Iluminare Bord

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Iluminare Bord

    Salut. Am un logan din 2004 1.6mpi.De ceva timp am observat ca iluminarea simbolurilor de pe bord cand sunt aprinse pozitiile/faza lunga/faza scurta nu se aprind toate simboulrile, mai exact simbolurile de la butoanele pentru ventilatie nu se mai aprind. Vreo idee?

  • #2
    Raspunsul este simplu : s-au ars becurile. Cauta unele noi sau inlocuieste-le cu leduri.
    http://olx.ro/oferta/becuri-butoane-logan-IDmPo4.html - nu stiu cine le vinde, nu-l recomand, l-am dat numai ca exemplu !!!
    Module Electronice (Volt/termo,Interfete Sony/Pioneer/Alpine/Blaupunkt/Kenwood/JVC)

    Comment


    • #3
      Am uitat sa mentionez ca, cand se zguduie masina, de exemplu cand ia o groapa ceva mai mare, se aprind. Iar daca actionez oricare din butoanele de la ventilatie, se sting iar. :|
      La asta m-am gandit si eu prima data, ca s-au ars becurile. Dar cand am vazut ca se aprind din cand in cand, asta m-a pus pe ganduri..

      Comment


      • #4
        Terminalele becurilor sunt rasucite pe lateralele suportului de plastic. Scoate capacele si refa "rasucirea".
        Module Electronice (Volt/termo,Interfete Sony/Pioneer/Alpine/Blaupunkt/Kenwood/JVC)

        Comment


        • #5
          Ok. Sa speram ca o sa iasa ceva. Revin cu un reply!

          Comment


          • #6
            nu te mai chinui pentru ca e becul ars.ai un singur bec la climatizare.la trepidatii face filamentul contact si de aia se aprinde,dar nu dureaza mult.poti schimba becul fara sa scoti consola,cu putina indemanare.recomand schimbarea cu leduri sa nu mai ai probleme,plus ca poti sa-ti alegi culoarea care doresti.daca vrei sa te bagi sa-ti pui leduri te invat eu ce si cum sa faci (gratis).detalii pe pm
            Attached Files

            Comment


            • #7
              Din poze eu intelesesem ca, de fapt, becurile din cele 4 butoane fac figuri ... Mea culpa !
              Pe tutorialelogan a descris Cristi Streulea schimbarea becului (intr-adevar este unul singur !) de la consola de climatizare : http://www.tutorialelogan.ro/2010/01...-la-logan.html
              Sau, daca totusi sunt cele din butoane : http://www.tutorialelogan.ro/2010/05...a-butoane.html
              Oricum, si eu recomand inlocuirea acestora cu leduri/benzi de leduri ... macar pentru "design" !
              Module Electronice (Volt/termo,Interfete Sony/Pioneer/Alpine/Blaupunkt/Kenwood/JVC)

              Comment


              • #8
                Originally posted by gaboneygg View Post
                nu te mai chinui pentru ca e becul ars.ai un singur bec la climatizare.la trepidatii face filamentul contact si de aia se aprinde,dar nu dureaza mult.poti schimba becul fara sa scoti consola,cu putina indemanare.recomand schimbarea cu leduri sa nu mai ai probleme,plus ca poti sa-ti alegi culoarea care doresti.daca vrei sa te bagi sa-ti pui leduri te invat eu ce si cum sa faci (gratis).detalii pe pm
                Am desfacut consola si da..becul era ars. M-am uitat si pe tutorialele facute de Cristi si imi cam prind urechile pe acolo ). Momentan raman la varianta cu bec pana gasesc pe cineva ca sa il schimb cu leduri.

                Comment


                • #9
                  Originally posted by Dracila View Post
                  Am desfacut consola si da..becul era ars. M-am uitat si pe tutorialele facute de Cristi si imi cam prind urechile pe acolo ). Momentan raman la varianta cu bec pana gasesc pe cineva ca sa il schimb cu leduri.
                  Salut,

                  da un search pe google cu textul:

                  VAND KIT Leduri Butoane Consola Logan Sandero Duster

                  Asta este solutia pentru iluminat cu leduri consola centala logan

                  Daca ai reusit sa scoti acel bec de la consola de climatizare atunci schimbatul becurilor cu leduri este "floare la ureche" pentru tine.

                  Comment


                  • #10
                    Originally posted by vicmar View Post
                    Salut,

                    da un search pe google cu textul:

                    VAND KIT Leduri Butoane Consola Logan Sandero Duster

                    Asta este solutia pentru iluminat cu leduri consola centala logan

                    Daca ai reusit sa scoti acel bec de la consola de climatizare atunci schimbatul becurilor cu leduri este "floare la ureche" pentru tine.
                    Salut. Cu laptopu in fata uitandu-ma la tutorialu facut de Cristi..am reusit intr-un final, dupa cateva esuari si multi draci! Placa cu leduri am de unde sa fac rost,are un prieten vreo 3, si-a luat de rezerva. Si cu montatu.. ) oricat de usor ar parea, nu ma bag!) Mai am rabdare..

                    Comment


                    • #11
                      Recordul de in juraturi la schimbarea becului din consola de climatizare este de 3 ore .
                      A injurat cineva mai mult?
                      Bine ca nu trebuie sa desfacem tot bordul ca sa schimbam un bec.
                      Last edited by vicmar; 6 September 2014, 22:39.

                      Comment


                      • #12
                        Nu cred. De schimbat becul, curatat lamelele oxidare din panou si montat la loc - maxim 25 - 30 min. Fara injuraturi, ca a devenit o rutina pe care o rezolvi si pe intuneric...
                        GL-22-TOF

                        Comment


                        • #13
                          Salut,
                          Eu am o problema cu acul de la turometru.am iluminarea cu led-uri, cateodata se stinge apoi se aprinde singur, fara sa-i fac nimic.
                          Care o fi cauza?Multumesc!
                          Tinc fest !!

                          Comment


                          • #14
                            Lipitura "rece" ... Refa-o !
                            Module Electronice (Volt/termo,Interfete Sony/Pioneer/Alpine/Blaupunkt/Kenwood/JVC)

                            Comment


                            • #15
                              Originally posted by vicmar View Post
                              Recordul de in juraturi la schimbarea becului din consola de climatizare este de 3 ore .
                              A injurat cineva mai mult?
                              Bine ca nu trebuie sa desfacem tot bordul ca sa schimbam un bec.
                              ~1h jumate!

                              Originally posted by danielliviu View Post
                              Nu cred. De schimbat becul, curatat lamelele oxidare din panou si montat la loc - maxim 25 - 30 min. Fara injuraturi, ca a devenit o rutina pe care o rezolvi si pe intuneric...
                              Fiind prima oara cand il desfac, a fost destul de "complicat" . Poate data viitoare va dura mai putin..

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Anulare DPF
                              Politica de Securitate Google