Incidente din trafic-Accidente

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Lasa-l nene Iancule ca Fane e patimas rau de tot.
    sigpicLogan , from point A to anywhere in the world .....yeap , no problem!!! but hey!!! you said modern roads right ?

    Comment


    • @Fanez, l-am vazut (am citit posturile). Ideea este ca ce spun politistii in filmare nu este devansare, acelea sunt cazuri de depasire prin dreapta si sunt ilegale.

      Vezi aici.
      Last edited by Silviu; 26 June 2017, 22:30.
      I have no special talent. I am only passionately curious.

      Comment


      • Am mai scris undeva dar mi-a fost sters postul din cauza exprimarii.
        Depasean un Spark care voia sa vada daca reusesc cu Loganul (accelera in timp ce incercam sa-l depasesc). Din spate vine un Golf disperat cu flashuri (fara sa se gandeasca la situatie, eu avand 140-150.. cat putea sa duca un 1.4). Dupa ce am depasit "spark-istul", inconstienta, retardata mental, (si altele mai grele pe care nu le scriu) din Golf, de ciuda ca nu m-am dat repede din drumul ei, s-a dat spre mine "sa-mi taie fata". Putea sa iasa tragic.

        Originally posted by IancuMIC View Post
        ...
        Dupa acum ai vazut nea Fane, eu am trecut peste sarcasmul ala; incearca si matale sa te faci ca nu vezi. Nu mai pune atata patima.
        Ca bine ai zis (a multa oara) ...
        Originally posted by Silviu View Post
        Ideea este ca ce spun politistii in filmare nu este devansare...
        Daca politaiul zice ca e devansare, nu e devansare, ca ce cashketa lui stie el?
        Vezi ca daca te opreste pentru depasirea vitezei (etc.), nu ai depasit viteza (etc.), zice si el asa... in necunostinta de cauza.
        Nenea Iancu... e posibil sa te ascult de data asta.
        Last edited by Fanez; 26 June 2017, 22:46. Reason: Automerged Doublepost

        Comment


        • Originally posted by Fanez View Post
          Daca politaiul zice ca e devansare, nu e devansare, ca ce cashketa lui stie el?
          Vezi ca daca te opreste pentru depasirea vitezei (etc.), nu ai depasit viteza (etc.), zice si el asa... in necunostinta de cauza.
          Ai citit raspunsul ala dat de IGPR la o intrebare pusa exact pe tema asta (depasire vs devansare)?

          Adica asta.

          Citeste si apoi comenteaza. Da-mi voie sa cred ca si politistii pot sa greseasca.
          I have no special talent. I am only passionately curious.

          Comment


          • Fane ,vezi ? tine de educatie in mare parte , lasand la o parte conduita preventiva a fufei sau a celui cu spark.

            Sambata cand am fost in Venus am luat-o pe drumul "vechi" care duce la mare , daca imi aduc bine aminte in apropiere de Harsova (in zona aceea) au decopertat in jur de 30 de km de asfalt , bineinteles criblura la greu pe drum , eu ma deplasam pe acel sector cu 50 de km/h (eram, in afara localitatii) si in general cam asta era viteza de deplasare si a celorlalti , e uite ca vine un cretin in spatele meu cu o duba ma depaseste in scurt si imi arunca la pietricele pe capota masinii de imi venea sa-i crap capul , avand Casco si camera video , nu m-am dus dupa el , la asigurator eu daca am probleme ii arat filmarea , nu are decat sa-l caute pe ala , se vede numarul de inmatriculare pe filmare.Lipsa de bun simt(educatie) ca sa nu mai vorbesc ca si in legislatie se precizeaza clar cum se executa o depasire.
            Last edited by prometheus; 26 June 2017, 22:57.
            sigpicLogan , from point A to anywhere in the world .....yeap , no problem!!! but hey!!! you said modern roads right ?

            Comment


            • Iti dau voie.
              Daca tu mergi pe banda 2 cu 70km/h iar eu pe banda intai cu 90km/ora te depasesc sau te devansez?

              Originally posted by prometheus View Post
              Fane ,vezi ? tine de educatie in mare parte , lasand la o parte conduita preventiva a fufei sau a celui ...
              Si eu ce-am zis?
              Last edited by Fanez; 26 June 2017, 22:58. Reason: Automerged Doublepost

              Comment


              • Originally posted by Fanez View Post
                Daca tu mergi pe banda 2 cu 70km/h iar eu pe banda intai cu 90km/ora te depasesc sau te devansez?
                Daca mergi pe banda intai, ma devansezi. Dar daca ai trecut pe banda intai imediat ce ai ajuns in spatele meu, pe banda a doua, atunci e depasire prin dreapta.
                I have no special talent. I am only passionately curious.

                Comment


                • Originally posted by prometheus View Post
                  Se pare ca la romani se invata destul de greu din incidentele intamplate pe A2 din cauza nepastrarii distantei intre vehicule.

                  Sambata am fost la mare si bine am facut ca m-am intors seara pe A2 si nu dumninica , ca altfel erau sanse sa ma trezesc cu un retardat ca-mi distruge masina.
                  Vineri dimineata a fost accident pe A2, noroc ca ma iesit la 10 din Buucresti si nu am prins coada. Duminica m-am intors de la mare si am prins accidentul de la Sarulesti Gara. Se tamponasera un bucurestean cu ML si un vasluian cu ww. Din nefericire, ML a iesit super sifonat, inclusiv airbag-uri sarite, probabil nerespectarea distantei sau frana in fata, ca nu s-a dat la o parte din calea lui. Evident ca s-au format cozi kilometrice, noroc ca am fost in primul val, adica la 2 km de accident.

                  Comment


                  • Bine ca nu ai patit ceva ! Cu nebunii astia nici pe autostrada nu te mai simti cat de cat in siguranta.
                    sigpicLogan , from point A to anywhere in the world .....yeap , no problem!!! but hey!!! you said modern roads right ?

                    Comment


                    • Originally posted by Silviu View Post
                      Daca mergi pe banda intai, ma devansezi. Dar daca...
                      Si eu ce-am zis?
                      Unde au gresit politaii aia? (astept sa vina unu' sa zica: Fane, esti militian... )

                      Comment


                      • @Fanez, ai probleme cu memoria? Sau faci misto? (Tind sa cred ca e a doua varianta)

                        Vezi cateva posturi mai sus, reciteste, arunca un ochi si peste documentul pus de mine, vezi ce ai mai zis intre timp si poate te prinzi ...


                        Sent from my iPhone using Tapatalk
                        I have no special talent. I am only passionately curious.

                        Comment


                        • Originally posted by Silviu View Post
                          @Fanez...
                          Pacea Domnului fie intre noi!
                          P.S. Ai dreptate!

                          Comment


                          • Originally posted by vitriol View Post
                            Problemele pe autostrada apar din cauza alora care dorm pe banda 2, nu din cauza celor care merg cu 200km/h.
                            Asta e o parere proprie si personala si de aceea veti aduce mereu acele argumente care sustin cumva aceasta parere.
                            Totusi, cauzele accidentelor apar ca fiind "viteza excesiva", "nepastrarea distantei", "comportamentul agresiv in trafic", "neasigurarea la schimbarea directiei de mers"....
                            Nu prea am auzit situatii in care accidentul sa fi avut loc pentru ca "un adormit de pe banda 2 nu sa dat suficient de repede la o parte din calea unui cetatean grabit!"

                            Sau...sa jucam dupa regulile dvs?
                            Suntem amandoi pe autostrada in urma unei coloane de tir-uri, dvs. in fata mea, aveti masina plina, eu goala...
                            Semnalizati stanga, intrati pe banda 2 si accelerati pentru a trece de acele masini care se deplaseaza mai incet...
                            Eu ma asigur, semnalizez, intru si eu pe 2.... si dupa ce ati trecut de 2-3 tir-uri incep sa va dau flash-uri pentru ca am impresia ca nu va miscati destul de rapid, ba ca ati avea si ocazia de a va replia pe banda 1 pentru a ma lasa pe mine sa trec, ca aveti destul loc intre 2 tir-uri de pe 1 dar ca...... DORMITI PE BANDA 2!
                            Deci ma incomodati in trafic si nu respectati obligatia de a trece pe banda 1 atunci cand exista posibilitatea!!!
                            Last edited by CeDeBe-L; 27 June 2017, 12:45.

                            Comment


                            • Revenirea pe banda 1 se face cand e posibil, in conditii de siguranta, nu cand vrea muschiu' unuia care are o masina mai buna si piciorul mai greu pe acceleratie.

                              Comment


                              • Aia ziceam si eu:
                                Ca EU CRED ca e posibil si manevra se poate face in conditii de siguranta....si de accea tot mie MI SE PARE ca el este un "melc", un "adormit", "un b2 lover"...
                                Stim bine cine foloseste aceste categorisiri.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google