Huruit Major Dreapta Fata, Nu E De La Rulment!

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #16
    @gl_mmm: or fi toti din service-uri idioti? nu de alta, dar nu dioar la dacia service se verifica asa zgomotul trenului de rulare...chiar nu-i nici o problema in metoda respectiva daca asiguri masina cu frana de mana si eventual o caramida in fata rotii ce sta pe sol.
    revenind la problema, huruitul e in 90-95% din cazuri un rulment. planetara cloncane...


    @costelish: eu am avut "huruit" doar in mers si s-a dovedit ca era de la antena prea ridicata si care la peste 90km/h provoca o vibratie a plafonului ce se transmitea undeva in zona dreapta fata de-am crezut si eu ca e de la rulment. s-a facut test pe elevator (apropo, gl_mmm, m-au pus sa tin 120 in tr5 pe elevator si sa virez continuu stanga-dreapta; in timpul asta mecanicul asculta cu urechea daca sunt zgomote la roti)
    Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

    Comment


    • #17
      eu am avut "huruit" doar in mers si s-a dovedit ca era de la antena prea ridicata si care la peste 90km/h provoca o vibratie a plafonului ce se transmitea undeva in zona dreapta fata de-am crezut si eu ca e de la rulment. s-a facut test pe elevator (apropo, gl_mmm, m-au pus sa tin 120 in tr5 pe elevator si sa virez continuu stanga-dreapta; in timpul asta mecanicul asculta cu urechea daca sunt zgomote la roti)
      Ieri 23:26
      Nu, la mine eu zic ca se aude la viteze mult mai mici, nu poate fi vorba de antena, dar ce sa zic, mai merg sa vad daca se agraveaza, cand se va agrava cred ca o sa auda si astea de la Dacia.

      Comment


      • #18
        Originally posted by gl_mmm View Post
        Wow ... mecanicule!!! Ce-o fi fost in capul tau cand ai postat TAMPENIA asta? Sa nu faceti niciodata asa ceva!!!
        unii dintre noi stam mai prost cu materia cenusie
        sigpicMy ride

        Comment


        • #19
          9 milioane o planetara?Dar ce o fi loganu,vreo firma straina?

          Comment


          • #20
            o avea planetare de clio, megane, laguna, scenic? probabil ca da sau crezi ca se potrivesc alea de dacia 1300 si le umfla astia pretul !? incearca sa faci raliu cu o dacia 1300 vreo 100000km si vezi daca mai ai planetare. loganul inca merge si nu bat planetarele, poate de aici diferenta de pret?
            Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

            Comment


            • #21
              sunt curios si eu de acel sunet pentru ca si eu il aud, nu stiu ce poate fii, rulmentul pe dreapta fiind nou
              http://www.loganclub.ro/forum/masinu...e-t742p11.html

              Comment


              • #22
                Originally posted by Seba View Post
                o avea planetare de clio, megane, laguna, scenic? probabil ca da sau crezi ca se potrivesc alea de dacia 1300 si le umfla astia pretul !? incearca sa faci raliu cu o dacia 1300 vreo 100000km si vezi daca mai ai planetare. loganul inca merge si nu bat planetarele, poate de aici diferenta de pret?
                Ai dreptate si tu,planetarele chiar sunt rezistente la Logan,nu am nici eu probleme cu el,dar totusi pretul e destul de piperat.Probabil ca o fi pret de reprezentanta.

                Comment


                • #23
                  Costelish - Ai avut cumva vreun accident cu masina ? O coliziune din dreapta ?
                  Daca zici ca vine din zona cutie de viteze s-ar putea sa fie rulmentul mic al cutiei diferential - e drept ca deobicei se strica atunci cand ai un accident sau mai rar cand a fost presat incorect dar ma indoiesc pt ca ai deja 52000km
                  Si inca ceva: ai verificat nivelul de ulei in cutie la service ?
                  Ar mai putea fi de asemenea zgomot de sateliti diferential (face mai tare in viraje ?) - dar daca zici ca n-ai facut drift cu ea ....
                  Ai patinat cu masina pe zapada sau gheata pe undeva, mult timp (cateva minute), asta iarna ?

                  Comment


                  • #24
                    si eu am aceeasi problema ... un "huruit" in dreapta fata ...

                    Comment


                    • #25
                      salutare tuturor
                      intrebarea e urmatoarea...ai fost de curind sau ai intrat in vreo balta sau noroi?
                      daca da huruitul care al auzi poate fi cauzat si de la putinul nisip strans in crestatura de pe placuta de frana...cand pui frana sa mai aude,sau se accentueaza?
                      discurile de frana sau discul de pe partea cu buba ai inceput sa faca buza,daca da si de aici se poate auzi,placuta s-a mai subtiat iar fierul pe care e aplicat ferodoul sa iti atinga de disc,dar in cazul asta la franare face si mai tare huruitul
                      revino dupa ce ai verificat aceste 2 chestii si mai ne gandim de la ce ar putea fii,daca domnii din service au zis ca e normal,ori sunt tampiti(scz de limbaj)ori batuti in cap,cum sa fie normal sa huruie sau sa scartaie anumite componente ale masinii,astia nu-s normali la bibilica
                      revino cu amanunte dupa ce verifici cele 2 aspecte zise de mine mai sus
                      sigpic
                      Poate pentru lume ești o singură personă,dar
                      pentru o anumită persoană, ești întreaga lume!

                      Comment


                      • #26
                        Salutare ...sunt mai nou p'aci pe forumuri, dar am si eu aceeasi problema ..un huruit suparator pe partea dreapta...la iesirea planetarei din cutie. ei bine, am intrat in dialogys, si intr-adevar, acolo sunt 2 rulmenti...unul mai mare, altul mai mic.
                        Din fericire am un preten care are un service auto, si ne-am hotarat noi sa schimbam cei doi rulmenti. azi am facut cutia bucati...maine schimbam cei doi rulmenti si sper ca pe maine seara sa vin cu un raspuns...am scapat sau nu de huruit.
                        Attached Files

                        Comment


                        • #27
                          huruit pe dreapta

                          fratilor, continuati ce-ati inceput, ca sa aflu si eu ce huruie atit de tare in dreapta, la loganul meu de 53.000 de km, ca de vreo 5000 de km e jale. nu are nici un joc nicaieri, nu bate nimic. doar huruit pe dreapta, si la viteza mare, si la decelerare, continuu... nu are inca nimeni un raspuns la problema asta? mecanicii dau din umeri

                          Comment


                          • #28
                            ca sa mai invioram topicul

                            dragi colegi, din cate stiu eu, in fata dreapta e motorul.
                            cutia e in fata stanga...

                            deci, huruit se poate auzi si de la motor...

                            @ivescu_d: sunt curios si eu daca erau rulmentii.

                            numai bine.
                            un an nou plin numai cu de toate cele bune!!!

                            Comment


                            • #29
                              La multi ani stimati domni.din cate observ nu s-a gasit raspunsul la acel huruit.sa vi-o zic pe a mea.La mine huruie doar intre 60km/h si 70km/h,inainte si peste aceasta viteza se aude f.f. incet aproape dispare. si inca ceva,nu as putea spune ca provine din dreapta sau din stanga.se aude doar in interiorul masinii si e puternic credeti-ma.totodata vibreza si podeaua sau poate ma insel eu?ce-o fi?

                              Comment


                              • #30
                                sa nu se fi dus tamponul de la motor...si sa vibreze pe caroserie ! uita-te la tampon! poate de aia iti face mai rau la frana de motor!
                                sigpicVIAȚA ESTE SCURTĂ!!! TRĂIEȘTE-O LA MAXIM LA VOLANUL UNUI LOGAN

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google