Indicator combustibil

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Indicator combustibil

    Am o Dacia Logan Laureate 1,4 mpi. Cred ca am probleme cu indicatorul rezervorului de combustibil. Computerul de bord imi arata date eronate. Am fost plecat in weekend in afara localitatii. Cand am facut plinul inainte de plecare, indicatorul de combustibil imi arata 3 linii. Am facut plinul, au intrat 45 litri (la un rezervor de 50l) Am resetat distanta (pentru a vedea ce distanta parcurg). Apoi am plecat, am facut 330 km. La sosire, indicatorul arata ca rezervorul este aproape plin (am facut aceasta distanta cu o singura liniuta lipsa). Calculatorul de bord arata de asemenea ca de la utlima resetare masina a consumat aproximativ 60 litri de benzina si ca consumul mediu mixt a fost de 6,1 l/100 km. Mi se pare ciudat. Are cineva un raspuns? Stiti cumva ce se intampla?

    Lorenzo

  • #2
    dute direct in service...

    sigpic

    Comment


    • #3
      de fapt in rezervorul de Logan intra aprox.58-60 l de benzina, in ciuda faptului ca cartea de identitate si toate documentatiile masinii spun ca rezervorul e de 50 l.Oricum, daca faci plinul vei constata ca intra 58-60 l de benzina si indicatorul de bord iti arata ca ai numai 50 l, asta fiind valoarea maxima pe care o poate indica.Asta nu cred ca e o defectiune, asa e la toate loganurile
      sigpic

      Comment


      • #4
        Am mai vazut la un prieten ... avea 2 linii si a mai pus 56 de litrii in ea .. am mers de ne-am saturat pana a scazutprima liniuta la indicatoare ...si eu cred ca incape mult mai mult decat se spune
        BMW 320i e36
        1.5dci 65cp (de la munca)

        Comment


        • #5
          pai faceti o data proba si goliti de tot rezervorul pana intra pe rezerva si pe urma faceti plinul pana cand ajunge sus la gat benzina si vedeti si voi cat a intrat
          "cromul este placerea mea"
          "cui nu-i place , valea"

          Comment


          • #6
            si eu am avut acum vreo 2 zile o problema cu indicatoru benzinii am bagat vreo 10 litri si culmea rezervorul mi`l indica tot gol ... m`am suparat am scos toate sigurantele le-am bagat la loc si dupa minune mi-a mers da totusi nu`mi dau seama de la ce sa fi fost ca siguranta arsa nu am avut .. doar am resetat tot bordu pe ea .. si mi-a mers ... are cineva vreun raspuns ...
            Alex is My Name .. CT26DZU is my " nickname " )

            Comment


            • #7
              Originally posted by lorenzo2007
              . Calculatorul de bord arata de asemenea ca de la utlima resetare masina a consumat aproximativ 60 litri de benzina si ca consumul mediu mixt a fost de 6,1 l/100 km. Mi se pare ciudat. Are cineva un raspuns? Stiti cumva ce se intampla?

              Lorenzo
              daca am inteles bine a consumat 60 de litri in 300 si ceva de km cu media 6.1 ?? pai e defect clar la media asta ar trebui sa ai aproape 1000 de km....
              Last edited by wildserb; 6 November 2007, 00:00.
              ...am fost maine voi fi ieri cine sunt eu ?...
              YO2MKL
              sigpic

              Comment


              • #8
                curios .. vad ca nimeni nu stie
                Alex is My Name .. CT26DZU is my " nickname " )

                Comment


                • #9
                  Daca mai exista astfel de probleme incercati o resetare a CB din meniul de diagnoza.
                  Cel mai nou proiect auto din România!
                  Foarte curând şi teste cu modele Dacia.

                  Comment


                  • #10
                    eu nu am computer de bord...cu toate astea poti sa iti spun ca Resita-Timisoara consum 1 liniuta, iar o chestie interesanta: am bagat in Arad 60 litri motorina (am 1.5dci), toate liniutele full, am ajuns la Resita, si abia dupa alti 6 km (distanta dintre casa si servici) mi-a scazut 1 linie...asta da consum ) sau poate m-au furat la pompa?!

                    Comment


                    • #11
                      nush ma ... mi se pare aiurea .. adika eu ca sa imi reindice benzine in CB pentru ca bagasem benzina de vreo 300.000 vreo 7 litri sa zic totusi la 7 litri 2 -3 linii tot trebuia sa arate dar de .. mie mi`l arata gol si totusi nu imi explic problema asta a trebuit sa scot toate sigurantele si sa le rebag la loc ... ca sa imi reindice si nu imi explic ce s-ar fi putut intampla
                      Alex is My Name .. CT26DZU is my " nickname " )

                      Comment


                      • #12
                        si hellman a patit chestia cu sigurantele si cu computeru de bord

                        sigpic

                        Comment


                        • #13
                          si daca te duci la renault sa intrebi ce s-a intamplat la cat de fomisti sunt unii de acolo sunt in stare sa iti schimbe pompa sau CB chiar daca ele functioneaza
                          Alex is My Name .. CT26DZU is my " nickname " )

                          Comment


                          • #14
                            Si eu cred ca am probleme cu indicatorul de combustibil..Am umplut rezervorul la maxin (cand am pus capacul la rezervor se vedea motorina) si am mers 420 km fara sa scada prima liniuta..Consuma Loganul putin, dar nici chiar asa...O sa merg la service sa vad ce s-a intamplat..Stiam ca nu trebuie sa pun asa multa motorina dar am fortat, ca sa bag motorina de 1 milion.. Nu am reusit..

                            Comment


                            • #15
                              am si eu o intrebare , cand ma uit in meniul de diagnoza sa vad cati litri de benzina mai sunt , ce imi afiseaza acolo e cu sau fara rezerva?

                              sigpic

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Anulare DPF
                              Politica de Securitate Google