Indicator combustibil

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #31
    Cand se aprinde "beculetul rosu" cati litri de carburant aproximativi mai sunt in rezervor?
    Difera cumva si in functie de motorizare?
    Kiss Fm Gris Platine DC

    Comment


    • #32
      Din cate stiu eu nu difera de motorizare si mai sunt 5 litri.

      Comment


      • #33
        citeam aici ca a spus cineva ca a pus cam 7 litri de benzina si se astepta sa creasca nivelul indicat cu cel putin 2 liniute. asa ma gandeam si eu la inceput, cand mi-am luat masina, dar daca vedeti acolo, sunt 11 liniute pe bord (sper sa nu gresesc ) si in rezervor intra, sa zicem o medie de 55 de litri. asta inseamna ca o liniuta e 5 litri. dar daca, de exemplu, inainte de a pune cei 7 litri, ai 3 linii la combustibil, dar linia a 3-a e pe duca, deci de fapt o completezi pe ea cand alimentezi si mai apare poate una, e destul de normal, adica nu vad unde ar fi defectiuni la treaba asta! cand pui benzina/motorina, doar stii ce mai ai, cat mai ai, si apoi e foarte usor de verificat. da, cand pui 20 de litri si iti arata 1 linie plina in plus, atunci cred ca e o problema...
        1.5 DCi Laureat Gri platine, a strong car for a strong man!

        Comment


        • #34
          Cam asa se calculeaza benzina sau motorina din rezervor:
          De exemplu daca ai 2 liniute aprinse: 2*50/9=11l. Acum poate sa fie o eroare de ±5l in calculul asta.
          Sunt 9 liniute pe afisaj, nu 11.
          Cel mai nou proiect auto din România!
          Foarte curând şi teste cu modele Dacia.

          Comment


          • #35
            9liniute+pompa deci sunt 10 ca si pompa care se aprinde se pune deci vine cam 5 litri pe liniuta si is 99% comvins ca e asa cand se aprinde pompa mai ai MAXIM 6l in rezervor iar cand faci plinu intra mai mult de 50 l de accea pana scade prima liniutza mergi mult.

            Comment


            • #36
              De sarbatori am facut ceva km cu golanelul meu si am constatat urmatoarele:
              1. S-a aprins becul (pompa de limita carburant de pe bord) si in max 5 km am alimentat 44.5L, in concluzie mai aveam (verificat CB-ul) 5L in rezervor, autonomie estimata 99km (la diesel).
              2. Am facut plinul (la pct. 1) pana la al doilea click al pistoletului pompei;
              3. La al doilea plin am alimentat si mi-au intrat 29L pana la al doilea click;
              3. La al treilea plin s-a oferit baiatul de la benzinarie sa imi puna el motorina (eram in aceeasi situatie ca la pct. 1) si mi-a indesat in rezervor 49.7L. Mi s-a stins prima linie de la indicator dupa 242km, a doua dupa ~80km.
              4. La al patrulea plin (in aceeasi sitiatie ca la pct 1), am alimentat eu si am bagat 39.5L la al treilea click.

              Concluzia mea e urmatoarea, cred ca depinde foarte mult de temperatura carburantului... cand e cald, bagi putin carburant (exprimat in kg) pt ca se dilata, cand e rece bagi mult... s-ar putea sa n-am dreptate.

              Comment


              • #37
                Apropo de CB, atunci cand intru pe rezerva si parcurg circa 10-15 km intr-un stil de condus normal si verific apoi cati litri mai am in rezervor din meniul de diagnoza acesta imi indica faptul ca mai am numai 1 litru de benzina! Doar nu consuma loganul 4 litri in 10-15 km?

                Comment


                • #38
                  In nici-un caz nu se intampla asta. CB-ul calculeaza cantitatea ramasa in rezervor, nu o determina prin masuratori!

                  Comment


                  • #39
                    Arata numai 1 L pentru ca daca s-a aprins becul pentru pana carbruant, nu mai e asa de precis calculul.
                    Cel mai nou proiect auto din România!
                    Foarte curând şi teste cu modele Dacia.

                    Comment


                    • #40
                      Sa va spun ce mi sa intamplat mie... Am ramas cu masina(MERCEDES SPRINTER) de serviciu in pana de motorina .. un coleg a lasat-o in fabrica cu foarte putina motorina si pana sa ajung la benzinarie sa oprit. Chem frumos un coleg si ma duc cu el la benzinaria petrom de pe str jiului, Am bagat intr-o canistra de 20 de litri 21,5 litri motorina, cum va explicati? decat ca ne fura la pompe. Nu m-am agitat pt ca ma grabeam, si platesc cu card de firma, dar daca ma faceau cu masina personala le faceam taraboi mare!
                      Vorba lui Andrei .. nu cred ca te pacalesc la 2-5 litri, pt ca multi mai raman in pana si vin cu bidoane de plastic mici si s-ar prinde lumea...

                      Eu sunt sigur ca suntem furati la pompe..nu la toate, dar la marea majoritate..da

                      Comment


                      • #41
                        daca ai folosit canistra pt. carburant (din aia de tabla) si ai umplut-o tinind-o in picioare normal ca intra mai mult carburant in ea, pozitia normala de umplere este cu canistra culcata pe latura lunga cea cu umflatura de la miner si gura de umplere sa fie sus logic, daca umpli asa pina la nivelul gurii intra 20 l si cind ridici canistra ai sa vezi ca vine sub nivelul gurii de umplere continutul, ala e un spatiu de dilatare pt. carburant in functie de temperatura lui cam ce spunea sp!ke mai sus.

                        acum sa nu credeti ca nu sunt in tabara celor care se cred furati la pompa.

                        Comment


                        • #42
                          chiar 1,5 litri de dilatare, canistra erea de plastic si statea strivita de niste materiale pe care le avea colegu pe masina, adica erea bagata fest , poate sa se poata dilata pe cant.. dar am canistra si o sa o verific sa vad cat intra, ca am o cana gradata...

                          Comment


                          • #43
                            Va cer sfatul..am masina in garantie .....
                            inainte sa alimentez mi s-a aprins beculetul...am intrat la benzinarie si zic..ia sa vad cat mai este ... intru in meniu .....apas de cateva ori si arata 6 litri de banzina...hm zic eu.... poate o fi un pic inclinata .... mai pun 5 litri si ziic acum trebe sa aiba 10-11 litri.... intru iar in meniu ..arata 10 litri zic super hai ca arata bine... cand pun contactul surpriza ... indicatorul ..ramane aprins ca nu am benzina si nu s-a colorat nici o liniuta....ma duc mai bag de 10 ron aproximativ inca 3 litri..vroiam sa vad daca s-a stricat..... surpriza pun contactul..... ramane aprins.....nici o liniuta .....mai bag inca de 20 cam inca 5 litri...atunci brusc a urcat la 3 liute..... concluzia mea este ca s-a defectat..altfel nu putea sa sara de la gol la 3 liniute doar ptr 5 litri... voi ce zicei..sa ma duc cu ea in service sau nu..este in garantie ..asa ca totul este gratis..... astept parerea voastra....
                            ps: am alimentat in total aproximativ 13 litri + ce mai era ......astept parrea voastra.... si nsa nu imi ziceti ..da cu pumnul in ea nus unde ca nu pot - nu e tractor ....vreau sa functioneze ca o masina de 9100 euro ...cat am dat pe ea.. multumesc tuturor

                            Comment


                            • #44
                              Se poate sa se blocat un pic cursorul pe reostatul care da variatia de tensiune catre indicatorul de benzina.incearca sa nu mergi prea mult pe rezrva. nu te speria dacat daca sema i intampla de 2-3 ori in aceleasi conditii
                              Fotografia este arta de a fura timpului o firimitura de clipa
                              Andreea Trifu

                              Comment


                              • #45
                                Balanescuadrian:Exact asa mi se intampla si mie,doar ca la mine nu face tot timpul asa!!
                                Si eu ma gandeam sa o duc in service dar o mai las sa vad daca isi revine!!!

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google