Incidente din trafic-Accidente

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Originally posted by bolovan View Post
    ...si orice prost poate lua permisul
    De acord, dar trebuie sa ne gandim din toate perspectivele. Acum parca este legea ca nu ai voie sa mai dai de permis daca nu ai liceul(sau 10 clase), noi ce vrem ca toti soferii sa fie doctori in economie, este o utopie sa ceri facultate sau mai stiu eu ce sa fii un amarat de sofer pe basculanta. Sa fim serosi, nu e posibil asta, si apoi accidente poti face indiferent ce studii ai sau cine esti(vezi Huidu). Ce s-ar putea face ar fi faptul ca daca ai un accident(din vina ta) sa trebuiasca sa dai din nou examen + traseu + poligon + cine stie ce cursuri de pilotaj defensiv, etc.

    Comment


    • @alin28 nici nu m-am referit la scoala...stiu o groaza de vanzatori cu facultati terminate (socant...inclusiv calculatoare terminate...si chipurile nu-si gasesc de lucru)...eu ma refer la un minim de IQ...si o scolarizare auto calumea (inclusi educatie civica axata pe siguranta rutiera...ce lipseste si la nivel elementar romaniilor)+niste pedepse calumea (hai sa fim seriosi...poti provoca linistit 4-5 accidente/an si sa nu patesti mare lucru). Nu zic de trecut pe rosu...sport national...si asta pentru ca la noi urla lumea ca se sta in boscheti (cand de fapt...se sta cu masina la vedere...si asta-mi place cel mai mult...ca prostul cand vede masina de politie incetineste pana la 20 km/h in zona cu limita de 50).
      In tarile bananiere...noi nu vedem ca stau in boscheti...nu pentru ca nu stau...ci pentru ca sunt foarte bine ascunsi...si plus...cand iesim afara...stim ca acolo nu merge cu spaga...si daca te-au prins te-au ars...si daca te-au prins...te-au ars grav.
      Cunosc persoana care a avut un an de zile permisul suspendat (in IT)...pentru ca a facut accident (a iesit de pe carosabil si s-a lovit de un copac)...era doar el in masina...dar accidentul s-a petrecut pentru ca s-a rupt un cap de bara si a piedut controlul masinii

      Comment


      • Originally posted by alinn28 View Post
        ... accidente poti face indiferent ce studii ai sau cine esti(vezi Huidu).
        Diferenta este ca unii intra la puscarie, altii nu. Si ma refer la aceleasi fapte. Daca esti "Gingirica", iei cu suspendare pentru crima, daca esti "oricare", faci pârnaie.
        Last edited by Fanez; 15 August 2017, 12:19.

        Comment


        • Originally posted by alinn28 View Post
          Acum parca este legea ca nu ai voie sa mai dai de permis daca nu ai liceul(sau 10 clase)
          10 clase = invatamantul obligatoriu. Nu are legatura cu liceul.
          I have no special talent. I am only passionately curious.

          Comment


          • Incredibil unde se poate ajunge, de la o chestie minora.
            Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

            Comment


            • Pentru un astfel de comportament se impune anularea permisului, cel putin, desi as merge mai departe si i-as suspenda si dreptul de a mai detine permis vreodata.

              E inadmisibil sa faci asa ceva.
              I have no special talent. I am only passionately curious.

              Comment


              • De aia sunt bune camerele DVR.

                Comment


                • Foarte exagerata reactia aluia din Peugeot ! tind sa cred ca poate autorul arata doar o parte a problemei ! in astfel de cazuri eu lasam clipul mai lung ca sa evidentiez foarte bine faptul ca inainte de acel incident n-am avut absolut nici o tangenta .

                  Ca sa cobori din masina si sa incepi sa dai pumni in masina celuilalt insemna ca intre voi a existat ceva dar nu se afiseaza in clip , nu se poate....
                  sigpicLogan , from point A to anywhere in the world .....yeap , no problem!!! but hey!!! you said modern roads right ?

                  Comment


                  • Autorul videoclipului va ramane fara permis pentru 30 de zile, indiferent din ce motiv a rupt portiera masinii din fata.

                    Comment


                    • Sunt de aceeasi parere cu Prometheus, nu se vede in clip cauza. Eu am patit ceva asemanator cu un sofer de tir care a fortat trecerea de pe o banda pe alta cand eu il depaseam, in oras pe centura, dupa o intersectie semaforizata, i-am dat un claxon si el, sa se bage in mine cu mastodontul.... am intrat pe contrasens, depasit pana la urma, cand am ajuns in fata lui am facut semnul cu degetul. De acum incolo incepe circul....era sa sun la 112....nu cred ca mai am filmul pe DVR...dar daca imi vedeam de drum era mai bine. O evaluare psihologica (serioasa, cum se face la aviatori) pentru toata lumea este binevenita din cand in cand, mai ales pentru cei profesionsti
                      Last edited by Oti; 16 August 2017, 14:28.
                      „Decât să înjuri întunericul, mai bine aprinde o lumânare.”

                      Comment


                      • Originally posted by mr.K View Post
                        Autorul videoclipului va ramane fara permis pentru 30 de zile, indiferent din ce motiv a rupt portiera masinii din fata.
                        Pai de ce?
                        sigpicI don't want you to think like me, i just want you to think.

                        Comment


                        • Finca ca nu a acordat prioritate pietonilor aflati pe trecere.

                          Acolo a fost ceva mai mult decat un claxon, "regizoru'" ala e smecher.

                          Comment


                          • Originally posted by vitriol View Post
                            Pai de ce?
                            Nerespectarea distantei fata de vehiculul din fata, daca s-au produs pagube.
                            Se observa ca depaseste voluntar Peugeot-ul si rupe portiera aluia, fiind evident ca nu are pe unde sa treaca.

                            Bine, si blocarea drumului de catre ala cu Peugeot-ul e infractiune.
                            Last edited by mr.K; 16 August 2017, 15:16.

                            Comment


                            • Originally posted by Kojak View Post
                              Finca ca nu a acordat prioritate pietonilor aflati pe trecere.[...]
                              Nu e cazul.

                              "Art. 100

                              (3) Constituie contraventie si se sanctioneaza cu amenda prevazuta in clasa a II-a de sanctiuni si cu aplicarea sanctiunii contraventionale complementare a suspendarii exercitarii dreptului de a conduce pentru o perioada de 30 de zile savarsirea de catre conducatorul de autovehicul sau tramvai a urmatoarelor fapte:
                              [...]
                              b) neacordarea prioritatii de trecere pietonilor angajati in traversarea regulamentara a drumului public prin locurile special amenajate si semnalizate, aflati pe sensul de deplasare a autovehiculului sau tramvaiului;"


                              Mr.K, nu e suspenda permisul pentru nerespectarea distantei.
                              sigpicI don't want you to think like me, i just want you to think.

                              Comment


                              • Cei care spuneti ca nu se poate isca un asemnea conflict de la un simplu claxon, inseamna ca nu ati patit-o...
                                Caz concret: ma intorceam din Bucuresti, cu sotia si copilul de la un tratament medical, tronsonul dinspre Bucur Obor catre D-na Ghica, ora 18-19, ff aglomerat.
                                Rulam pe banda 2, (1 fiind alternativ cand liber cand cu masini stationate) urmeaza o portiune libera, unul intra din lateral dreapta pe acel 1, apoi trage brusc de volan spre mine.
                                Anticipasem momentul si... nici o masina ciocanita (daca nu intuiam, erau in joc cele 3- a mea, a lui si cel putin una stationata; cu riscul de a ma lovi cel din spatele meu)
                                Am claxonat nervos el opreste la intimidare masina in fata mea, se da jos urla, injura scuipa si se retrage cand da ochii cu mine.
                                Partea cea mai inteligenta a venit dinspre ceilalti colegi de trafic, toate 3 auto s-au oprit efectiv dincolo de linia din spate a mainii mele, lansandu-mi loc pentru degajare.
                                Sicanele au continuat cativa km mai incolo. Sotia si copilul mic (avea cca 3 ani) erau ...va imaginati cum. Tot ce imi doream, sa "merg in calea mea"

                                De unde? Un claxon. Un om care crede ca i se cuvine manevra, fara sa analizeze corect ipotezele. Eu eram obligat sa opresc, sa-i cedez trecerea...

                                Si asta e chiar tot, nu a fost nimic "in spate"...

                                Nu aveam atunci DVR si mi l-am dorit pentru asemenea faze.
                                Last edited by 77sky; 16 August 2017, 15:26.
                                Logan Ambition-dCi, 70 CP (+25); C.V.-JR5, A.H.; barza sosita in 2007, iulie

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google