Incidente din trafic-Accidente

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • legea e clara: atata timp cat banda cea mai din dreapta e libera, esti obligat sa mergi pe ea, daca nu schimbi cumva directia de mers, caz in care te incadrezi pe 2,3,4,29...sau cate-or fi. vitriol are si el dreptatea lui, daca mergi mult timp, pe drept, pe banda2 cu 30 pe limita de 70 si crezi ca cine se grabeste n-are decat sa te depaseasca pe 1, esti un pic cu capul, ca nu-i strada ta si cand te sui in masina tre' sa respecti legea. la fel de bine tre' sa respecti legea si cand iti spune sa nu "crosetezi", sau sa semnalizezi si sa te asiguri cand schimbi banda sau directia de mers. faptul ca sunt stradute laterale pe banda 1 nu inseamna ca nu mergi pe-acolo ca vezi, poate iese unul. asa si? iese cu cedeaza, stop sau semafor sau cu regula clara ca atunci cand intri pe un drum principal, esti obligat sa dai prioritate celor de pe drumul principal. degeaba ne incordam, fiecare cu partea lui de dreptate, daca nu respectam, eu putin, tu putin, ala putin, alalalt putin, deja suntem 4 retarzi care circulam ilegal si ilogic in acelasi timp. de aia e haos pe sosele, ca toti incalca putin cate un principiu. nimic grav, la prima vedere, dar consecintele le stim cu totii.
    Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

    Comment


    • Corect, nimeni nu este perfect, dar daca fiecare credem ca celalalt este de vina si noi suntem cei mai tari, ajungem la haosul din traficul actual.

      Comment


      • O sa ajungem ca in Asia si Africa, unde prioritate are cel mai cu tupeu.

        Comment


        • In urma cu 10-15 ani, cand ma duceam la mare in fiecare weekend, autostrada era initial pana la Drajna, apoi pana la Cenavoda. Imi doream tare mult sa se termine odata si sa merg la mare doar pe autostrada.
          Acum ca e gata, mi-e sila sa merg pe ea datorita astora care nu inteleg care-i treaba cu banda 2 si prefer drumul pe care ma duceam inainte sa apara autostrada (Bucuresti - Urziceni - Slobozia - Harsova - Constanta). Practic, acum pe autostrada sunt doua benzi pe care se merge cu 100-110 km/h si accidente din 5 in 5 m.

          Eu nu mai vreau autostrazi in tara asta pentru ca nu stim ce sa facem cu ele.
          sigpicI don't want you to think like me, i just want you to think.

          Comment


          • Când e aglomerata autostrada, mai ales la iesire din Bucuresti sau pe tronsonul Constanta - Medgidia, in general, se merge cu 100-110 km/h, efectiv nu ai cum sa mergi mai tare si pe banda 1 nu ai cum sa intri in coloana, ca merg apropiati unii de altii, din aceasta cauza se intampla si multe accidente pe autostrada A2.

            Comment


            • Mai sunt unii care merg cu 180/h care prind unul mai lent pe banda 2, omustean care depaseste si el un camion, sa zicem, cu 130/h. Pretentia aluia cu 180/h e ca asta sa se bage sub camion numai ca sa ii dea lui voie sa treaca.
              Pai nici asa frate, o fi banda 2 de depasiri, dar depasirile se fac la orice viteza superioara celui ce merge pe banda 1. Nu toata lumea detine masini capabile sa mearga cu 180/h.
              Ce dracu om face daca peste 500 de ani vom avea si noi autostrazi cu 5-6 benzi, nu stiu. Ca noi suntem fixati ca reguli pe banda 1 si 2.
              Last edited by mr.K; 7 September 2017, 14:58.

              Comment


              • Originally posted by mr.K View Post
                [...]
                Ce dracu om face daca peste 500 de ani vom avea si noi autostrazi cu 5-6 benzi, nu stiu. Ca noi suntem fixati ca reguli pe banda 1 si 2.
                A3 Bucuresti - Ploiesti are vreo 2cm de 3 benzi pe sens. Crezi ca merge careva pe banda 1 (in afara de mine, desigur )?
                "90 km/h pe banda 2, boss, ca prima banda e pentru camioane" - asta e mentalitatea.
                sigpicI don't want you to think like me, i just want you to think.

                Comment


                • Pai si tu mergi pe banda 1 cu Loganul, ca daca vii cu un Porsche, te asigur eu ca stai pe banda 3, dand flash-uri la 250/h.
                  Cel putin in Germania, asa mergeau aia cu Porsche. Am auzit ca Porsche-ul chiar se strica daca mergi incet cu el.
                  Ce voiam eu sa subliniez e lipsa de rabdare a celui cu masina puternica. El nu are timp sa lase si pe altul mai lent sa depaseasca niste camioane. El, regele soselelor, trebuie lasat sa treaca, ala mai lent sa treaca de camioane cand o fi pustie autostrada, daca nu, n-are decat sa mearga in ritmul camioanelor pana la destinatie.
                  Last edited by mr.K; 7 September 2017, 15:08.

                  Comment


                  • @k, acelasi lucru doresc sa-l evidentiez, ca trebuie lasat si soferul de pe banda 2 sa depaseasca pe cel care merge mai incet ca el pe banda 1, chiar daca unii merg cu 100 km/h, trebuie sa ai rabdare cu el si sa-i faci spatiu sa treaca in siguranta pe banda 1, ca daca ii dai flash-uri si claxoane exista riscul sa traga brusc de volan in dreapta si de aici un accident in lant si ala isi vede de drum inainte. Nu mai vorbesc ca pe E85, soferii nu au rabdare sa depaseasca, trebuie sa le faci loc mereu, desi prin lege nu ai voie sa meri pe acostament.

                    Comment


                    • Originally posted by mr.K View Post
                      [...]
                      Cel putin in Germania, asa mergeau aia cu Porsche. Am auzit ca Porsche-ul chiar se strica daca mergi incet cu el.
                      [...]
                      In Germania oamenii stau cu ochii in oglinda retrovizoare mai mult de o milisecunda si creierul poate sa calculeze cam cu ce viteza se apropie ala din spate, astfel incat sa-ti dai seama daca ai timp sau nu, sa te bagi in depasire si sa te repliezi fara sa-l deranjezi pe ala care vine cu 250km/h pe banda 2. La noi oglinda curenteaza; il vezi in oglinda ca e la 100m in spate, deci ai timp sa te bagi, apoi il injuri ca nu te lasa sa depasesti cu 100km/h un TIR care merge cu 90km/h.
                      Last edited by vitriol; 7 September 2017, 15:40.
                      sigpicI don't want you to think like me, i just want you to think.

                      Comment


                      • Originally posted by vitriol View Post
                        Principalul vinovat este ala cu Fabia care doarme pe banda 2 cu 30 km/h. Mai pune si frana sa nu cumva sa treaca de 35 km/h.
                        Nu poti/nu vrei sa mergi "cu traficul", stai si dormi pe banda 1; n-are nimeni nimic cu tine.
                        Faci parte din gașca celor care într-o zonă cu limitare de viteză, să zicem podul de la Drăgaică că tot are limitare la 30Km/h de bun ce e, dai flashuri chit că banda 1 e ocupată iar pe banda 2 se circulă relativ lejer.

                        E out of context dar trebuia să scriu
                        Pentru H4B(0,9 TCe) datu' cu părerea (mai ales cand nu ai toate datele) e sport național - Do not feed the trolls.

                        Comment


                        • Originally posted by mr.K View Post
                          depasirile se fac la orice viteza superioara celui ce merge pe banda 1. Nu toata lumea detine masini capabile sa mearga cu 180/h.
                          La orice viteză superioară dar încă legală. Nu ai voie să depășești viteza legală nici dacă trebuie să scapi că te calcă un tren. Eh, în acest caz, posibil ca instanța să reducă valoarea amenzii.

                          Comment


                          • @gecmc94, irelevant ca are viteza peste cea legala. Sunt doua probleme diferite si fiecare raportate independent: cel cu viteza mare primeste amenda (daca este masurat) iar cel de pe banda 2 amenda ca nu a eliberat banda imediat ce putea sa faca asta.

                            Asta nu intelegem noi ca trebuie sa ne raportam la ce facem noi in primul rand.


                            Sent from my iPhone using Tapatalk Pro
                            I have no special talent. I am only passionately curious.

                            Comment


                            • Torquemada, explica-mi si mie cum de stii tu cum sofez si cum de esti atat de sigur in ce spui, in conditiile in care nu-mi aduc aminte sa ne fi cunoscut pana acum sau sa ne fi intersectat in trafic.
                              Ai vazut asta in CLIP sau ti s-a aratat noaptea in vis?
                              sigpicI don't want you to think like me, i just want you to think.

                              Comment


                              • Sunt mereu în mașina din spatele tău .

                                Ideea era că ai scris "Nu poti/nu vrei sa mergi "cu traficul", stai si dormi pe banda 1; n-are nimeni nimic cu tine." ceea ce trebuie tradus ca '''Nu poti/nu vrei sa mergi legal nu-i încurca pe aia care merg legal"
                                Pentru H4B(0,9 TCe) datu' cu părerea (mai ales cand nu ai toate datele) e sport național - Do not feed the trolls.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google