-mi pare rau c-am facut o excursie pana la pitesti. oricum am iesit mult mai ieftin decat daca m-as fi dus la un service
                            ------------------------------------------------------------------
                            Poti sa spui si cat, daca nu sunt prea indiscret?

                            Comment


                            • #15
                              doresc si eu sa imi montez oglinzi electrice,dar vreau sa imi pun joystick de passat..ce zice-ti se poate?
                              Am pierdut multe in viata,dar niciodata nu mi-am pierdut respectul fata de cei care-l merita!!

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Anulare DPF
                              Politica de Securitate Google