Imbunatatiri Logan 2

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Eu am dat cu ceara, nu cu Ixell, dar te pot sfatui.
    1. interiorul portierelor, nu este neaparat nevoie sa dai fetele de usi jos, dar trebuie sa dai cu atentie sa nu ajunga ceara pe geamuri, poti folosi gaurile de scurgere din partea de jos, dai si dopurile din colturi jos si bagi furtunasul si pe acolo.
    2. praguri, ai dopuri si pe acolo
    3. capota motor, interiorul aripilor
    4. lonjeroane
    5. ridici bancheta, ai sub ea niste dopuri
    6. stalpii din spate, ajunge ceara la imbinarea aripii spate
    7. etc ...in general cauta cavitatile unde se poate forma condens, sau patrunde apa in mers/stationare, cum ar fi zona rotilor, aripi, int portierelor.
    Teoretic doua tuburi ajung, se aplica aceeasi metoda de la vopsirea cu sprayul, dai repede in straturi subtiri, ca sa nu se scurga cant mari. Dupa uscare, poate sa fie dupa 2-3 zile, repeti procedura.
    Attached Files
    Last edited by Oti; 27 June 2016, 12:33.
    „Decât să înjuri întunericul, mai bine aprinde o lumânare.”

    Comment


    • Completez:
      Ixell este f buna, merge si orice ceara pt economie.
      Pozele sunt pentru sugestie, nu contin toate zonele unde poti sa dai, tine de imaginatia ta. Exemplu, zona busonului umplere combustibil......
      Attached Files
      Last edited by Oti; 27 June 2016, 12:52.
      „Decât să înjuri întunericul, mai bine aprinde o lumânare.”

      Comment


      • Originally posted by Oti View Post
        Eu am dat cu ceara, nu cu Ixell, dar te pot sfatui.
        1. interiorul portierelor, nu este neaparat nevoie sa dai fetele de usi jos, dar trebuie sa dai cu atentie sa nu ajunga ceara pe geamuri, poti folosi gaurile de scurgere din partea de jos, dai si dopurile din colturi jos si bagi furtunasul si pe acolo.
        2. praguri, ai dopuri si pe acolo
        3. capota motor, interiorul aripilor
        4. lonjeroane
        5. ridici bancheta, ai sub ea niste dopuri
        6. stalpii din spate, ajunge ceara la imbinarea aripii spate
        7. etc ...in general cauta cavitatile unde se poate forma condens, sau patrunde apa in mers/stationare, cum ar fi zona rotilor, aripi, int portierelor.
        Teoretic doua tuburi ajung, se aplica aceeasi metoda de la vopsirea cu sprayul, dai repede in straturi subtiri, ca sa nu se scurga cant mari. Dupa uscare, poate sa fie dupa 2-3 zile, repeti procedura.
        Mulțumesc frumos pentru informații, OTI

        Comment


        • Cu placere IceLord, unde pot, ajut, unde nu, nu.
          In rest, daca unii tuneaza ligheanul ruginit, schimba arcurile, baga leduri, in orice, eu am dat cu ceara, poate ....poate ramane "tanara si virgina", sa vedem cine obtine profit maxim la vanzare, peste mai multi ani. Sunteti liberi sa faceti ce vreti cu cazanele.
          Last edited by Oti; 27 June 2016, 21:47.
          „Decât să înjuri întunericul, mai bine aprinde o lumânare.”

          Comment


          • IceLord - ai desfacut de curiozitate fata de portiera etc., sa vezi daca nu cumva ai deja ceara ? Eu iti zic totusi sa verifici, inainte sa bagi...poate chiar nu e nevoie ( asa, ca hint, in usi ai ceara, daca intelegi ce vreau sa spun )

            @Oti - Profit maxim. MAXIM AM SPUS ! Hai ca esti comic... Sa-mi spui te rog cu cati bani iesi in plus, fata de cat ai dat pe masina + investitii ( micile tale bricolaje ). Nu as vrea sa raman in prostia mea...

            Comment


            • Asa este, am gresit, am vrut sa se inteleaga pierdere minima, castig maxim din revanzarea masinii. Eu zic sa dea cu ceara indiferent daca fabrica a dat sau nu. Eu am descoperit ceara fisurata la imbinari in int portierei. Acolo este locul cel mai sensibil. Dupa ceruire, te poti uita si dupa accesoriile de la Rusi via China. Interesante. Cu toate montate, carenaje, deflectoare, chedere, protectii, unde ajungem?
              La mentalitatea posesorului de Dacia 1300? Nu era mai bun un BMW sh?
              Last edited by Oti; 28 June 2016, 10:09.
              „Decât să înjuri întunericul, mai bine aprinde o lumânare.”

              Comment


              • E un motiv pentru care unele "accesorii" nu sunt puse pe Dacia ( luat, probat, testat ). Nu se potrivesc. Nu mai plangeti dupa ele...
                Si haideti sa vorbim despre ce e in titul topicului, nu sa o dam in fiecare topic - da nu mai bine iti luai un sh premium FULL fara "pele", trapa, navigatie s.a ?
                Se pot face intalniri si ne spunem of-urile, radem, bem o bere ( fara alcool ) ?

                Comment


                • Revin cu poze la ceara Ixell. Pachetul e compus din 2 recipiente 1l + 0.5l cu instructiuni de utilizare.

                  Ce parere aveti ? Sa incerc sa fac ceruirea in reprezentanta ?
                  Attached Files

                  Comment


                  • Originally posted by IceLord View Post
                    Revin cu poze la ceara Ixell. Pachetul e compus din 2 recipiente 1l + 0.5l cu instructiuni de utilizare.



                    Ce parere aveti ? Sa incerc sa fac ceruirea in reprezentanta ?


                    Da incearca si spune-ne si noua cum a decurs [emoji51][emoji16][emoji12] pt sandero din semnatura vrei sa faci ceruirea?cat a costat ceara si de unde ai cumparat-o?

                    Comment


                    • Oh man, ce faci acum cu ceara aia? Cauta un baiet cu simt practic sa te ajute. Crezi ca aia din reprez au chef sa bibileasca? O sa o dea pe toata pe unde apuca, asa cum au facut cei din fabrica, 50% o sa curga pe jos, 10 pe masina personala a vopsitorului, restul pe a ta.
                      „Decât să înjuri întunericul, mai bine aprinde o lumânare.”

                      Comment


                      • Nici chiar asa....daca tu ai prins fobie de ei nu inseamna ca toti sunt la fel.

                        Comment


                        • Nu cred ca-ti da tie nimeni in reprezentanta cu ceara cumparata de tine ... Eventual cu ce au ei in stoc, mai ales ca e si masina in garantie ...

                          Comment


                          • A mai apelat cineva pe forum si a dat cu ceara, suplimentar, pe masina, in reprezentanta, cu pistolul......s-a dat pe unde se vede, pe dedesupt. Daca in Rom, gasesti un serviciu facut cum trebuie, 100%, cu materialul clientului sau al lor, inseamna ca suntem pe drumul cel bun, progresam. In realitate, 90% treaba lor, ramane un 10% pt retusul facut de client, asta cu toate ca esti cu ochii pe ei si dai indicatii. Daca lasi decizia la ei, ori ei teapa, ori se inverseaza procentele, 10% munca lor, 90% ramane la client sa se descurce.
                            Last edited by Oti; 30 June 2016, 08:33.
                            „Decât să înjuri întunericul, mai bine aprinde o lumânare.”

                            Comment


                            • Recomandati-mi si mie va rog niste bec-uri pt Logan 2 non prestige. Parca sunt H7 ? Din cate am vazut lumea merge pe Osram Night Breaker ? Sau Osram Night Breaker Plus ?

                              Inca o rugaminte, legat de DRL, pot sa pun ceva mai alb ?

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Anulare DPF
                              Politica de Securitate Google