Huruit Major Dreapta Fata, Nu E De La Rulment!

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #31
    Salutare tuturor, revin acum din nou si va spun ca am schimbat cei doi rulmenti din cutie insa zgomotul este tot acolo. Mai rau chiar, de atunci am mai acumulat niste km. si pot sa va spun ca zgomotul se accentueaza din ce in ce mai tare. Ce am constat este ca toti dintii de la rotile dintate de pe diferential au o uzura (parca ar fi mici intepaturi cu varful unui ac)... ca si cum se duce smaltul la rulmenti. Parerea mea este ca zgomotul este de la diferential, deoarece cu cutia de viteze pe masa, diferentialul era singurul care facea zgomot. in rest nimic altceva. O alta varianta ar fi ca huruitul sa fie de la planetara deoarece planetara mea dreapta a fost reconditionata,(clantanea foarte tare la viraje si cum una noua e multe prea scumpa, am preferat varianta reconditionarii). A mers o vreme dar dupa 10mii de km a revenit clontanitul, dupa care a disparut brusc, fara sa ii fac nimic, insa a aparut huruitul si vibratiile in podea ca se simt in toata masina, chiar daca huruitul il acopar cu muzica, vibratiile se simt. Si inca o chestie ciudata...de la 120km/h,in sus nu se mai aude si nu se mai simte nimik (dar de la 60 la 100...huruie exagerat de tare)....sincer nu mai stiu ce sa cred. Si inca o chestie ciudata, daca e un viraj mai lung la dreapta(adica volanul fff putin virat spre dreapta), aproape nu se mai aude nici un huruit, indiferent de viteza, dar daca volanul e ff putin virat spre stanaga...credeti-ma ca nici muzica la maxim nu acopera huruitul. am incercat sa fiu cat mai explicit...ca experimentez problema asta de aproape un an..si nu reusesc sa ii dau de capat in nici un service.

    Comment


    • #32
      sincer...
      "Si inca o chestie ciudata...de la 120km/h,in sus nu se mai aude si nu se mai simte nimik (dar de la 60 la 100...huruie exagerat de tare)....sincer nu mai stiu ce sa cred. Si inca o chestie ciudata, daca e un viraj mai lung la dreapta(adica volanul fff putin virat spre dreapta), aproape nu se mai aude nici un huruit, indiferent de viteza, dar daca volanul e ff putin virat spre stanaga...credeti-ma ca nici muzica la maxim nu acopera huruitul."

      asa era si la mine de la rulmentii de la roti, la ce descrii tu aici la mine au fost ba rulmentul fata dreapta ori spate stanga...de ce?
      poai, daca iei de volan stanga, f putin nu conteaza cat, toata greutatea masinii si toate fortele, viraj si etc se duc pe roata dreapta fata, atunci cand e solicitata mai mult roata incepe sa huruie rulmentul...
      iar de ce pe spate stanga, la fel, numai ca invers...adica in viraj stanga se ia toata greutatea de pe roata stanga spate, si atunci incepe sa huruie...
      zic astea ca la mine, schimband deja o data toti rulmentii si inca o data pe fata, asa is si la mine simptomele cu rulmentii.
      la fel si cu viteza...la o anumita viteza, acum depinde de la masina la masina, rulmentul intra intr-o vibratie si face zgomot, la alta viteza, nu stiu cum sa explic, din cauza turatiei mari sau mici, se echilibreaza sa zic asa si nu mai scoate nici un sunet...la mine la 50 facea urat, la 70 se oprea si de la 110 in sus pana la 130 iar facea...depinde si de janta, echilibrare, cauciuc, toate astea dau o anumita vibratie in rulment
      astea le zic din experienta proprie...un rulment ca sa huruie nu trebuie sa aiba roata joc chiar deloc, se mananca 2 bile dar rulmentul e intact, asa ca huruie
      incearca mai bine la un service, sa auda si un mecanic care stii ca ar fi mai bun, sa vezi si ala ce zice
      planetara din cate stiam si eu nu huruie, cloncane sau trosneste...asa ca nu e de la ea mai mult ca sigur...
      cu faza cu vibratul, nu-i normal sa vibreze? io zic ca da, nu mai e o bila intr-un canal...e o bila sparta sau dusa intr-un canal, asta da vibratii, iar cu frana de motor, e normal atunci sa faca urat ca iar se forteaza rotile, is fortate de motor si incepe rulmentul sa huruie...
      dar sper sa vedem intr-un final care e cauza la voi...
      bafta
      Last edited by bolo; 19 January 2010, 23:23.
      Life is short...play more!
      http://www.loganclub.ro/forum/bolo-t4578.html?t=4578

      Comment


      • #33
        @ivescu: dupa ce ai descris tu, ai o problema cu diferentialul. presupun ca dupa interventiile tale "in service autorizat" nu mai esti in garantie.
        daca esti, fuga la reprezentanta!!
        daca nu, da cutia jos, si uita-te ce e uzat, cum ai spus de ex. satelitii, se schimba, la fel si axul, etc., etc. cel mai bine iei unul "nou" adica dupa 2008 anul de productie.
        baga poze cu piesele daca mai desfaci cutia, dai si un PM sa il vad.

        numai bine!

        Comment


        • #34
          Buna seara tuturor. Pot sa zic ca sunt un om fericit... dupa un an de huruit si zomote care ma scoteau din sarite si imi venea sa dau cu masina de toti stalpii, azi am rezolvat problema! Am schimbat cutia si planetara dreapta iar huruitul a disparut! Vai ce incantare sa aud ca masina merge ca acum 3 ani cand am scos-o din reprezentanta...
          Asa ca un lucru este sigur, la mine era din cutie! si sunt mai mult ca sigur ca era de la satelitii de la diferential pe care i-am vazut piscati pe toti! Din pacate din pozele pe care le-am facut la cutia desfacuta nu se vad prea multe decat ...o cutie desfacuta . Dar credeti-ma ca stiu ce am vazut si anume toti dintii piscati, parca intepati cu varful unui ac. Bafta tuturor, sper sa nu ajungeti ca mine sa trebuiasca sa schimbati cutia pe cheltuiala voastra.
          Apropo... La logan, cel putin eu, nu am gasit de cumparat doar satelitii. Venea diferentialul intreg care trece bine de 1.600 lei.

          Comment


          • #35
            Sal am si eu o problema.....de vro saptamana imi HURUIE UN RULMENT PE STRANGA ....la o dacie 1310 ...are ceva daca mai merg asa cu masina?? nu pot sa ajung sa o repar....foarte repede...decat peste vro 2 sptamani...ca, daca ma duc in service ...ma rup astia pentru un rulment...!am mai avut unu pe dreapta tot asa...si cand am dat fuzeta jos sa il schimb nu avea nimik rulmentul ..nu era spart..dar sarise pasta aia de pe bile si huruia ca draq....!DECI CE SA FAC??!fac cam 20 km pe zi

            Comment


            • #36
              La mine a inceput sa se auda un zgomot de fundal foarte enervant cum trec de 65 kmh incepe sa se auda din ce in ce mai tare,chiar si la relanti nus de la poate sa fie si la 2000rpm se aude un fluierat dar nu tot timpul,cred ca o fi de la alternator cam asa se auzea la vechea dacie of of
              ym! dorinu2005@yahoo.com
              BARBATII ADEVARATI PREFERA 1.5 DCI

              Comment


              • #37
                dar de unde anume se aude mai exact daca poti sa ne explici,din zona trenului de rulare sau din zona motorului?

                Comment


                • #38
                  salut
                  o problema cu huruitu am si eu . am schimbat distributia cureaua + rulmentu . imediat dupa aceea la 1- 2 zile am auzit un huruit asemanator ca la baietii care au toba sparta alea jmechere . am fost iar in servis au dat jos distributia si au pus inapoi dar tot se aude , apare undeva la putin peste 2000 ture dupa ceea nu se mai deosebeste de zgomotul produs de motor . se aude indiferent de treapta de viteza avuta mai intens in a 3 -4 -5 . am schimbat si uleiu in cutie sperand astfel ca va disparea zgomotu dar nu . atunci cand am schimbat distributia mesteru a spus ca rola intinzatoare de la cureaua de accesorii ar putea in viitoru apropiat sa dea coltu dar daca este din rola nu ar trebui sa huruie mereu .

                  Comment


                  • #39
                    huruit motor

                    Originally posted by tataieb12 View Post
                    salut
                    o problema cu huruitu am si eu . am schimbat distributia cureaua + rulmentu . imediat dupa aceea la 1- 2 zile am auzit un huruit asemanator ca la baietii care au toba sparta alea jmechere . am fost iar in servis au dat jos distributia si au pus inapoi dar tot se aude , apare undeva la putin peste 2000 ture dupa ceea nu se mai deosebeste de zgomotul produs de motor . se aude indiferent de treapta de viteza avuta mai intens in a 3 -4 -5 . am schimbat si uleiu in cutie sperand astfel ca va disparea zgomotu dar nu . atunci cand am schimbat distributia mesteru a spus ca rola intinzatoare de la cureaua de accesorii ar putea in viitoru apropiat sa dea coltu dar daca este din rola nu ar trebui sa huruie mereu .
                    Ai mai rezolvat ceva cu huruitul aparut dupa schimbarea distributiei? Exact la fel am patit si eu. Intre 2000 si 3000 de ture se aude huruitul cu atat mai tare cu cat e mai in sarcina, si parca nici nu trage bine motorul, si mananca mai multa benzina. Oricum, ma duc luni in service sa o faca.
                    Ex-loganist Prestige 1.6 16v
                    Mai nou, franțuzist: Peugeot 407 2.0i

                    Comment


                    • #40
                      buna seara. eu cred ca am descoperit ce are dupa zeci de mecanici intrebati,ceva la furca de la ambreiaj am descoperit fara sa vreau la 2000 de turatii se intampla cel mai rau v.4 la 60km\h si am pus piciorul putin pe pedala de ambreiaj si nu se mai auzea

                      Comment


                      • #41
                        aceasta problema o am si eu un huruit la roata din dreapta fata ! ... se aude numai la 50 - 60 km/H ... si in viraje ...ma puteti ajuta si pe mine sa imi spune-ti ce ar putea avea?

                        Face demult timp ...dar acum a inceput sa faca mai tare
                        Logan TAXI http://www.loganclub.ro/forum/logan_...4.html?t=27374

                        Comment


                        • #42
                          rulment,urco pe un cric si invarte de roti sa vezi care huruie

                          Comment


                          • #43
                            face de mai mult timp ...dar acuma a inceput sa faca mai tare !
                            Logan TAXI http://www.loganclub.ro/forum/logan_...4.html?t=27374

                            Comment


                            • #44
                              ce te opreste sa verifici?

                              Comment


                              • #45
                                Salutari tuturor, am citit despre problemele voastre sperand sa gasesc o rezolvare la a mea. La mine se aude un huruit , mai mult un fasait tocmai cand reduc viteza, cand pun frana se aude cel mai tare si creste in intensitate. E in partea din fata si la viteze mici 20-30 km/h. Sistemul de franare nu are probleme, e verificat.
                                Cine are o parere va astept. Multumesc!!!

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google