Incident Pe Forum. Punct De Vedere.

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Incident Pe Forum. Punct De Vedere.

    Dupa cum foarte multi ati aflat, in urma cu cateva zile, un user a declansat, in premiera as spune, procedura de retragerea dreptului de moderare al unui moderator.
    S-o luam pas cu pas.
    Originally posted by IancuMIC View Post
    Mai baieti, chiar daca ati castiga banii la ruleta, nu va bateti joc de ei. Mergeti fratilor 15 mii cu un ulei care fie vorba intre noi, are oleaca de marfa in el.
    Pai cu Elf, ce faceai, schimbai la 5 mii?
    Am 10 mii pana acum cu ravenol, un ulei de srl si nu-mi trece prin cap sa-l dau jos acum, dar cu M1...totusi.
    Aceasta este postul care, s-a dorit o replica a urmatorului post.
    Da, am parcurs 6000 km cu M1 0w40 și ma pregătesc sa-l schimb luna viitoare, după ce voi fi parcurs încă 2000 km luna aceasta.
    Ce om aflat in deplinatatea facultatilor ar fi simtit ca i s-a ingradit dreptul la libera exprimare, prin postul prim citat?
    De altfel, respectand cronologia, userul caruia ii era adresata, (chiar daca la modul general prin exprimarea "mai baieti") recomandarea, pare sa inteleaga sensul postarii si raspunde:
    @Iancu, revizia am făcut anul trecut în iunie și am mai făcut una intermediara în regie proprie la 9400 km. Oricum uleiul si-a schimbat culoarea, a devenit maro închis. Cu elf maro închis am plecat la Budapesta și după 2000 km era negru tuci și am fost nevoit sa-l dau jos. Oricum uleiul face 6 luni și la cat praf este în București, este musai sa fie schimbat.
    Pana aici, ce avem? Discutii, pareri legate de inlocuirea uleiului.
    Intre timp intra in scena un personaj pus pe harta; nu e greu de priceput, dupa modul cum face sumarul unor posturi.
    Esti offtopic
    Arata-mi unde scrie ca se refereau la bucuresti....
    Si de ce nu s-ar referi la Paris, ca motorul e frantuzesc si Paris e clar mai"capitala" decat bucuresti....
    Si de unde stii tu cum e in Petrosani....eu am trecut acum 2 zile si nu-i deloc asa cum scrii
    Iar treaba cu crezutul....aia e la biserica, nu pe arie tehnica
    Apoi mai este celalalt care moare de grija banilor alora care il schimba la 10 000 sau la cat zic....
    Daca nu-l schimba atunci cand zici tu,ce faci.....le dai ban? )))


    Aveati cativa tipi tineri pe aici care alergau cu motoare modificate....si foloseau elf -dar il schimbau fix la 5000......
    Am incercat sa prind...gluma, cum n-am gasit-o, am raspuns asa:
    Originally posted by IancuMIC View Post
    Poti sa ma ignori daca nu-ti place ce spun; e mai cinstit asa decat sa bagi batul prin gard.
    Eventual un argument tehnic, prin care sa sustii de ce e bine sa inlocuiesti M1 in fiecare luna.
    Si mai coboara un pic aerele astea de profesor, care face analiza pe text, ca nu e momentul.
    Replica individului a fost una inacceptabila, avand ca mi se adresa direct nu asa in general, printre alte posturi.
    Ignoranta e mama prostiei....
    Arata-mi unde am scris eu ca trebuie in fiecare luna schimbat...
    Nici macar nu am bagat pe gat vreunuia ca " ia uleiu asta" sau fa asta
    Tu nu ai ce argument tehnic sa-mi ceri mie atata timp cat tu nici macar uleiul nu ti-l schimbi singur....
    Nu uita ca tu ai scris mai sus cu " mai baieti" " bani ruleta etc".....atunci cand vii cu apelative de genul asta si nu specifici cui te adresezi e bine sa te astepti la reactii....
    Sau crezi ca daca esti moderator pe un forum esti as in ce se discuta pe forum?
    Deci eu unul decat sa inghit mizerii de genul asta prefer sa iau ban, din cauza asta nu merge niciodata nimic nicaieri....
    Pt ca in posturile de conducere sunt pusi oameni care sunt pe langa....
    Am zis ca deja e prea mult; IGNORÁNȚĂ s. f. 1. Lipsă de cunoștințe (elementare), de învățătură; incultură.
    De abia aici intra in scena...moderatorul IancuMIC.
    Ce trebuia sa fac cand cineva te gratuleaza cu asemenea...delicatese? Sa raportez postu',care raport urma sa-mi parvina tot mie? Am decis,
    rosu+2puncte penalizare, pentru atac la persoana; punctele sunt stabilite, nu pot fi mai multe sau putine, functie de fiecare moderator.
    Aici, trebuie sa spun faptul ca, sanctiunea a fost dictata la cateva ore dupa postul cu pricina, timp in care am incercat sa inteleg exact cum stau lucrurile. In spiritul deplinei transparente, trebuie sa spun ca individul care m-a facut incult, a mai avut cateva asalturi la adresa mea, ocazie cu care a gasit de cuviinta ca sunt oarecum batran, comunist. Pentru asta a fost iertat; mare greseala am facut (am zis sa invat omul sa pescuiasca ). In aceiasi ordine de idei a mai primit un galben doar, unde ar fi meritat rosu, pentru ca era preocupat de educatia unei persoane, de cei 7 ani de acasa si despre de mentalitate, cred, dintre regiuni; nord si sud.
    Si ca sa nu o mai lungim apare in scena si un alt user, care fusese sanctionat de mine pentru off topic, dupa ce mai inainte a fost avertizat, el impreuna cu alt coleg.
    "Seniorii" off-topicului; mergeti acolo unde puteti spune orice va trece prin cap.
    Aici userul a reactionat, in sensul ca nu i se pare ca pe cafenea exista off topic. Iata si postul sanctionat.

    Foarte rau, ca sa previi grindina si furtunili cardu' nu se lasa pe mana damelor.
    Se achita cu el, dupa o justificare temeinca - vezi referat de necesitate, etc, dar nu se da din mana.
    Cardul ei? Bineinteles ca tot la tine sta, ptr. evitarea anticiclonilor.
    Evident postul a fost editat; si-a dat seama ca intinde coarda. Tarziu; plecase sanctiunea.

    Un alt user cu care facea caterinca a inteles, ca posturile lor nu sunt tocmai off; cand vrei se poate.

    Ah...vine si iancu...sa ne strice susta...si ce-i cel mai enervant...are dreptate Scuze de offtopic.
    .
    Ii raspund aici userului, aka cel care a declansat procedura de retragere a dreptului de moderare.
    In ciuda faptului ca te-ai laudat ca stii regulamentul, iti spun ca topicurile de pe Cafenea, cu subiect bine definit, Iarna in localitatea voastra, in cazul nostru, se supun acelorasi rigori. Dupa d.ta, aici se poate discuta despre distributie, cardurile si rujul de buze ale sotiei sau despre seceris.
    Doar in topicurile cu subiect, gen Ce-mi trece prin cap, Discutii off, nu se sanctioneaza off ul.

    Sa revenim.
    Dupa aplicarea sanctiunii i-am raspuns pe privat userului:
    Salut.
    Mai intai te rog sa te calmezi, dupa care o sa integi mai multe.
    Una ar fi ca termenul de pandaci, nu e foarte politicos; in al doi lea rand ar fi faptul ca ati fost averizati sa continuati caterica pe alt topic; ala unde poti vorbi orice iti trece prin cap. N-ai inteles, dimpotriva ai incercat sa te incapatanezi, ca ala e topic cu discutii libere.
    exista totusi niste reguli elementare aici; e problema dumitale ca nu doresti a a le respecta.
    Legat de Regulament, te rog sa-l rasfoiesti.


    O zi buna si intelepciune.
    PS
    Esti intr-o mare eroare, cand spui ca esti ca esti urmarit. Nu cu asta ma ocup, iar cel mai mult ma deranjeaza nesimtirea si tupeul; in general vorbesc.
    Ce credeti ca a facut userul, caruia i-am explicat pe privat, ce si cum sta treaba? A trecu in postura de...veghe.
    Cand a sesizat ca celalalt user care ma atacase facandu-ma incult, a sarit la gatul meu.
    Hai zi zau!
    Și atunci mie de ce mi-ai șters postarea în care apreciam punctul de vedere al colegului Hirayama (fostul post no #13011, care a fost și el la rândul lui sters)?
    Poate pentru ca Hirayama e printre putinii colegi de forum care ne împărtășește păreri tehnice cu adevărat utile?
    Personal, consider ca abilitățile tale de moderare lasă mult de dorit în ultima vreme. Poate ca ar fi indicat sa-ti depui "dosarul de pensionare" ca și moderator pe acest forum.
    Statutul de "regular user", te prinde mult mai bine.

    Hai, dovedeste-mi ca nu mă înșel și șterge și postul ăsta.
    Eventual da-mi si-un cartonaș pt. offtopic.
    Toate astea pe topicul Ce ulei folositi. Off topic, atac la persoana si ce mai vreti.
    Nu i-am dat nicio sanctiune; ar fi intrat automat banarea, cred pentru cumul de cartonase si sincer nu asta doream.
    De aici pana la declansarea "motiunii de cenzura" a mai fost decat un pas.
    Original a fost postat de Kojak Vezi Post
    Cu toate astea, eu mâine am de gand sa propun un sondaj cu termen limitat (sa nu zic referendum, ca-i prea pompos) pe Cafenea, în care toți colegii de forum sunt invitați sa aibă inițiativa si sa spună DA demiterii d-lui Iancu din funcția de moderator sau NU demiterii și rămânerea în funcție a domiei sale.
    Sunt de părere ca un punct de vedere puternic conturat al userilor de pe acest forum va cântări destul și pentru administrtor, astfel încât sa se ia o decizie in acest sens.
    Bineinteles ca posturile off de pe topicul despre uleiuri au fost sterse, iar ala care propunea demiterea mea, l-am mutat, desi aveam tot dreptul sa-l sterg. L-am mutat sa nu uite promisiunea facuta colegilor si pentru a nu fi acuzat ca streg urmele; cum s-a si gasit cineva sa o faca; tipul care m-a facut incult si care, dupa ce a fost iertat, intr-o disputa destul de neprincipiala cu alt user, a gasit de cuviinta sa-mi multumeasca. Era bucuros ca a scapat curat, am sters doar posturile cu disputa. Nu s-a plans ca-i este ingradit dreptul la ...cearta cu alti useri.
    P.S : multumesc Moderatorului care si-a facut treaba
    Ti-am mutat postul aici; "acolo" s-a facut ordine. Adica off topicul a fost sters.
    ...
    Ce am avut prin urmare?
    O actiune in afara Regulamentului.
    Motivele? Las ca stim noi; ii gasim motiv si dupa aia. Pentru intreaga activitate, ca la Oscar.
    Motivele le cunosc toti cei implicati.
    . O actiune a unui user care incearca sa-si transeze antipatia cu un moderator, atragand cativa useri de partea sa.
    Moderatorii
    a) Moderatorii sunt persoane care au dreptul de a gestiona mesajele celorlalti utilizatori ai forumului.
    b) Moderatori se supun, ca oricare alt utilizator, acestui regulament si au grija ca el sa fie respectat.
    c) Gestionarea mesajelor se face respectand prezentul regulament, abaterile grave sau repetate de la aceasta regula soldandu-se cu retragerea dreptului de a modera.
    d) Functia de moderator nu implica privilegii ci responsabilitati. Functia de moderator implica posibilitatea de a edita, muta, sterge sau bloca mesajele celorlalti utilizatori.
    e) Functia de moderator este propusa si acordata doar de catre administratori si nimeni nu poate interveni in privinta aceasta.
    f) Moderatorilor li se poate retrage dreptul de moderare doar de catre administratori. Destituirea se poate face fara un motiv anume insa acesta actiune va fi comunicata.
    As intreba userii implicati in actiunea de retragere a dreptului de moderare a unui moderator.
    Cate Reporturi ati trimis, in legatura cu actele prin care va era ingradit dreptul la libera exprimare sau cu derapajele moderatorului in cauza? Reportul e singura cale de sesizare a unor neregului, nu actiuni de genul celor initiate. Reportul se face pe un post anume; scurt si la subiect. Doar asa se stabileste o vinovatie sau nu.
    Pai, stimabililor, unde sunt zecile, sutele de reporturi, adresate pe incalcari ale Regulamentului, de moderatorul pe care vreti sa-l maziliti? Evident in urma dovedirii incalcarii regulamentului, Administratorul poate retrage un moderator.
    Vorbiti despre ingradirea liberei exprimari? Sunteti pe un teren privat, vorbiti de la o tribuna privata unde se cer niste reguli. (nu flame, nu off topic, nu scandal samd); vezi Regulamentul pe care il invocati doar cand va convine.
    Mai vorbeste initiatorul actiunii, despre diferente de opinie. Nu pot sa cred; nu pot sa cred. Cine nu-i cu noi, e impotriva; jos cu el. Pai tocmai lupta de idei o tot promovez eu si nu atacul la persoane.

    21. Administratorii si moderatorii forumului vor avea intotdeauna ultimul cuvint si nu sint obligati sa dea explicatii. Este frumos din partea lor atunci cind se explica dar de cele mai multe ori, explicarea fiecarui gest in parte ar necesita mult prea mult timp - iar timpul este un material pretios, cel putin pentru noi. Daca cineva se simte cu totul si cu totul nedreptatit sau abuzat este rugat sa trimita un email administratorilor forumului si va fi tratat cu toata atentia cuvenita.
    Cand intri in casa cuiva, e musai sa te supui regulilor acelei case, nu sa le sfidezi
    ...
    Topicul nu e supus discutiilor, pentru ca nu doresc sa-l transform in piata. De aceea citatele nu au cuprins si numele userilor, ci doar ideile acestora. Am dorit doar sa informez corect toti userii acestui forum, colegii moderatori si implicit Administratorul acestui forum, in spiritul transparentei pe care am invocat-o cu diferite ocazii.
    Daca cineva, doreste sa comenteze pe marginea acestui topic, poate deschide un topic propriu, in care isi poate spune pasul.
    Last edited by IancuMIC; 8 May 2017, 10:01.
    Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

  • #2
    Punctul meu de vedere in legatura cu anumite situatii ce se ivesc, foarte frecvent pe acest forum.
    ...
    In virtutea dreptului la libera opinie, oricine are dreptul la o parere; unii pro dacia, altii contra. Conditia e sa se respecte regulile elementare de conduita, in timpul unei discutii. Personal nu ma intereseaza sa contabilizez cine are sau dreptate; fiecare are motivele sale sa fie multumit sau nemultumit de serviciile producatorului de la Mioveni.
    In timp ce unii isi exprima parerea buna sau rea, in mod civilizat, alta categorie se foloseste de un limbaj, care incita; mistocareala, ironie, luat peste picior. Doar in aceste conditii un moderator trebuie sa intervina si sa avertizeze asupra limbajului folosit, eventual sa strerga posturile care pot provoaca scandal. Daca un moderator intervine cand ii spui cuiva ca te pishi cu bolta pe loganul sau, nu cred ca e corect sa fie acuzat ca tine cu dacia.
    Cat despre de simpatia nejustificata pentru marca, despre care s-a pomenit, va spun atat; orice om are dreptul sa aiba sau nu o afinitate fata de o marca auto, fara sa dea socoteala pentru acest lucru. Motivele sunt poate, mai mult decat personale si niciun gest nu poate fi considerat politicos, cand blamam un om pentru acest lucru.
    Prin urmare va invit sa va autocenzurati limbajul si sa va exprimati ideile fara a fi tendentiosi.

    Multumesc celor care au incercat macar, sa inteleaga acest mesaj.
    Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

    Comment

    Working...
    X
    Anulare DPF
    Politica de Securitate Google