inmatricularea unei masini

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #91
    Am leasing la masina si am nr. de B pe masina si cand o trec pe mine imi inapoiaza bani de pe nr. de leasing ca eu le-am platit odata sau o sa fie retinute la biroul de inmatriculari din judet sau trebe trimise la firma de leasing care este procedura si era sa uit mai trebe sa merg la RAR cu masina sa fac inspectia la ei?

    Comment


    • #92
      Taxa de inmatriculare de 52 de ron o am platita cand am fost prima data de m-a luat in evidenta la impozit cand am facut leasigul la masina ,masina fiind inmatriculata pe B cei de la leasing banuiesc ca au platit si ei aceasta chitanta sa poata fi inmatriculata pe B ca de aceea este suma de 150 euro cheltuielei cu inmatricularea dar acuma vine intrebarea mea ,cand fac actele luna aceasta sau luna viitoare de inmatriculare pe Sb eu fiind utilizator si viitor proprietar trebuie sa o mai platesc inca o data sau este valabila?????

      Comment


      • #93
        poate spune cineva care a inmatriculat masina dupa Feb 2010 in afara taxei de mediu a mai platit si o taxa de inmatriculare la circa financiara? sau ce bani trebuie sa mai dai!?

        cand trebuie sa ma duc cu masina la RAR ? cand primesc certificatul de inmatriculare ? sau inainte ?

        Comment


        • #94
          Pai RAR-ul ti-l asigura cei de la Dacia. La mine a costat in aprilie 280 lei impreuna cu numerele provizorii rosii (ca sa poti circula 1 luna pana la inmatriculare - nu poti inmatricula direct masina caci de obicei cartea tehnica vine la 2 sapt dupa livrarea masinii desi mie mi-au venit deodata).
          Mai e de platit taxa de poluare (care la 1.2 16V e "doar" 363 euro - e drept, cea mai mica pt un logan), impozitu (cam 50 lei pe an la 1.2 16v), numerele definitive, taxa de talon -> care de obicei se livreaza prin posta

          Comment


          • #95
            eu am platit doar 80 ron pentru numere, mi-a dat cartea de identitate, dar cica trebuie sa ma duc cu ea la RAR pentru identificare, si sa lipeasca aia folie de securitate, asta ar costa 100 ron......!? asa e ?

            Comment


            • #96
              Salut!
              Am o mica nelamurire... Imi iau un logan sh si nu stiu exact cand e mai bine sa ii dau omului banii...dupa ce am facut contractul de V-C e ok? sau ar fi bine sa astept dupa ce o inmatriculez pe numele meu si o inscriu la impozit? Ma gandesc ca asa o sa dureze ceva mai mult si nu o sa-i convina sa astepte banii pana cand ii dau inapoi si numerele vechi. Deci, cum e?

              Comment


              • #97
                Masina o platesti in momentul in care fac contractul de vanzare cumparare de atuncea fostul proprietar nu mai are nici o obligatie fata de masina si fata de tine,la ce urmeaza te descurci singur cu inmatricularea etc!

                Comment


                • #98
                  Ok, m-am lamurit, mersi. Nu stiam ce s-a mai schimbat acum de cand nu mai tre' sa iau numere rosii si merg cu nr vechi pana una alta.

                  Comment


                  • #99
                    pune si bani deoparte pentru taxa de prima inmatriculare 2600 ron ma costat pe mine la 1.5 dci de 85CP..si asta e cea mai ieftina

                    Comment


                    • mariuSEL taxa aia mare se plateste doar pentru masinile noi.

                      Comment


                      • A fost cineva de curand la identificare RAR? Cam cat costa?

                        Comment


                        • la masina noua, autohtona, e gratis, eu nu am dat nimic

                          Originally posted by mariuSEL View Post
                          pune si bani deoparte pentru taxa de prima inmatriculare 2600 ron ma costat pe mine la 1.5 dci de 85CP..si asta e cea mai ieftina
                          nu e cea mai ieftina.... la 1,2 e 1560 !!!
                          Last edited by mariusmjm; 28 June 2010, 16:09. Reason: Automerged Doublepost

                          Comment


                          • Ma poate ajuta si pe mine cineva cu o informatie...Am cumparat o masina sh din bucuresti si eu sunt din braila,stiu ca in termen de 30 de zile trebuie sa perfectez actele; pot trece masina la financiar pe numele meu si sa merg cu ea pana expira asigurarea pe numele fostului proprietar si apoi sa o inmatriculez pe braila pe numele meu?e posibil so legal asa cv?eu cel putin asa am auzit....cine stie cum se procedeaza il rog sa ma lamureasca.multumesc!

                            Comment


                            • Te duci cu talonul vechi si buletinul tau si faci asigurare pe numele tau cu serile din talon,faci fisa de inmatriculare ,te duci sa iti puna stampila de la financiar,platesti taxa de talon 38 ron,taxa de inmatriculare de 50 ron iar nr.le platesti la prefectura dar trebuie sa mergi la RAR pentru identificare

                              Comment


                              • Intrebare!

                                Mi-am cumparat si eu un Logan prin Mai. Si mi-au dat oamenii numere de inmatriculare rosii. Apoi a trebuit sa plec in strainantate si am venit acum o saptamana. Intrebarea mea este daca pot sa mai scot inca un set de numere rosii. Mentionez ca masina e cumparata de taicamiu si nu am procura. Asa ca va intreb daca mai pot sa scot un set de numere de la Reprezentanta si daca e legal. Multumesc.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google