Informaţii Noi Despre Dacia Logan 2

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Incercati sa nu va certati si sa aveti un dialog constructiv. Ba chiar la subiect, daca se poate.
    If it ain't broke, don't fix it!

    Comment


    • Originally posted by zeegermans View Post
      ................................................
      nu stiu daca merita sa va aruncati la 0.9 tce. sa nu regretati pe urma.
      Cel putin la partea cum se misca pe drum, e ok. Trage ca un aspirat de ~90 cp, nu se preteaza la carat purcei si saci de cartofi, dar cu 2-3 pers in masina se misca decent.
      Oricum cu tot cu turbina pacii, daca vrei sa scoti ceva din el nu poti merge cu 2-3000 rpm (trage ok pana in 6000 rpm ).

      Comment


      • Originally posted by lord_wader View Post
        AC, CB, motor 1.6 115CP, jante aliaj, airbaguri laterale si toate astea la 12.800E...nu stiu ce sa zic daca mai pui 1500-2000E max iti iei peugeot cu dotari de logan aproape full.
        Sa nu uitam totusi ca un Logan 'normal' e undeva pana in 9000 EUR- iar majoritatea sunt pe la 8,000- 8,500. Pana la 12,000 e cale lunga.
        Ce oti vedea asa frumos la Pug u asta nu stiu- FIat Albea al lui Pug-sunt curios daca il vand si in Vest sau e doar pentru fraierii din Est.
        Prefer noul Sandero Stepway de 5 ori- arata intr un mare fel (nu ca si ala vechi ar fi urat).

        Octavian ai avut ocazia sa testezi noul motor?
        Sunt tare curios de consum- in carte are niste consumuri uimitoare- dar din ce am citit cei care l-au testat au scos 7% media- deci dc asta e consumul adevarat e un mare fass- atat scot si eu cu 1.6 aspirat- care ar fi avantajul major 10 lei in minus la impozit si 30 lei la RCA ca e cilindree mai mica?
        Saab 9-5 Aero

        Comment


        • Tocmai ce m-am întors de la un dealer Peugeot unde am văzut live noul 301 şi concluzia pe care am tras-o este că noul Logan va avea un concurent serios în acest Peugeot 301 !

          Maşina arată mult mai bine decât în realitate, mai ales spatele care în opinia mea la această clasă low cost cred că este şi cel mai greu de desenat !
          Partea frontală arată clar identitatea de marcă, fiind în nota Peugeot-ului 508, la o scară mai mică.

          Maşina este mult mai mare decât un Logan (4.442mm) şi ce surprinde cel mai mult este generozitatea spaţiului interior !
          Este capitolul la care practic Loganul era pâna acum imbatabil, bineînţeles la această clasă low cost, şi unde noul Peugeot 301 îi va crea probleme foarte mari, pentru că este evident mult peste el.

          Interiorul este mult mai ergonomic ca la Logan, poziţia în scaune este şi ea mult mai confortabilă, scaunele sunt mult mai bine profilate şi oferă un sprijin lateral deloc de neglijat.
          După ce am reglat scaunul şofer pe poziţia adecvată pentru propria persoană, vreau să vă spun că în spate rămâne mult, mult mai mult loc decât la Logan.
          Scaunul şofer se reglează pe înălţime având mai multe grade de libertate, faţă de Logan unde ştim cu toţii că reglajul pe înălţime presupune doar două poziţii, sus sau jos !

          Bancheta spate este uşor decupată şi este de asemenea mult mai confortabilă, nemaiavând aspectul de canapea pătrăţoasă, poziţia fiind mai joasă şi clar avantajată şi de spaţiul foarte mare pe care îl ai la dispoziţie faţă de scaunul din faţă.

          Bordul îmbracă bine interiorul, este mai fluid şi are încorporate la extremităţi cele două boxe audio. Tapiţeria şi mocheta mi s-au părut peste ce oferă Loganul, la fel în interior totul pare lucrat mult mai îngrijit. Există posibilitatea de a configura maşina cu aer condiţionat cu reglare automată, scaune încălzite şi parbriz încălzit.

          Momentan încă nu le-au venit maşinile pentru drive test, le aşteaptă undeva pe săptămâna viitoare !

          Însă cel mai bine ar fi să vă duceţi şi să vedeţi cu ochii voştri maşina, pentru că vă spun sincer, merită !

          Comment


          • La 10.000 versiunea 1.2 72hp si fara AC.

            Comment


            • Mai exact 9.908 EUR, însă reprezentantul de vânzări de acolo mi-a spus că în curând vor avea discount-uri mai mari !
              Din câte ştim nu prea bate vântul în pânze nici la Peugeot şi poate tocmai de aceea vor veni cu preţuri interesante !

              Comment


              • Dar noua Dacia Sandero a testat-o cineva?
                If it ain't broke, don't fix it!

                Comment


                • Ampt in plaja 12,000 EUR (nu vorbesc de masini chele) parerea mea e ca Pug nu se va bate cu Loganul.

                  In 12,000 EUR se bate cu Hyundai I30, Opel Astra, Kia Ceed si Kia Rio sedane, Renault Fluence/ Clio, sau chiar Skoda Octavia Tour pe benzina.

                  Loganul va ramane in plaja pana in 10,000 unde deocamdata nu are concurenta serioasa.
                  Saab 9-5 Aero

                  Comment


                  • Eugen, configurează noul Sandero, nu chel cum ai spus şi tu, ci versiunea Laureate, mai pune-i câteva opţiuni ca să poţi face o comparaţie "like for like" şi ai să vezi că diferenţa nu mai este aşa de mare !

                    Un Sandero nou, varianta Laureate cu motorizare de 0,9 TCe 90 CP şi câteva opţionale de bun simţ este 11.350 EUR ! (fără tapiţerie piele şi vopsea metalizată)

                    La Peugeot 301, ceva similar ca variantă de echipare, dar cu motorizare de 1,6 VTi 115 CP şi aer condiţionat cu reglare automată, preţul este de 12.808 EUR !

                    P.S Aşa că din păcate, a cam picat şi mitul cu 10.000 EUR la Dacia (preţ pentru dotări mai apropriate de anul 2012, variantele chele le-am exclus din comparaţie) !

                    Comment


                    • Mda m-am jucat si eu putin pe configuratoare.
                      Sandero TCE 10,850 EUR cu dotari de bun simt
                      http://www.dacia.ro/modele-si-pretur...figurator.html sau au Stepway la 10,800

                      Pug 301 cu aproximativ aceleasi dotari dar cu un motor mai invechit 12,945 cu reducere.



                      Daca as avea totusi 13,000 EUR si nu pana in 11,000 as alege Hyundai I30 care e 12,500
                      Saab 9-5 Aero

                      Comment


                      • 3W2i30consuma enorm.

                        mai degraba rio sedan cu motor de 1.4.
                        Last edited by 77sky; 27 October 2012, 20:23.
                        http://datingsidorsingel.com/

                        Comment


                        • Originally posted by eugenmanea View Post
                          Pug 301 cu aproximativ aceleasi dotari dar cu un motor mai invechit 12,945 cu reducere.
                          Motorul mai învechit de la Peugeot s-ar putea traduce în mai fiabil !

                          Comment


                          • Originally posted by lungubogdan View Post
                            3W2i30consuma enorm.

                            mai degraba rio sedan cu motor de 1.4.
                            e cum draq ca e motorul clasic de la hyundai/kia 1.4 105 cai.
                            Stiu motorul asta ca in palma si iti spun cu mana pe inima ca are un consum f bun! Si oricum fii sigur ca ia mai putin decat 1.6 115 cai de la Pug.

                            Poate comparativ cu TCE ul consuma mult, cel putin comparativ cu consumul declarat de producator ca nu stiu care e realitatea.

                            Eu sunt sigur ca TCE ul asta mic dar fortos va fi un hit- Renault stie sa faca motoare cand isi pune mintea.
                            Nu comparati 301 cu vechiul Logan- stati sa il vedem pe asta nou cum va arata bordul/cum va fi masina.
                            Cel putin mie mi se pare ca Dacia in ultimul timp a lansat modele chiar faine care arata f f bine!
                            Saab 9-5 Aero

                            Comment


                            • Referitor la partea din spate a noului Peugeot 301 nu vreau să se înţeleagă greşit că are vreun spate ieşit din comun de frumos, vroiam doar să subliniez că arată mult mai bine decât îl anticipam din ce văzusem pe net !

                              Cu alte cuvinte nu este deloc hidos cum ar fi Skoda Fabia sedan de exemplu, fiind practic în materie de design mai în ton cu vremurile noastre decât actualul Logan (diferenţa de ani când au fost desenate se observă detaşat), de altfel abia aştept să vedem în realitate şi noul Logan şi atunci putem face o comparaţie pertinentă şi în materie de design şi funcţionalitate !

                              Comment


                              • Originally posted by eugenmanea View Post

                                Daca as avea totusi 13,000 EUR si nu pana in 11,000 as alege Hyundai I30 care e 12,500
                                http://www.hyundai-motor.ro/showroom...d=877&action=2
                                Eu daca as avea 12500 cash mi-as lua direct un Cruze diesel LT+ 2.0D, 163CP


                                AC, jante aliaj pe 16, airbaguri, ESC, TCS (si alte prostii de astea), CB, geamuri electrice, 5*, si ditamai motorul de 163CP, nu 90 sau 110 ci 163! si diesel. Nu ca ar conta in Romania pe soselele noastre cei 60CP in plus dar la un mers normal e f placuta masina iar la nevoie te scoate din

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google