Inselat De Astra Asigurari

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Inselat De Astra Asigurari

    Fac aceasta postare in speranta ca va fi citita si cineva va trage invataminte.
    Ma numesc Dumitrescu Dan-Iulian, tulcean , in varsta de 52 de ani si vreau sa va povestesc pe scurt patania mea .
    In data de 27.02.2013 am incheiat o polita de asigurare CASCO pe o perioada de un an la "Astra Asigurari" pentru autoturismul meu Logan Ambition fabricat in 2005. Autoturismul a fost evaluat la 11.139 RON , numar polita CASCO : TL0005130002152, perioada de asigurare 28.02.2013-27.02.2014, franciza 100 Euro, rate trimestriale, achitand pe loc prima rata.
    Pana aici toate bune si frumoase, mai ales ca aveam o veche colaborare cu aceasta firma de asigurari ( in ultimii 1o ani avand in permanenta asigurate la dansii 2 apartamente, iar in ultimii 7 ani inca o casa si masina ).
    In data de 26.03.2013 am suferit un accident de masina ( derapaj urmat de rostogolire intr-o rapa ) . Am scapat teafar atat eu cat si sotia mea, am remorcat masina la primul service, iar a doua zi am informat Astra Asigurari de incident. Constatatorul Astra a inspectat masina , a decis dauna totala si mi-a spus ca trebuie sa asigur depozitarea epavei pana cand ea va fi valorificata de catre Astra , sau sa o vand eu, urmand ca Astra sa ma despagubeasca cu 60% din suma asigurata, sugerandu-mi ca a doua varianta este mai rapida si mai practica.
    Zis si facut : pe 28.06.2013 am vandut epava cu 3000 RON si am depus la Astra toate documentele cerute pentru dosarul de despagubire. Graba cu care am vandut masina (epava) se explica prin faptul ca peste 2 zile urma sa plec la munca pentru o perioada de 2 saptamani si nu aveam unde sa o depozitez.
    Peste o luna de zile adica pe 29.04. 2013 am revenit la Astra unde mi s-a comunicat ca valoarea masini s-a modificat, scazand acum la 2000 Euro. Explicatia oferita de responsabilul cu daunele de la Astra , fiind aceea ca a gasit pe internet la vanzare masina similara cu a mea , la acest pretul de 2000 Euro.
    De mentionat ca masina mea avea 50.000 km la bord, iar singura masina similara pe care am gasit-o eu pe internet la 2000 Euro, avea 180.000 km la bord (probabil TAXI, probabil avariata, probabil reparata....).
    Urma deci sa fiu despagubit cu 60% din 2000 Euro din care apoi se scad 3 rate trimestriale si franciza de 100 Euro.
    Numarul dosarului de dauna : TL1013CA000170.
    La protestele mele mi s-a raspuns ca asta este regula si asa se procedeaza. Am completat cererea finala de despagubire trecand insa valoarea de 11.139 RON care era inscrisa in polita de asigurare.
    Am trimis prin e-mail la Astra o sesizare la care raspunsul a fost - calculul despagubirii a fost efectuat corect.
    In data de 06.06.2013 am primit in cont de la Astra suma de 4.334 RON, rezultand conform calculelor mele o diferenta de 1.385 RON , suma cu care consider ca Astra m-a inselat.
    In urma acestor fapte , am cateva intrebari pentru Astra si nu numai :
    1. Cum a putut scadea valoarea unui autoturism in 27 de zile de la 2550 Euro la 2000 Euro ?
    2. De ce evaluarea finala pentru despagubire nu se face pe aceleasi criterii folosite la evaluarea initiala facuta la deschiderea politei ?
    3. De ce nu mi s-a returnat valoarea tractarii de 150 RON . desi am depus chitanta la dosar ?
    4. Daca cineva facea o gluma si dadea un anunt de vanzare pe internet a unei masini asemanatoare la pretul de 200 de Euro, eu primeam de la Astra ca despagubire 120 Euro ? In cazul asta mai trebuia sa aduc de acasa diferenta pentru 3 rate si franciza ???
    In data de 28.06.2013 an depus la Comisia de Supraveghere a Asigurarilor o reclamatie cu nr: RO-14495 la care astept raspuns.
    In cazul in care raspunsul nu va fi favorabil urmeaza sa iau calea justitiei pentru ca desi suma cu care am fost inselat nu este foarte mare, este la urma urmei o problema de principiu, de corectitudine, capitole la care cei de la Astra stau foarte prost.

    Cu stima,
    Dan-Iulian Dumitrescu

  • #2
    Ce scrie in contract la modul de calcul al despagubirilor daunei totale ? Puteti uploada clauzele contractului ?

    Si ca o paranteza , NU INCHEIATI ASIGURARI CASCO LA ASTRA, CARPATICA SAU EUROINS !

    Comment

    Working...
    X
    Anulare DPF
    Politica de Securitate Google