Imbunatatire Aerodinamica Logan MCV

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Imbunatatire Aerodinamica Logan MCV

    Salutare! Din cate am inteles MCV-ul sifera la capitolul aerodinamica. Pentru cine circula mult pe autostrada aerodinamica este importanta la o masina. Stie cineva cum se poate imbunatatii aerodinamica la MCV? Spoilere sau din cate am vasut eu la alte masini la TV ar fii montarea unui plastic sau ceva pe dedesubtul masinii incat sa formeze o suprafata plana. Ar putea fii ceva cu capac in zona motorului pentru a putea umbla.

  • #2
    Daca bagi plastice sub masina le topeste esapamentul, plus ca tot pamantul care intra cu apa de pe drum se va strange acolo si in timp poti sa scoti de o livada => greutate mare in plus.
    De inteles ai inteles aproape bine cu o singura completare - tot loganul sufera de o aerodinamica de shifonier. Singura imbunatatire pe care o vad posibila - banda adeziva lipita peste toate imbinarile partii fata (lufturile) si un spoile cu o aerisire a radiatorului mica-mica-mica. Dar presupun ca ai fi foarte amuzant de vazut pe drum in cazul asta.

    Comment


    • #3
      fundul plat nu-i o aberatie, dar trebuie bine gandit, atltfel o sa ai surpriza ca din punct de vedere aerodinamic, ai bagat banii intr-un capac de buda, cu rol zero.
      mai trebuie umblat un pic la delfectoarele frontale, pus deflector la roti, "mustata" la bara fata, generatoare de vortex-uri pe acoperis. o sa ai o imbunatatire sesizabila, dar la multi bani.
      Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

      Comment


      • #4
        @Seba: Fara tunel aerodinamic ca sa vezi ce faci?
        Cel mai lent 1,6 8v

        Comment


        • #5
          mai bine tai 5 cm din stalpi si apoi sudezi plafonu si gata

          Comment


          • #6
            Deflectorul de sub bara fata e produs de dacia, se gaseste si se monteaza usor. Si gurile rele zic ca se se si simte.
            Nu contraziceti moderatorii, iti iei ban daca ai dreptate.

            Comment


            • #7
              se simte impreuna cu generatoarele de vortexuri de pe plafon gen logan eco2, si impreuna cu dedesubtul acoperit plat
              Attached Files

              Comment


              • #8
                dr-mke nu le are pe ultimele 2 si tot zice ca se simte.
                Nu contraziceti moderatorii, iti iei ban daca ai dreptate.

                Comment


                • #9
                  mi a aratat live pe centura. nu stiam de ce sa ma mai tin in masina.

                  nu mai sare singura de nebuna benzile fara sa dea semnal. asta am simtit eu

                  eco2 mai are si o tavitza sub roata de rezerva care mai taie din efectul de parasuta al barii spete

                  Comment


                  • #10
                    Eu am prelungire de Golf 3. Trebuie sa o mai repozitionez nitel in zona rotilor ca nu prea imi place cum arata. La viteza se simte, merge mai usor si nu mai bate vantul pe sub masina desi am si suspensie sport. In completare si cu un set de roti mai late chiar e super la viteza mare, schimb benzile fara griji.

                    La cealalta standard, inalta, la 160 km/h simt cum bate vantul pe sub ea sau ce senzatie ai cand schimbi benzile si bate vantul sub masina grupa mare.
                    4 pistons + GPL + tuningu' casei = km multi & 1.5 dCi 85 BoiP

                    Comment


                    • #11
                      poze si idei sunt garla pe net. sunt usor de realizat cu materiale ieftine si munca putina.

                      am acasa un set de generatoare de vortexuri pentru plafon. daca stie cineva dimensiunile exacte ale originalului ar fi excelent. porblema este ca ar fi tzygany3 sa punem asa ceva pe masina
                      Attached Files

                      Comment


                      • #12
                        @ octavian daca te intereseaza gasesti pe aici ceva informatii

                        asta e Logan eco2 se vad barbita, deflectoarele spate, si generatoarele de vortex de pe plafon
                        Attached Files
                        Last edited by alessandro; 27 June 2012, 10:48.

                        Comment


                        • #13
                          si un eleron pe portbagaj

                          Comment


                          • #14
                            Deja vorbiti de logan berlina aici
                            sigpic
                            Contact: 0799.999.255 - Pravalia cu leduri.

                            Comment


                            • #15
                              o nedumerire, chiar asa mult ajuta vortex`urile alea de pe plafon ? arata ciudat tare, plus ca e nasol cand stergi masina dupa spalat
                              " Nevastamea conduce atat de rau, incat GPS-ul i-a spus: in 50 metri trage pe dreapta ca vreau sa cobor "

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Anulare DPF
                              Politica de Securitate Google