Inlocuire Lichid De Frana

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #16
    @bzzzcp ambele variante sunt ok. diferenta intre operatiunea "manuala" si cea cu aparat este de durata. La operatiunea manuala trebuie sa stai si sa astepti sa iasa aerul, la aia cu aparatul se rezolva mai repede. Rezultatul final e acelasi.
    sigpic

    Comment


    • #17
      Daca schimbati manual lichidul de frana luati-va o zi libera, chemati un prieten (cu picioare puternice, o sa faca foarte multe pedale), luati un distonocalm si cumparati cat mai multa bere! Am uitat, sa aveti salopeta pe voi sau haine proaste ca o sa va stropiti cu lichid de frana (atentie la ochi)! Am ajutat un amic la schimbarea lichidului de frana (am facut pedale) si nu mai vreau sa fac operatiunea asta niciodata, a durat destul de mult... Dai un ban odata la 3-4 ani, te duci in service si faci o treaba buna si cu garantie. Parerea mea...

      Comment


      • #18
        mda..cand am fost eu la revizie mi-au schimbat lichidul de frana...s-a scurs peste jeanta..etc...si il lasa sa curga..asa..pedale cred ca dat doar cateva...nici vorba de aparatul acela cum scrie la carte..mai multe am scris pe clubsandero.
        morala...nu neaparat in service se face treaba buna
        sandero 1.4 owner

        Comment


        • #19
          Macar nu te murdaresti ca porcul...

          Comment


          • #20
            @vasile78 ramai cu satisfactia ca ai facut singur.... vb aia "ce isi face omul cu mana lui ....."
            sigpic

            Comment


            • #21
              ... Se numeste "lucru manual"... Eu unul nu am satisfactii dinastea, nici nu prea ma pricep, mai ajut prietenii. Pana la urma nu e mare filozofie schimbatul lichidului de frana dar sa ai macar groapa, elevator ar fi ideal. Cand a schimbat prietenul asta al meu a vazut ca era rupt arcul de la repartitorul din spate (arcul de la tija aia cu rol de "senzor" de greutate), nu a gasit arc separat si a cumparat alt repartitor. Daca faceti voi "lucrul manual" sa va uitati si la arcul ala, ca rugineste si se rupe!

              ... Se numeste lucru manual... Eu nu am satisfactii dinastea, daca totusi schimbati voi lichidul sa fiti atenti si la repartitorul frana de la puntea spate, are un arc la tija cu rol de "senzor" de greutate, arcul ala rugineste si se rupe!
              Last edited by vasile78; 13 October 2009, 13:46. Reason: Automerged Doublepost

              Comment


              • #22
                E clar. am fost la service in week-end sa schimb lichidul. cand l-am intrebat pe "mecanicul" ala de acolo, m-a intrebat ca de unde stiu eu de aparatul asta, ca el nu stie + ca multa lume isi da cu parerea. toata treaba a durat cam 30 min, a mai fost un tip care a dat la pedale, dar nu mi s-a parut sa faca un efort prea mare. intr-adevar, se simte diferenta fata de dinainte, frana tine acum mai sus dar oricum..... Toata operatia m-a costat 18 ron + 5ron care i l-am dat mecanicului

                Comment


                • #23
                  La revizia de 3 ani pe care o am in februarie 2010 o sa tin cont de toate astea si o sa intreb la data respectiva cand sa schimb antigel,lichid de frana si chiar uleiul din cutie...si daca e necesar le inlocuiesc acolo...eu clar nu umblu singur sau la colt de strada lamasina,mai ales la sistemele de franare si directie.

                  Comment


                  • #24
                    Sa trezesc un pic topicul asta la viata!

                    Am si eu o intrebare de copil mic D, vreau sa inlocuiesc si eu lichidul de frana, ca are deja 4 ani,dar as vrea sa stiu cat lichid trebuie sa-mi cumpar ca sa-l inlocuiesc, cat imi trebuie pentru ca sa fie ok la schimbare, sa imi ajung!?
                    mersi
                    sigpic

                    Comment


                    • #25
                      Capacitatea sistemului de franare este de 0.5l dar pentru inlocuire si aerisire o sa ai nevoie de 1l care nu o sa il folosesti tot
                      In viaţă risipim ani, iar la moarte cerşim clipe...
                      sigpic

                      Comment


                      • #26
                        Multumesc frumos, pentru lamurire ;)
                        sigpic

                        Comment


                        • #27
                          De la un mecanic DACIA = Cand se schimba lichidul de frana se goleste borcanul cu lichidul vechi (merge cu o seringa) , se umple cu cel nou si se aerisesc franele de la roata ce-a mai indepartata pana la cea mai apropiata. Astfel se face economie la lichid, si inlatura riscul de a patrunde aer in instalatie.

                          Comment


                          • #28
                            @wizard24... 1l DOT4

                            Comment


                            • #29
                              De ce 1 litru ? Eu stiam ca intra 500 ml.
                              '08 Logan Prestige PH1 - 1.6 16V - Mineral Blau Pearleffekt

                              Comment


                              • #30
                                @Shakar pentru ca ai pierderi cand faci aerisirea.
                                sigpic

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google