Huse Antiderapante - Sunt Bune? Unde Se Gasesc?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Huse Antiderapante - Sunt Bune? Unde Se Gasesc?

    As dori sa-mi cumpar niste huse dastea. A luat careva? Am inteles ca se pun mult mai usor ca lanturile in schimb sant mai scumpe. Stie cineva unde se gasesc de cumparat?

  • #2
    Huse antiderapante am vazut la Selgros , pretul nu il mai stiu dar citisem in ziar ca sunt in jur de 200 ron.
    sigpic

    Comment


    • #3
      fix 200 sunt in carrefour si real
      sigpicMy ride

      Comment


      • #4
        Originally posted by virgiliu View Post
        As dori sa-mi cumpar niste huse dastea. A luat careva? Am inteles ca se pun mult mai usor ca lanturile in schimb sant mai scumpe. Stie cineva unde se gasesc de cumparat?
        Astazi le-am vazut, calitativ ramane sa vedem parerile celor care le au si le-au folosit. Urmeaza linkul de mai jos.

        Comment


        • #5
          mi-am luat si eu veritabile "Auto Shock"
          abia astept sa le probez. pe piata sunt cu 260-300RON
          eu le-am primit din afara cu 100RON
          Zilele petrecute la pescuit nu se pun la anii vietii

          Comment


          • #6
            ÃŽn Real (Timișoara) - GoodYear, 79,00 lei setul de 2 huse + mănuși. Citez de pe ele (specificații ale producătorului): „Nu țin locul lanțurilor”. Din ce am citit, ajută doar ca să nu derapezi așa de tare. Nu-i voie să mergi cu ele decât pe gheață și / sau zăpadă, nu e voie să depășești 50 km/h (asta nu-i o problemă). Din desene se montează la fel de greu ca și lanțurile, mai ales dacă ești un tip solid. Aș înclina să spun că sunt bune pentru trafic urban, atunci când autoritățile sunt „luate prin surprindere”. Pe drum de munte nu cred că fac față.
            The future is already here - it's just not very evenly distributed. - W. Gibson

            Comment


            • #7
              Oare de ce nu or inlocui lanturile? Am cumparat, am vazut o groaza de filmulete cu ele in actiune si nu gasesc niciun motiv sa nu inlocuiasca lanturile. Cu toate lanturile pe care le-am avut in decursul timpului am avut necazuri: rupere, impletire, montaj anevoios, troncaneala, suspensiile chinuite, jentile julite, capacele praf daca nu sunt scoase etc.

              Comment


              • #8
                Niciodata nu vor inlocui niste lanturi de calitate, nu stifturi cu 60 lei luate din Kaufland.

                Mergi pe drum adevarat de munte cu zapada si te c..ci pe ele de huse.
                Daca niste gume de iarna bune nu te ajuta, husele pacii sunt mai mult de forma.

                Lanturile bune raman baza. Nu te pune nimeni sa mergi cu 80/h cu ele...

                Comment


                • #9
                  @JREwing nici cu lanturile nu ai voie sa mergi cu peste 50 km la ora husele se monteaza un pic mai usor decat lanturile plus cu lanturi nu poti circula pe astfalt.
                  Adica poti circula pe astfalt dar iti vor distruge cauciucurile

                  Comment


                  • #10
                    Nu distrug cauciucele nici pe uscat atata timp cat nu mergi la raliu, nu mai speriati lumea.

                    Mergi la munte, ai portiuni de 2-3 km fara zapada sau cu gheata, ce rahat faci? Dai lanturile jos ca distrug cauciucele?

                    Am mers ani de zile cu lanturi ordinare, se rupeau de cat mergeam pe uscat cu ele, le prindeam cu sarma (si mi-au distrus aripile si oalele la vechea Dacia 1300) si nu mi-ai stricat vreo anvelopa.

                    Comment


                    • #11
                      Daca iti spun ca am vazut cu ochii mei urmele lasate de lanturi pe cuciucuri ma crezi???
                      Nu erau adancituri doar pe umarul cauciucului ci si pe suprafata de contact nu stiu cu ce viteza o fi rulat dar ma gandesc ca mai mult de 80 nu putea merge.
                      Erau niste inceputuri de adancituri dar dupa 100 km pe astfalt curat devin tot mai mari

                      Comment


                      • #12
                        Iti spun ca merge mers cu 90-100/h (Dacia 1300) )

                        Probabil ca ce ai vazut tu s-a mers indiferent de suprafata cu lanturi. E si normal.

                        Eu vroiam sa evidentiez ca nu patesc nimic anvelopele cu ceva rulaj pe uscat cu lanturi.
                        Daca mergi toata iarna cu lanturi...e si normal sa f..ti si anvelopele.

                        Comment


                        • #13
                          Deci indiferent ca sunt huse sau lanturi producatorul nu recomanda mersul pe astfalt curat doar pe zapada sau gheata.
                          Oricum cauciucurile de iarna au in compozitie mai mult cauciuc deci sunt mai moi decat cele de vara probabil de aceea au aparut acele santuri de la lanturile de zapada la distante de peste 100 km.
                          Husele nu sunt recomandate pt condus pe astfalt uscat doar la masinile cu ABS pt maresc distanta de franare. De fapt la franari exista o mica alunecare intre husa si cauciuc care poate duce la deteriorarea huselor

                          Comment


                          • #14
                            Na tu stii )

                            Pt mine cutia cu lanturi sunt sfinte acolo unde anvelopele de iarna nu mai fac fata (nu am avut nevoie la Logan).

                            Anvelopele de iarna nu musai ca au cauciuc brut mai mult, dar au configuratia alta fata de o guma de vara sau de ploaie, asta o face sa "macine" prin zapada.

                            Pe gheata/zapada batatorita lanturile sunt baza. Face diferenta intre 1-2 km de a urca sau nu pe munte la cabana dorita, conteaza mult sa ajungi sau sa ai bataie de cap.

                            Comment


                            • #15
                              Stimate Octavian, inteleg ca ai folosit huse ori este o parere rezultata din vasta experienta si cunoasterea tuturor dedesubturilor din domeniu? Mi se par foarte dure si fara drept la replica cele spuse de tine si acum chiar incep sa ma indoiesc de faptul ca husele ajuta la mersul pe zapada. Lanturi am tot folosit de 35 de ani, de cand tot am condus cateva zeci de tipuri de masini si tare as vrea sa nu mai pun dar daca tu spui ca sunt supreme, cred ca o sa ma mai gandesc.

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Anulare DPF
                              Politica de Securitate Google