Intamplare

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Intamplare

    Buna ziua,

    De curand, defapt ieri , am avut un incident cu un domn , baut aflanduse la volanul unui opel astra, avand alcoolemia de 0,77 mg in aer expirat.
    Aflandune pe o strada cu 2 benzi pe sens, primul sens fiind ocupat cu masini parcate, circulam in spatele lui pe banda 2 , la care el , opreste aproape de o intersectie , fara sa semnalizeze sau altceva, eu in acest moment il depasesc, depasind linia dubla continua, la care dansul trage stanga de volan fara a se asigura , semnaliza,etc. si intra exact in portiera mea dreapta.
    In urma incidentului am solicitat organul de politie la care, spre surpinderea mea eu am fost gasit vinovat, vreau sa va intreb , este corecta decizia? in caz de nu , ce se poate face pentru a remedia decizia luata de catre autoritati. M-am ales cu un avertisment si permisul suspendat pe 2 luni , iar el s-a ales cu dosar penal... in urma caruia nu stiu ce va primi.
    Imi cer scuze daca am postat gresit sau in locul gresit dar as vrea sa fiu si eu lamurit... in caz ca am gresit locul unde sa postez rog un moderator sa-l mute unde ii este locul. Multumesc.

  • #2
    Decizia politistilor a fost corecta. Ai depasit pe linie continua si esti vinovat. Asta e doua luni stai pe tusa. O sa caut si articolul din regulament si il postez.

    Comment


    • #3
      Parerea mea este ca esti vinovat, si ca te-ai grabit sa-l depasesti. Daca mai asteptai un pic , il claxonai, nu se mai intampla ce sa intamplat.
      Scuze , poate te asteptai la alt raspuns, dar este doar umila mea parere.
      Cu stima, FLO,
      , sunt cu ochii pe voi !
      :thumbsup:

      Comment


      • #4
        auras, zic eu ca politistii au facut ce trebuia. scuze, dar asa cred. n-aveai ce forta depasirea, decat dupa ce te asigurai ca nu te pui pe tine sau pe altcineva in pericol (linia continua se incalca numai cand e absolut nevoie si nu exista alta varianta, dar numai dupa asigurare). ala fiind beat, si-a luat-o, stai linistit. depasirile in itersectii sunt permise doar in alea semaforizate, deci dubla linie continua incalcata=permis supendat...sorry, dar asta e...
        Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

        Comment


        • #5
          gresit la toti daca pretinzi ca era baut te absolva de orcare vina putei si sa debasesti linia continua sa dai in el intentionat etc e baut el pica trebuia sa ceri sa ii ia alcolemia

          Comment


          • #6
            si eu am patit la fel dar el a in mine a trecut de pe o banda pe alta fara sa se asigure l-am simtit ca e baut si la politie am cerut ca amandoi sa ne fie luat alcolemia.... precizez ca era si sofer de ratt( transport in comun) asta e ....

            Comment


            • #7
              @auras: decizie corecta; cum au spus si ceilalti, nu ai voie sa depasesti pe linie continua. e clar ca te-ai enervat ca sta degeaba si nu merge in nicio directie si l-ai depasit, dar nu ai facut bine
              @3nergy: daca ala e baut asta nu te absolva pe tine de orice vina; gresita mentalitate, tu trebuie sa respecti in continuare regulile de circulatie, altfel o patiti amandoi; in exemplul tau, tu mergeai regulamentar si el a intrat in tine=>d-aia tu n-ai patit nimic si el da
              If everything seems under control, you`re just not going fast enough...

              Comment


              • #8
                aveti grija cu alcoolici la volan , rcau lu ala nu va despagubeste , si nici voi daca sunteti cu alcoolu in bot si faceti accident ciu ciu casco

                sigpic

                Comment


                • #9
                  eram la semafor si eram pe banda din dreapta .. pt directia inainte si cea din stanga pt schimbarea de mers la stanga .. la care .. la primu de la semafor era cu o dacie veche si i moare motoru .. face semn sa il depasim .. am procedat regulamentar ?:| am depasit toata coloana(3masini) din spate nu`mi venea nimic la fel nici aia nu au semnalizat sa schimb directia
                  @ Auras .. eu zic ca ai gresit.. trebuia sa stai dupa el pana la sfr .. asta e :|
                  Its just a car ...

                  Comment


                  • #10
                    cum pui mei ganditi asa pai daca era baut ala pe cine credea politistul pe el sau pe tine??
                    ok ai gresit ? tu daca l-ai simtit ca este baut ii ziceai la garcea nu vezi domle ca ni stie ce vorbeste ca e baut si o sugea ala.... orce zicea el ca ai facut ca ai depasit el pica e BAUT si toata vina se duce asupra lui ... uite dau eu in tine cu o rabla de masina si trec si pe rosu numai tu sa fi baut pe cine crede politistul sincer...el aplica legea asa cum este ea

                    Comment


                    • #11
                      J. Cazurile de imobilizare a vehiculelor
                      f) se află sub influenţa băuturilor alcoolice, a produselor sau a substanţelor
                      stupefiante sau..etc

                      a) conducerea sub influenţa băuturilor alcoolice, dacă fapta nu constituie,
                      potrivit legii, infracţiune

                      infracţiune infracţiune asta i-ti spune ceva am cunostinta polistist cu greutate deci stiu

                      Comment


                      • #12
                        Au gresit amandoi,asta e clar.Daca cel cu Astra a gresit mai grav nu-nseamna ca cel cu Loganul avea voie sa greseasca.Din momentul in care ai trecut linia continua ai gresit.In decret nu zice ca esti absolvit de vina in cazul in care celalalt este baut.Oricum,nu cred ca ai vrea sa fii in locul lui.
                        Forum neinteresant. Delogat definitiv.

                        Comment


                        • #13
                          punete asa irtual in postuta in care un biciclist i-ti sare apare cum vrei sa zic hai sa zicem de pe contarsens intara direct in masina ta> are contuzi minore . esti baut la volan el sustine ca a mers regulamentar si tu esti baut si ai dat in el caconduceai aievea pe cine crede politistul unul treaz sau unul beat

                          Comment


                          • #14
                            daca drumul avea 2 benzi pe sens eu zic ca puteai sa te tziganesti ca el era pe banda 1 si tu pe banda 2 (chiar daca erau masini parcate) ... ce te intereseaza masinile?! ... daca el ti-a intrat in portiera dreapta e clar ca el era pe banda 1 si tu pe banda 2 ... si mai ales daca era baut

                            deci ... parerea mea fa contestatie cum ca el era pe banda 1 si tu pe banda 2 ... daca drumul chiar are 2 benzi vei avea de castigat

                            Comment


                            • #15
                              Sigur nu esti de vina daca intentia TA de mers era inainte si nu dreapta. Trebuie sa demonstrezi ca el a facut stanga de pe banda 1. Citeste cu atentie ce scrie in pv si treci pe la biroul contestatii. Nu conteaza daca era beat sau nu, oricum mai rau pentru el dar si pentru tine. Trebuie sa-l dai in judecata pentru despagubiri sau lasa casco sa se ocupe.

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Anulare DPF
                              Politica de Securitate Google