Help - Traseu Iasi - Balea Lac(Transfagarasan)

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Help - Traseu Iasi - Balea Lac(Transfagarasan)

    Salut.
    Maine urmeaza sa plec in a doua parte a concediului Prima a fost intre cupluri, acum ma duc cu inca 3 vechi colegi de liceu. Vrem sa facem varful Negoiu, cu plecare de la Balea Lac. Pe urma ne facem de cap cateva zile la mare
    Marea mea nedumerire traseul cel mai scurt (dar si cel mai bun) pana la Balea Lac. Din cate am vazut pe harta, am sa merg prin Chelie Bicazului, dupa care o iau prin Praid, Odorheiul Secuiesc dupa care ma indrept spre Sighisoara. Aici e marea problema. Sa ocolesc sa o iau prin Sibiu ? Sau sa o iau prin Agnita ? din cate am vazut este drum judetean si mi-e sa nu fie aiurea. Mentionez ca ocolesc special Brasovul, pentru ca drumul Bv-Sibiu e urat tare, numai cu semafoare and other stuff.
    Stie cineva drumurile din partea de nord a Fagarasului? Ce sfaturi imi dati ?

    Multumesc
    Fotografie ... in cat mai putine cuvinte

  • #2
    Neatza Alex, nu prea te-as sfatuii sa mergi pe odorhei-sighisoara-agnita. Traseul pe care mergeam eu cand veneam de la sibiu la Iasi era praid-sovata-balauseri-sighisoara-sibiu. Referitor la drumul sibiu-cartisoara (localitatea unde faci spre balea) este de numai 30km. Nu cred ca e gata, deci probabil unu-doua semafoare tot prinzi, dar e mai indicat. Aaa si sa faci in asa fel sa nu ajungi in Sibiu intre orele 16-si 18 pentru ca iti ia 45 de minute sa traversezi orasul.

    Drum bun.

    Comment


    • #3
      Din ce vad pe harta, ar fi 3 variante: doua dintre ele s-au discutat. Cea propusa de vali e una. A doua ar fi Iasi-Bacau-Brasov-Sibiu, dar zici ca nu vrei prin Brasov.
      Mai ramane si a treia, desi nu stiu starea drumurilor, si anume Iasi-Tg Neamt-Toplita-Reghin-Tg Mures-Tarnaveni-Medias-Sibiu.
      Iti urez concediu placut!
      P.S. Eu recomand drumurile nationale-europene, doar in caz de probleme ma gandesc la variante ocolitoare!

      Comment


      • #4
        Drumul pe Toplita - Borsec e destul de nasol, la fel si cel de la Tg. Neamt pana la Poiana Largului.

        Comment


        • #5
          Eu am facut brasov-sibiu acum 2 saptamani si a fost excelent numai 100-110 km/h o tineam nu stiu de unde ai auzit ca nu e bun abia a fost facut
          laureate 1.5l, albastru marin

          Comment


          • #6
            Pai nu e facut! Eu acu o saptamana am facut Brasov -Sibiu si am numarat 27 de semafoare cu drum in lucru!
            Am scos masina in ploaie sa se tuneze cand tuna !.......restul e LOGAN

            Comment


            • #7
              Pai si eu stiu ca sunt o groaza de semafoare. Cum e pana la urma ? Ca mi-ar conveni traseul prin Brasov, e mult mai ok.
              Fotografie ... in cat mai putine cuvinte

              Comment


              • #8
                De acord cu tine Road Empire, saptamana trecuta a fost sisteru' la Sibiu si a facut 6 ore de la Iasi pana la BV si apoi 4 ore BV-SB.

                Comment


                • #9
                  Asa este,pierzi o gramada de ore intre BV si SB !
                  Am scos masina in ploaie sa se tuneze cand tuna !.......restul e LOGAN

                  Comment


                  • #10
                    haideti ma baieti ce naiba eu daca am fost de curand, adevarat ca se mai lucra dar coloana se tinea numai in 100 km/h cateva semafoare ce au fost ce vorbiti voi de sute de semafoare, acum daca vrei drumu ala cu toplita e si mai oribil e alegerea ta
                    laureate 1.5l, albastru marin

                    Comment


                    • #11
                      Ce Toplita Ce Borsec? Ala e drum naspa. Mai uitati-va pe harta.
                      Daca alegi prin Roman, Piatra Neamt, Bicaz, Gheorgheni, Praid, Sovata, Balauseni, Sighisoara, Medias, Copsa Mica te asigur ca e f bun drumul, n-ai probleme si e destul de liber. Tocmai am fost saptamana trecuta pe acest drum.

                      Comment


                      • #12
                        Eu am fost de la PiatraNeamt - Borsec - Toplita - Sighisoara - Anita - TF. Drumul judetean e rau, mai ales dupa Agnita pana la europeana e dezastru - o mare parte neasfaltata chiar. Alege alta varianta (in caz ca nu vrei sa vizitezi si Sighisoara)
                        GL-22-TOF

                        Comment


                        • #13
                          haideti sa o luam babeste ,traseul care il alegi pana la sighisoara nu il stiu in ce stare este ,ultima data am fost acum 4 ani la piatra neamt dar era durere , dar pot zice de traseul de la sighisoara -agnita ,drum judetean dar in comparatie cu alte drumuri bun ,agnita voila a fost reabilitat de catre consiliul judetean brasov , pana intre judete ,se merge bine, voila- cracii doamnei ,cateva semafoare ,in rest transfagarasanul este super in partea sibiului si daca am inteles bine putin mai spart la arges in rest grija mare si foloseste frana de motor ..........Nu ai ce cauta pe medias ,copsa ,sibiu eu zic ca poti linistit sa abordezi traseul asta .......Bafta
                          http://www.loganclub.ro/forum/mcv_ro...ion-t5724.html toate bune

                          Comment


                          • #14
                            Roman, Piatra Neamt, Bicaz, Gheorgheni, Praid, Sovata, Sighisoara, Medias, Sibiu, ... Balea Lac. Nu ai nici o treaba , e f bun drumul. Bafta!

                            Comment


                            • #15
                              Cum ca a reinceput sezonul plimbarilor, va rog, pe cei care ati fost recent pe acest traseu, sa postati aici starea drumului, si eventual cel mai bun traseu, cartografiat pe harta.....daca se poate......+ ce anume e bun de vizitat, si daca se paote cheltuieli...benzina, masa, cazare......
                              Eu nu sufar de nebunie....ma bucur de ea in fiecare minut.

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Anulare DPF
                              Politica de Securitate Google