-Incidente din trafic-Accidente Cafenea Incidente din trafic-Accidente - Pagina 38 - Dacia Logan Forum
Dacia Logan Forum

Inapoi   Dacia Logan Forum > Lucruri generale > Cafenea

Atentie ::
Bine ai venit pe forumul LoganClub.ro Pentru a posta pe acest forum iti trebuie un user. Apasa aici pentru a-ti face un user. Dupa ce iti faci user nu uita sa activezi contul accesand casuta ta de email unde vei gasi un link. Daca vrei doar sa urmaresti discutiile fara a interveni selecteaza un forum de mai jos sau foloseste functia de search Pentru mai multe informatii legate de buna functionare a forumului va rugam cititi cu atentie aici

Incidente din trafic-Accidente

Cafenea

Raspunde

Thread Tools
Vechi Saptamana trecuta   #741
prometheus
Loganist de 5 stele

prometheus's Avatar

Data inscrierii: 02-08-2012
Motorizare : 1.2 16v 75CP Laureate
Varsta: 30
Posturi: 3,574
Membru :
[Loganist de 5 stele]
Implicit

Asta merita batut , pe langa anularea permisului si o amenda usturatoare. Tot felul de cretini.
Vechi Saptamana trecuta   #742
bolovan
Loganist de 5 stele

bolovan's Avatar

Data inscrierii: 28-11-2008
Motorizare : 0.9 tce
Posturi: 2,484
Membru :
[Loganist de 5 stele]
Implicit

Anularea permisuluio ca anulare...ca se poate obtine iar...mai de graba anularea dreptului de a mai detine permis.
Imi este foarte calar...omul respectiv nu are ce cauta la volan...
bolovan e offline   Reply With Quote
Vechi Saptamana trecuta   #743
mr.K
Loganist de 5 stele

mr.K's Avatar

Data inscrierii: 19-02-2008
Motorizare : kerosen
Posturi: 20,377
Membru :
[Loganist de 5 stele]
Implicit

Are sapca/basca/palarie? Ochii in 4.

Mosnegii astia cu masini antice va dati seama ca au prins pana in '89 trafic din ala cand trecea o masina la 10 minute pe strada. Apoi au mers ocazional cu masina, acum nu-i mai ajuta nici reflexele, nici vederea, nici schizofrenia.
Deci, ferea'!

Nu adevarul conteaza, ci aparentele.
mr.K e offline   Reply With Quote
Vechi Saptamana trecuta   #744
Cherubino
Loganist de 5 stele

Cherubino's Avatar

Data inscrierii: 07-06-2016
Motorizare : 1,4MPI, Ambiance cu „servomușchi”
Varsta: 50
Posturi: 478
Membru :
[Loganist de 5 stele]
Implicit

Tatal meu, care daca ar mai fi trait, ar fi implinit anul asta 84 de ani, a fost sofer profesionist timp de peste 40 de ani. Unul dintr-ala care in atata amar de vreme a primit o singura data o amenda de 50 de lei pentru depasirea vitezei legale. A condus aproape tot ce se putea conduce in materie de autovehicule, pe orice vreme si in orice conditii de trafic (si aici ma refer la traficul de pana in anul 1996, cand s-a urcat ultima oara la volan, el fiind deja pensionar din 1990).
In urma cu vreo 7-8 ani, fiind in vizita la parintii mei si comentand cu el pe marginea unei stiri TV referitoare la un accident auto, tatal meu a recunoscut foarte sincer ca, daca ar mai fi fost la acel moment in activitate, i-ar fi fost extrem de frica sa mai conduca o masina pe un drum public.
Se pare ca nu toti mosnegii sunt in stare sa-si evalueze in modul cel mai sincer cu putinta capabilitatea de a se mai urca la volan dupa o anumita varsta si se incapataneaza sa se creada "asi ai volanului". Doar in ultimele 3-4 luni mi s-a intamplat de doua ori sa fiu pe punctul de a fi tamponat in interiorul sensului giratoriu de astfel de mosnegi care au patruns in sens fara a acorda prioritate si au trecut razant cu masinile, fara a avea nici cea mai mica reactie la sunetul claxonului. Pur si simplu aratau de parca ar fi intrat in vreun soi de transa, imobili, cu privirea drept inainte, fara nicio reactie la ceea ce se petrece in jurul lor. Se pare ca si in cazul prezentat mai sus soferul a avut acelasi comportament de "zombie".
Vechi Saptamana trecuta   #745
Fanez
Loganist de 5 stele

Fanez's Avatar

Data inscrierii: 21-03-2010
Motorizare : 1.2 16V 73 CP (E6)
Posturi: 5,568
Membru :
[Loganist de 5 stele]
Implicit

Am cunoscut un sofer profesionist care avea un Moskvich nu mai stiu de care, avea schimbatorul la volan (asta pe la inceputul anilor 80). Mergea cu o medie de 40 de km/h fara sa depaseasca viteza impusa de lege. Avea pe la 60 de ani pe vremea aia. Din cate am inteles a fost si taximetrist. Imi amintesc ca dupa 80 de km a zis: "exact doua ore am facut." Desigur, pe vremea aia erau pe sosea doua autobuze si 7-8 autoturisme/100 de km.
Fanez e offline   Reply With Quote
Vechi Saptamana trecuta   #746
gecmc94
Initiat

Data inscrierii: 10-04-2017
Motorizare : 1.5 dCi
Posturi: 47
Membru :
[Initiat]
Implicit

Buzău: Tānărul urma să intre la serviciu și se afla la volanul unui autoturism Logan, cānd īn zona Verguleasa, atunci cīnd a oprit să vireze la stānga, a fost lovit puternic din spate de un Opel. Ulterior, Loganul a fost proiectat īntr-o autocisternă și a luat foc. Flăcări uriașe au izbucnit rapid, iar bărbatul de 39 de ani nu s-a mai putut salva, fiind găsit făcut scrum de către pompieri, polițiști și apoi de către colegii de serviciu, chemați la fața locului pentru recunoastere.

”Din primele date, un autoturism care circula pe Șoseaua Brăilei, pe direcția Buzău Brăila , la iesirea din municipiul Buzău nu a păstrat distanța corespunzătoare față de un auto care oprise pentru a efectua un viraj la stānga, a intrat īn coliziune cu acesta si l-a proiectat pe sensul opus, unde a fost tamponat de o autocisternă, apoi a luat foc”, a declarat purtătorul de cuvānt al IPJ Buzău, Mihail Drăghiciu.

Incendiul a fost atāt de violent īncāt nimic nu a rămas din mașina cuprinsă de foc. Șoferul rămas captiv a murit, fiind găsit carbonizat. Focul a fost atāt de puternic īncāt iarba pe marginea șoselei a ars pe o distanță de 30-40 de metri.

- Benzina s-a aprins foarte repede. Mă īntreb dacă motorina i-ar fi dat mai multe șanse să fie salvat.
- Mărturiile spun că era deja oprit. Probabil cu roțile virate stānga. A fost lovit din spate, s-a dus pe contrasens. Este oare mai sigur să fie ținute roțile drept cānd aștepți pentru viraj stānga?
gecmc94 e offline   Reply With Quote
Vechi Saptamana trecuta   #747
Cherubino
Loganist de 5 stele

Cherubino's Avatar

Membru :
[Loganist de 5 stele]
Implicit

Pe vremea cand faceam scoala de soferi, instructorul meu a considerat ca este de maxima importanta necesitatea ca, atunci cand asteapta sa se elibereze contrasensul pentru a vira la stanga, soferul sa mentina rotile drepte si sa roteasca volanul abia in clipa in care poate sa execute manevra, motiv pentru care la sala am avut o lectie intreaga cu subiectul asta, care a fost apoi continuata in trafic.
Vazand o astfel de tragedie, imi dau seama cata dreptate a avut instructorul sa-l considere drept un subiect de importanta majora.
Vechi Saptamana trecuta   #748
aris86
Loganist de 5 stele

aris86's Avatar

Data inscrierii: 27-02-2014
Motorizare : 1.2 16V 75HP+
Posturi: 4,384
Membru :
[Loganist de 5 stele]
Implicit

Da, corect. Deobicei rămān cu rotile drepte la viraj, īmi aduc aminte ca la un viraj la stānga un șofer de lāngă mine mi-a zis ca de ce nu am barca rotile la stānga ca să iau mai repede, la care i-am zis ca nu e graba și e timp pentru toți.
aris86 e offline   Reply With Quote
Vechi Saptamana trecuta   #749
gecmc94
Initiat

Data inscrierii: 10-04-2017
Motorizare : 1.5 dCi
Posturi: 47
Membru :
[Initiat]
Implicit

Foarte bun instructorul tău. Iată ce scrie īn manualul de condus din Ontario, Canada.

Left turns
Unless signs or pavement markings tell you not to, always begin and end a left turn in the far left lane in your direction.

To make a left turn, signal well before the turn and move into the far left lane when the way is clear. Look ahead, behind, left, right and left again and check your blind spots. Make your turn when the way is clear.

When you are stopped at an intersection waiting for approaching traffic to clear, don't turn your steering wheel to the left until you can complete the turn. With your wheels turned to the left, your vehicle could be pushed into the path of oncoming traffic.

"Cānd ești oprit la o intersecție așteptānd ca traficul de pe contrasens să se termine, nu īntoarce volanul către stānga decāt atunci cānd poți face virajul. Cu roțile īndreptate către stānga, mașina poate fi īmpinsă īn calea traficului de pe contrasens".
gecmc94 e offline   Reply With Quote
Vechi Saptamana trecuta   #750
vitriol
Modelator

vitriol's Avatar

Data inscrierii: 24-11-2007
Motorizare : 1.4 MPI
Varsta: 35
Posturi: 9,133
Membru :
[Modelator]
Implicit

Sunt unii care atunci cand vireaza la stanga, nu numai ca stau cu rotile virate, dar sunt si cu juma' de masina pe contrasens. In capul lor cred ca economisesc din timp, dar cand ma intersectez cu ei tot timpul reduc viteza si, deci, asteapta mai mult.
Vechi Saptamana trecuta   #751
Cherubino
Loganist de 5 stele

Cherubino's Avatar

Membru :
[Loganist de 5 stele]
Implicit

vitriol,
Si eu procedez, de regula, in felul descris de tine, dar stii ce se intampla uneori? Vazand ca eu reduc viteza, "piesa" dintre volan si pedale interpreteaza gestul meu drept o invitatie de a executa virajul la stanga, taindu-mi fata si punandu-ma in situatia de a frana grabnic.
De regula, daca vad ca respectivul sofer care vrea sa vireze la stanga are blocate mai multe masini in spatele sau, care nu au posibilitatea sa-l depaseasca prin dreapta, incetinesc si-i fac semn cu farurile sa treaca prin fata mea (mi se pare normal sa ne ajutam in trafic, daca avem posibilitatea s-o facem), dar sunt multi de-astia cu toata graba "la purtator" care se "autoinvita" in cel mai primejdios mod cu putinta.
Vechi Saptamana trecuta   #752
DannyMC
Loganist de 5 stele

DannyMC's Avatar

Data inscrierii: 27-04-2015
Motorizare : 0.9 TCe
Posturi: 451
Membru :
[Loganist de 5 stele]
Implicit

Nici asta nu mi se pare foarte in regula! Invitandu-l pe el sa vireze stanga prin fata ta poate intra in coliziune cu cineva care vine din dreapta ta (daca drumul permite) sau chiar te poti pune pe tine in pericol, daca cel care te urmeaza e luat prin surprindere de manevra!
Eu fac chestia asta doar daca se circula in coloana cu viteza foarte mica si dupa ce ma asigur ca cel din dreapta mea are aceeasi intentie!

Last edited by DannyMC; Saptamana trecuta at 13:10.
DannyMC e offline   Reply With Quote
Vechi Saptamana trecuta   #753
IancuMIC
Moderator

IancuMIC's Avatar

Data inscrierii: 22-10-2011
Motorizare : 1.6 16v, 1.5 dCi
Posturi: 10,912
Membru :
[Moderator]
Implicit

Citat:
Original a fost postat de Cherubino Vezi Post
De regula, daca vad ca respectivul sofer care vrea sa vireze la stanga are blocate mai multe masini in spatele sau, care nu au posibilitatea sa-l depaseasca prin dreapta, incetinesc si-i fac semn cu farurile sa treaca prin fata mea (mi se pare normal sa ne ajutam in trafic, daca avem posibilitatea s-o facem), dar sunt multi de-astia cu toata graba "la purtator" care se "autoinvita" in cel mai primejdios mod cu putinta.
Daca esti pe drum cu mai mult de o banda pe sens, iar tu esti pe banda 2 sa nu este indicat sa faci astfel de gesturi.
Vechi 6 Zile in Urma   #754
Cherubino
Loganist de 5 stele

Cherubino's Avatar

Membru :
[Loganist de 5 stele]
Implicit

La mine īn oraș se circulă numai pe banda 2, fiindcă banda 1 este permanent ocupată cu mașini, din cauza locurilor de parcare insuficiente, așa că nu e niciun pericol.
Din cauza ocupării permanente a benzii 1 apar și acele cozi īn spatele unuia care vrea să vireze la stānga, īntrucāt nu poate fi depășit prin dreapta.
Vechi 6 Zile in Urma   #755
Fanez
Loganist de 5 stele

Fanez's Avatar

Data inscrierii: 21-03-2010
Motorizare : 1.2 16V 73 CP (E6)
Posturi: 5,568
Membru :
[Loganist de 5 stele]
Implicit

Citat:
Original a fost postat de Cherubino Vezi Post
La mine īn oras se circula numai pe banda 2, fiindca banda 1 este permanent ocupata cu masini, din cauza locurilor de parcare insuficiente....
Nu stiam ca stai in Bucuresti.
Fanez e offline   Reply With Quote
Vechi 6 Zile in Urma   #756
aris86
Loganist de 5 stele

aris86's Avatar

Data inscrierii: 27-02-2014
Motorizare : 1.2 16V 75HP+
Posturi: 4,384
Membru :
[Loganist de 5 stele]
Implicit

Poți sa invit șoferul sa vireze la stānga, dar e de datoria lui sa se asigure suplimentar. Cānd mai fac viraj la stānga, sunt vreo 4 benzi de tăiat, se merge īn coloana, blochează accesul și atunci, chiar dacă ma lasă cel de pe banda 4, datoria mea este sa ma asigur și pe 3 2 și 1, chiar dacă asta īnseamnă să īi țin pe ceilalți blocați.
aris86 e offline   Reply With Quote
Vechi 6 Zile in Urma   #757
Cherubino
Loganist de 5 stele

Cherubino's Avatar

Membru :
[Loganist de 5 stele]
Implicit

Citat:
Original a fost postat de Fanez Vezi Post
Nu stiam ca stai in Bucuresti.
Hahaha... mi-a placut asta!
Sa stii, Fane, ca de cand s-a eliminat timbrul de mediu (sau cum dracu' i-o mai fi zis), Petrosaniul meu natal s-a umplut de 'limuzine", toate una si una (nu masini marca Dacia-doamne fereste!- ca astea "put" a lucru romanesc, ci "adevaraciuni" dintr-alea aduse din Strainezia, carora le poti identifica parcursul zilnic dupa darele de rugina lasate in urma pe carosabil ), iar traficul deja nu mai prezinta mari diferente fata de traficul din marile orase. Pana in urma cu cateva luni, se mergea bara la bara doar dimineata intre orele 7.30- 8.30 si dupa-amiaza, aproximativ intre 13- 15.30, in restul timpului era mai mare dragul sa iesi cu masina prin oras. Acum am ajuns sa mi se para ca e ceva in neregula atunci cand e strada libera.
In ceea ce priveste parcarile, un singur exemplu: cand am facut scoala de soferi, instructorul venea dimineata cu masina si ma lua din parcarea din fata blocului, ocazie cu care exersam parcarile cu fata si cu spatele. Parcarea are 8 locuri si pe vremea aia erau doar 2 masini parcate zilnic, asa ca era loc berechet pentru exersarea parcarilor, motiv pentru care instructorul venea aici zilnic si cu alti cursanti. In prezent, toate cele 8 locuri de parcare sunt mai tot timpul ocupate, ajungandu-se sa se parcheze masinile si pe un teren viran aflat intr-o laterala a blocului.
Scuze pentru off-topic.
Vechi 4 Zile in Urma   #758
IancuMIC
Moderator

IancuMIC's Avatar

Data inscrierii: 22-10-2011
Motorizare : 1.6 16v, 1.5 dCi
Posturi: 10,912
Membru :
[Moderator]
Implicit

Citat:
„Echipajele au găsit patru victime īncarcerate īntr-un autoturism care a izbit un copac de pe marginea părţii carosabile. Din păcate, şoferul prezenta leziuni incompatibile cu viaţa, medicul fiind obligat să-i constate decesul, iar celelalte trei victime au fost extrase pe rānd şi predate echipajelor medicale.
http://www.timponline.ro/grav-accide...ul-smurd-foto/
Vechi 4 Zile in Urma   #759
Costi-bc
Loganist de 5 stele

Costi-bc's Avatar

Data inscrierii: 01-03-2010
Motorizare : 1.6mpi/1.8tddi/1.9tdi
Varsta: 35
Posturi: 4,937
Membru :
[Loganist de 5 stele]
Implicit

a trecut calea ferata cu viteza (poate 60km/h) si aceasta fiind foarte denivelata a pierdut controlul ...
strazile fac victime !
Costi-bc e offline   Reply With Quote
Vechi 4 Zile in Urma   #760
mr.K
Loganist de 5 stele

mr.K's Avatar

Data inscrierii: 19-02-2008
Motorizare : kerosen
Posturi: 20,377
Membru :
[Loganist de 5 stele]
Implicit

Englezi handicapati.
Ei nu stiu ca daca vii intr-o tara a lumii a 3-a, trebuie sa fii prudent?

Nu adevarul conteaza, ci aparentele.
mr.K e offline   Reply With Quote

Raspunde

Sari la Forum

Tags
din, incidente, traficaccidente

Thread Tools

Reguli de Postare