Inele Distantiere Din MDF

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Inele Distantiere Din MDF

    La rugamintea unui moderator am sa deschid acest topic in ideea de a face putin lumina in acest sens !

    Pentru ce se foloseste inelul distantier ?
    Pai in primul rand ele au fost inventate pentru diferite adaptari ...
    - de la o dimensiune a difuzorului mai mica .. la una mai mare , sau invers;
    - de la o forma la alta ... ( de la oval la rotund - vezi ford );
    etc

    Dupa care domeniul s-a extins putin ...
    - prindere mai buna;
    - rigidizare;
    - arpopierea difuzorului de fata de usa ( panoul de plastic );
    etc

    Toate aceste intrebuintari .. precum si locul unde sunt folosite
    au facut ca inelele distantiere sa aibe diferite forme ... putand fi rotunde, ovale sau de forma neregulata ... sau/si avand diferite grosimi .. constante sau nu !

    Dupa experienta fiecaruia, inelele pot fi prinse cu ajutorul TN urilor
    sau suruburilor cu piuluta etc ... puse direct pe tabla .. sau folosindu-se diferite materiale intre inelul distantier si tabla .. inelul distantier si fata de usa ... etc

    --------------------------------------------------------------------------

    Acum ca sa lamurim problema inclinarii inelului :

    *la logan phI se pot monta fara nici o problema inele incepand cu 18 si ajungandu-se la 22 mm grosime nefiind absolut necesara construirea inclinata a acestora ( diferenta sus/jos fiind insesizabila si stabilizandu-se cu materialele foloste intre tabla-inel-fata de usa ).

    Am sa atasez si 1 2 poze :
    Attached Files
    LOCUL1 140.6dB-LOCUL2 138.9dB
    LOCUL2 140.1dB-LOCUL2 Mini1000 141.9dB (newCID)
    LOCUL1 143.9dB (nCID)

  • #2
    modele plus instalari diverse ...
    Attached Files
    LOCUL1 140.6dB-LOCUL2 138.9dB
    LOCUL2 140.1dB-LOCUL2 Mini1000 141.9dB (newCID)
    LOCUL1 143.9dB (nCID)

    Comment


    • #3
      Suportul difuzorului de diagonala 13cm, pus de fabrica Dacia, este turnat impreuna cu panoul de plastic al portierei fata la Dacia Logan Phase 2. Ca sa se poate adapta un difuzor de diagonala 16,5cm este necesara decuparea portiunii suportului original din panou.
      La montarea difuzorului de diagonala 16,5cm peste panou, decuparea respectiva va fi complectat ulterior cu un inel adaptor de dimensiune exacta(!) pentru a preveni nesuprapunerea perfecta a panoului peste inel, care duce la deformarea in plan a panoului, datorita faptului ca distanta dintre panou si tabla interioara a portierei nu este paralel uniforma.
      Intrebarea mea este: care este dimensiunea exacta(ma refer la grosime si diagonala) al acelei decupari?

      Comment


      • #4
        pai normal este sa masori acea diagonala ..
        practic ... tai cat iti este necesar ...
        depinde de diful pe care vrei sa-l pui acolo ... de sasiu si de alte elemente constructive

        precum si cele II grosimi .. sus/jos
        LOCUL1 140.6dB-LOCUL2 138.9dB
        LOCUL2 140.1dB-LOCUL2 Mini1000 141.9dB (newCID)
        LOCUL1 143.9dB (nCID)

        Comment


        • #5
          shokaliptiku ,poti sa imi spui ce dimensiuni are inelul din prima poza din primul post si unde se gasesc la un pret mai rezonabil.
          multumesc!

          Comment


          • #6
            pai ..
            dimensiunea interioara este diametrul de taiere a difului
            dimensiunea exterioara este diametrul de taiere + 15mm ... -> o masura care sa confere o prindere buna a difuzorului si o separare optima a vibratiilor din fata si din spatele difuzorului ...

            grosimea inelului este constanta si este de 18 mm ... putand ajunge pana la 22mm
            depinzand de restul materialelor pe care le mai poti folosi

            singura dimensiune batuta in cuie este cea de taiere a difului ... in rest este custom, dupa preferinte si dupa locul unde se monteaza ... astfel nu este nici o problema daca in loc de 15mm ai 20 sau 25mm

            unde le gasesti ... nu am sa spun aici pentru ca ideea threadului este de informare asupra inelelor nu si preturi ... nu este un thread de vanzare ...

            pentru alte detalii ... pm
            Last edited by shokaliptiku; 7 January 2010, 16:07.
            LOCUL1 140.6dB-LOCUL2 138.9dB
            LOCUL2 140.1dB-LOCUL2 Mini1000 141.9dB (newCID)
            LOCUL1 143.9dB (nCID)

            Comment


            • #7
              eu am montat inele drepte a caror grosime este 20 mm si in partea de sus a intrat perfect iar in partea de jos a inelului am mai slefuit la el 2-3 mm pentru ca nu mi se clema de plastic din colt de langa difuzor. Nu recomand inele inclinate pentru ca sunt greu de facut si poti gresi foarte usor

              Comment


              • #8
                ai mancat un cuvant si nu te-ai facut inteles bine ...
                ai polizat inelul pentru ca era clema prin preajma ... sau pentru ca nu-ti venea fata de usa cum trebe ... isi pierdea planeitatea ?
                LOCUL1 140.6dB-LOCUL2 138.9dB
                LOCUL2 140.1dB-LOCUL2 Mini1000 141.9dB (newCID)
                LOCUL1 143.9dB (nCID)

                Comment


                • #9
                  ma refeream la fata usa de plastic nu se inchidea. inelul forta in fata de usa

                  Comment


                  • #10
                    mi-am montat si eu zilele trecute difurile pe fata.grosimea inelului a fost 26mm intr-o parte si 18in cealalta(inelul a fost de 18 si am decupat dintr-o bucata de parchet de 8mm pentru distantiere)si s-au potrivit la fix
                    Attached Files
                    Ne plac femeile,dar,iubim masinile [SIGPIC]

                    Comment


                    • #11
                      unde gasesc si eu sa cumpar asa ceva? pentru un mcv ph1 usi : fata si spate.

                      sigpic

                      Comment


                      • #12
                        be loud .ro

                        Comment


                        • #13
                          te pot ajuta eu
                          dami un add pe mess -> shokaliptiku
                          LOCUL1 140.6dB-LOCUL2 138.9dB
                          LOCUL2 140.1dB-LOCUL2 Mini1000 141.9dB (newCID)
                          LOCUL1 143.9dB (nCID)

                          Comment


                          • #14
                            Da-i un pm lui Shokalipticu. El are inele de vanzare.

                            Comment


                            • #15
                              Ce diametru interior si exterior au inelele pentru usile fata?
                              sigpic
                              https://www.facebook.com/ornamentegradinacraiova/
                              http://www.loganclub.ro/forum/my_rid...0.html?t=32360

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Anulare DPF
                              Politica de Securitate Google