Idei modificare stopuri cu led

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Sper sa nu postez gresit. De unde pot cumpara acea placa pcb am vazut la zextar dar mi se parea fi alcv undeva la 30 lei 160mm x 200mm daca nu ma insel si ce leduri ar merge pentru al treilea stop pe frana

    Comment


    • str Maica domnului gasesti tot ce iti trebuie.

      Comment


      • stii cum e cu benzile astea? niste ra*aturi.
        am luat din bricostore de aia ambalata frumos pe rola, led-uri rosii, 50 sau 60 de lei rola
        alimentare la 12V, segmente de cate 3.
        am facut niste calcule volti/numar de leduri/rezistori folositi. jaaalnic. nu mi-a venit sa cred.
        am dat toate detaliile despre leduri unui coleg cu rugamintea sa faca si el calculele.
        eu facusem ceva simplu, metoda de 3 simpla, babeste + un mic calculator de pe net.
        el a facut totul pe modelul stiintific. a avut aceleasi rezultate, doar ca cu doua zecimale .
        in concluzie am decis sa le folosesc.
        dupa 24 de ore de aprins non-stop au inceput incet sa se stinga usor unele leduri.
        dupa 36 de ore erau segmente intregi stinse.
        le-am intrerupt alimentarea pentru ca mi-a fost frica sa nu se intample ceva cat sunt plecat.
        la 48 de ore din care doar 36 merse, din cca 55-60 de cm de banda nu mai mergeau decat 15-20 cm ok, restul fie erau stinse complet segmentele, fie dimmed.
        asa ca le-am demontat, am aruncat ce folosisem si restul de banda e pe undeva prin debara in rola. daca le vrea cineva sa isi bat joc de ele cu experimente le donez. banda nu e trasa in silicon.

        Comment


        • ozenel, am la lucru de vanzare, si crede-ma ca din noiembrie alea sunt stinse doar intre orele 20 si 09 cat e inchis magazinul, in rest merg non-stop.
          Dar ai dreptate, una e cand iei rola de 50-60 de lei si altceva e cand iei rola de 200-250 de lei. Eu am montat inclusiv in bucatarie la mobila si inca nu am treaba cu ele.
          Singura lor probblema e ca cedeaza daca sunt puse langa o sursa mare de caldura.

          Comment


          • cea mai buna banda este cu smd 5630.precis ai cumparat cu smd 3528. am pe masina de 15 luni banda 5630 si functioneaza ok.mai sunt cel putin 20 de forumisti care au modelul 5630 si nu au probleme. numai ca este dublu la pret fata de celelalte.

            Comment


            • asa o fi, oricum le-am luat mai mult de proba...sa vad ce e de capul lor.
              acum sunt convins ca sunt degeaba

              Comment


              • pentru lampi semnale laterale -proiectare cu 18 si 24 smd galbene 5050
                atatea poze mai am prin pc
                in pozele la ''gata '' parca is cate 20 de smd
                Attached Files

                Comment


                • Originally posted by skd_ozenel View Post
                  stii cum e cu benzile astea? niste ra*aturi.
                  am luat din bricostore de aia ambalata frumos pe rola, led-uri rosii, 50 sau 60 de lei rola
                  alimentare la 12V, segmente de cate 3.
                  3528/5050 waterproof sunt foarte multumit de ea.
                  Mi-am montat (3528) in masina peste tot unde am vrut si chiar si in lampa de la numar, mai bine de 1an si jumatate si functioneaza perfect, fara probleme.

                  Comment


                  • Originally posted by romeo-alex View Post
                    98 de bucati superflux rosii de 5mm
                    mai mult nu intra, zic eu ca e maximum cat sa incapa la dimensiunea interioara a stopului

                    e stopul de frana al lui ''user2000''
                    salut baieti
                    ma poate ajuta si pe mine cineva cu o poza din spatele panoului de led`uri?
                    si eentual ceva mai multe detalii incat sa ma ajute sa pot face si eu unul?
                    ms mult

                    Comment


                    • Pai asa cum spun majoritatea, ai nevoie leduri flux de 5mm rosii(pentru ceva frumos 60leduri), rezistente(~300ohmi) si cablaj test.
                      Ledurile vin legate in serie cate 3 sau chiar 4 apoi fiecare grupare in paralel.
                      1led flux ~=3v.

                      Comment


                      • Originally posted by VlaD2803 View Post
                        Pai asa cum spun majoritatea, ai nevoie leduri flux de 5mm rosii(pentru ceva frumos 60leduri), rezistente(~300ohmi) si cablaj test.
                        Ledurile vin legate in serie cate 3 sau chiar 4 apoi fiecare grupare in paralel.
                        1led flux ~=3v.
                        da asta stiu
                        vroiam sa vad cum sunt asezate rezistentele pe acolo ca banuiesc este cam ingramadeala

                        Comment


                        • Pana la urma are cineva poze cu stopurile China aprinse ?

                          Comment


                          • Salut tuturor!
                            Sper ca nu am nimerit gresit.Ce stiti de stopurile acelea Street Storm,sunt bune de ceva ?
                            Cand vrei sa faci un bine gandestete de 2 ori!

                            Comment


                            • Pai,te ajuta cand franezi,se aprind niste becuri rosii. Si cand dai semnal sau avarii,se aprind becuri galbene.

                              Sau intrebi daca te ajuta la schimbat vitezele ?

                              Pui niste intrebari fara sa gandesti. Incerca sa reformulezi,poate primesti si alt raspuns !
                              My Ride ! B - 29 - TmT

                              Comment


                              • Ma refeream la luminozitatea lor pe timp de noapte atunci cand am zis daca sunt bune de ceva.
                                Cand vrei sa faci un bine gandestete de 2 ori!

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google