Huse Antiderapante - Sunt Bune? Unde Se Gasesc?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #16
    Cel mai bine, zic eu, astepti sa ninga si abia atunci te pronunti de-or fi bune au ba. Si eu am vazut filmulete cu huse in actiune si mi-au placut cum se comporta pe zapada afanata si pe loc drept. Io-s curios daca fac fata la deal in aceleasi conditii. Doamne ajuta...

    Comment


    • #17
      Originally posted by albinoium View Post
      Stimate Octavian, inteleg ca ai folosit huse ori este o parere rezultata din vasta experienta si cunoasterea tuturor dedesubturilor din domeniu? Mi se par foarte dure si fara drept la replica cele spuse de tine ......................................
      Stau in apropiere de munte (Semenic aprox 40 km) si fac cateva urcari pe sezon si am prins mai multe conditii de drum.
      Am vazut masini impotmolite cu lanturi unde se putea urca cu ceva pricepere si fara lanturi.
      Am contestat eficienta huselor pe drum cu gheata in comparatie cu lanturile.
      Cel mai bine dupa ce prinzi un drum unde vei fi nevoit sa pui husele, sa revii cu impresii.

      Originally posted by Fyrestarter View Post
      ................ Si eu am vazut filmulete cu huse in actiune si mi-au placut cum se comporta pe zapada afanata si pe loc drept. I..............................
      Si un cauciuc bun de iarna se comporta bine pe zapada afanata si pe loc drept cu 20-30 km/h (cam atat am vazut eu din clipurile cu husele antiderapante) .
      Last edited by Octavian; 30 November 2012, 10:22. Reason: Automerged Doublepost

      Comment


      • #18
        De diferenta dintre un set de gume bune si unul mediocre, iti iei vreo 2 perechi de huse deastea... De aia eram curios cat is de bune la urcat. Astept si io pareri competente... daca a folosit cineva... Doamne ajuta...

        Comment


        • #19
          Din postari vad ca tot apar referiri la cauciucuri de iarna. Din cate am observat eu, cauciucurile de iarna nu au nimic altceva in plus benefic decat compozitia, care le face sa ramana elastice la temperaturi scazute. In acelasi timp, au de multe ori profilull care sa "muste" din zapada/gheata. Din aceasta cauza, pe asfalt uscat sunt mai slabe decat cele de vara. Noi vorbeam doar despre huse. Evident ca nimeni cu tigla pe casa nu isi propune sa mearga prin zapada de 1 m cu un Logan dar discutam doar despre ceva care sa te scoata din necaz, din inzapezire, cu efort si riscuri cat mai mici. Aici era rostul intrebarilor, respectiv optimizarea solutiilor. Si asteptam raspuns de la cei care au folosit, pentru a se orienta si ceilalti in alegere. Loganul este pentru cei care nu au multi bani sau nu sunt dispusi sa manance iaurt ca sa tina o masina de 80 de mii de euro.

          Comment


          • #20
            Anvelopele de iarna, sunt mai slabe pe asfalt uscat decat cele de vara, la temperaturi de peste 7*C.
            If it ain't broke, don't fix it!

            Comment


            • #21
              eu am mers cu astfel de huse. adevarul e ca se monteaza mult mai usor decat lanturile si sunt foarte ok daca nu mergi repede.
              Last edited by 77sky; 2 December 2012, 16:05.
              Stock is boring...
              My ride: http://www.loganclub.ro/forum/b_20_riw-t35953.html

              Comment


              • #22
                Aferim! In sfarsit cineva care a folosit huse si stie ceva concret. Normal ca nu pui huse/lanturi/spray ca sa te tina pana in primavara ci doar sa iesi din necaz. Multumesc pentru confirmare.

                Comment


                • #23
                  Originally posted by mihai.85 View Post
                  eu am mers cu astfel de huse. adevarul e ca se monteaza mult mai usor decat lanturile si sunt foarte ok daca nu mergi repede.
                  Nu ne lasa asa in suspans, detaliaza.
                  sigpic

                  Comment


                  • #24
                    Mda. Puteai sa mai spui doua vorbe despre cum a mers montarea-demontarea si mersul in sine, tipul de zapada/gheata/panta si altele.

                    Comment


                    • #25




                      Am gasit 2 filmulete cum se monteaza aceste huse.
                      sigpic
                      https://www.facebook.com/ornamentegradinacraiova/
                      http://www.loganclub.ro/forum/my_rid...0.html?t=32360

                      Comment


                      • #26
                        eu nu am inteles cu ce te ajuta in plus husele vs cauciucuri bune de iarna
                        Saab 9-5 Aero

                        Comment


                        • #27
                          husele acestea sunt bunicele (nu se compara cu lanturile) dar au o problema maaaare de tot. daca le ai pe masina si opresti pentru mai mult timp trebuie sa le dai jos de pe masina. daca nu le dai ai sansa sa iti inghete pe asfalt sau unde esti oprit si le rupi cand pleci de pe loc. cu lanturile nu-i aceiasi situatie
                          Zilele petrecute la pescuit nu se pun la anii vietii

                          Comment


                          • #28
                            Asta cu inghetatul e chiar tare si de retinut. Nici vorba sa imi treaca prin gand. Oricum, cred ca dispar inainte de a ingheta.

                            Comment


                            • #29
                              Pentru huse antiderapante de vanzare ISSE, orice dimensiune clasa superioara de calitate SUPERB c 600, ma puteti contacta la 0732845411.
                              Eu personal le-am folosit la bunici la moldova pe zapada afanata circa 12- 15 cm, am inaintat ce am inaintat apoi cand s-a oprit masina nu aveai ce sa ii faci, am pus repede sosetele, apoi ele isi fac treaba cum trebuie, sapa bine in zapada plus ca montajul de aproximativ 2 minute
                              Last edited by ncbogdanel; 11 January 2013, 02:42.

                              Comment


                              • #30
                                Asa ceva am vazut la Auchan si sunt facute din Kevlar ( fabricate de Michein ).
                                Costul lor de magazin este undeva la 300 lei dar pe net se gasesc si la 50 euro.
                                Eu zic ca sunt mult mai bune decat carpele care se vand cu 70-100 lei.
                                Attached Files
                                real power..... diesel power by

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google