Intelegere Amiabila

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Intelegere Amiabila

    Mare grija cu cine faci amiabila. Am avut si eu un incident minor cu un taximetrist. Nu mi-a acordat prioritate de dreapta si mi-a busit aripa, spoilerul si farul pe stanga. El nu avea decat niste julituri pe coltul spoilerului. Am zis sa facem intelegerea amiabila. Si-a recunoscut vina, a fost amabil si politicos. A ramas sa ma sune "mai tarziu". Dupa cateva ore il sun tot eu sa vina sa facem amiabila. Nu parea prea interesat. Am convingerea ca nu stia ca isi pierdea permisul daca ma duceam la politie. In fine, ne-am intalnit, am facut amiabila, moment in care a inceput cu insinuari de genul: "eu cred ca stateai la panda ca sa faci accident, ce cautai la ora aia pe acolo.. etc". Am trecut cu vederea ca un fraier, gandindu-ma ca daca il las fara permis minim doua luni cat ar fi fost, ii iau painea de la gura, mai platea si amenda. Am facut amiabila si apoi am asteptat doua luni un raspuns de la Asirom, timp in care dosarul a fost trimis la "cercetari suplimentare" adica la antifrauda (asta pentru ca nu m-am dus la politie si am traversat orasul pe banii mei si pe timpul meu ca sa nu ramana el fara permis, iar el imi face reclamatie ca am facut accidentul intentionat si apoi ma suna sa imi spuna ca ii sunt dator daca-mi aproba reparatia cei de la Asirom). Am ales un service recomandat de inspectorul de dauna care mi-a trecut pe reparatii 50% din pretul vopsitoriei la aripa pentru ca "prezenta urme de coroziune". Adica era putin ruginita unde sarise o piatra si se ciobise vopseaua. Daca ma duceam la politie cu siguranta rezolvam mai repede problema. Sfatul meu: aveti grija cu cine faceti amiabila si incercati s-o rezolvati in maxim 24 de ore ca sa va puteti duce la politie daca apare vreo problema, fara sa riscati suspendarea permisului 30 de zile pentru nedeclarare accident in termen. La CARS INV, service-ul recomandat de inspectorul de dauna si agreeat de Asirom, a ajuns acceptul de plata pe 18 august si m-au programat pe 7 septembrie.(Marele service n-a facut nici programare inainte sa vina acceptul de plata de la Asirom). Am ajuns pe 8 septembrie si mi-au zis ca ei in sistem n-au niciun accept de plata si nicio programare pentru mine, ramanand sa "va sunam noi...". Dupa insistentele mele si telefoane date de mine la Asirom si la inspectorii de daune, au reusit sa ma reprogrameze pe 22 septembrie. Accidentul a fost facut pe 18 iunie. Alte service-uri iti preiau masina imediat, o repara si isi iau ei banii de la asigurator. Asadar atentie la persoana cu care faceti amiabila. Sunt multe scrarbe de oameni care sunt politicosi, dornici sa ajute la rezolvarea problemei initial si apoi se sucesc si te ard cum pot. De evitat Asirom (de preferat mers la politie decat prin amiabila cu ei) si de evitat service-ul CARS INV. unde iti ofera masina la schimb pe perioada reparatiei doar ca nu au niciuna disponibila in perioada respectiva, oricare ar fi aceasta.

  • #2
    Amiabila NU este obligatorie. Pe mine m-a lovit unul cu numere de Bulgaria. Era roman si avea masina inregistrata pe numele lui, dar in Bulgaria. Nu a oprit la STOP si m-a lovit. Am chemat Politia si am scapat repede de probleme, chiar daca el a fost amendat si i suspendat permisul. Inclusiv echipajul de Politie care trecea pe acolo incerca sa ma determine sa fac amiabila. Le-am zis ca daca ei refuza sa intocmeasca PV, am sa sun la 112, reclam accidentul si numele lor, ca amiabila este recomandat, dar NU obligatorie. S-au conformat si mi-au dat dovada ca nu eu eram vinovat. Cu dovada asta in mâna, m-am dus la firma care prelua accidente facute de masinile inregistrate in Bulgaria si-n 2 saptamani aveam masina reparata. Scria negru pe alb de la Politie ce si cum s-a intamplat si n-au mai marait ca sa facem reconstituire.
    Apoi m-am dus la un service care fac reparatia si nu asteapta acceptul de plata, urmand ei sa se chinuie cu birocratia.
    Poate am fost rau, dar mi-am urmarit interesul, ca nu aveam chef sa umblu pe banii mei si sa ma chinui, fiind eu cel lovit.
    MULTA LUME, PUTINI OAMENI...

    Comment


    • #3
      Reparatia masinii se poate face in orice service...ca iti recomanda ei unul si il alegi, e altceva. Tocmai de asta trebuie evitate "service-urile recomandate", pentru ca iti dai seama ce bine "repara" ei masinile

      Comment


      • #4
        Legal se poate face reparatia la orice service indiferent de asigurator, insa multe service-uri refuza sa-ti repare masina daca asigurarea e la "cutare". Acum nu stiu daca nu cumva e discriminare sau abuz, dar e pe principiul "avem dreptul sa ne selectam clientii". La service recomandat te duci tocmai ca sa nu se tergiverseze cu reparatia, ceea ce in cazul meu a fost invers. Acelasi accident, aceleasi avarii, la un service deviz 2.987 lei, la service recomandat deviz 1.900 lei (daca alegeai regie proprie despagubire 1000 lei). Piesele cumparate de tine din magazin aproximativ 1.400 lei. Adaugi manopera + vopsitorie ajungi pe la 2.500 lei.

        Comment


        • #5
          Te duci la orice service si platesti devizul din buzunarul tau. Asa, niciun service nu te refuza.
          Apoi iei factura si te duci la asigurari sa si-o bage undeva si sa-ti dea banii. Daca nu fac asta, reclamatii peste tot si sa vezi ce repede se misca. Daca nu-s deja in faliment.
          De aia nu faci amiabila cand vezi un RCA de la firme de asigurari cu reputatie proasta.
          Last edited by mr.K; 22 September 2015, 17:36.

          Comment


          • #6
            Eu am zis pas la amiabila si cand am fost vinovat (am gresit, am platit). Dar macar nu m-a frecat asiguratorul cu nimic, desi dauna nu a fost mica. Procesul verbal de la politie e "sfant". (De asiguratorul meu CASCO e vorba)

            Comment


            • #7
              E bine, la orice service?
              In general adausul este intre 0-400%; daca alegi unul cu adaus exagerat s-ar putea sa pui bani din buzunar.
              In tot cazul sunt de preferat service-urile cu decontare directa pentru a evita tergiversarea; in acest caz e suficient acceptul asiguratorului privind plata si nu decontarea propriu-zisa.
              E doar parerea mea.
              Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

              Comment


              • #8
                Originally posted by IancuMIC View Post
                ...In tot cazul sunt de preferat service-urile cu decontare directa pentru a evita tergiversarea; in acest caz e suficient acceptul asiguratorului privind plata si nu decontarea propriu-zisa...
                Acceptul e suficient. Decontarea propriu-zisa oricum vine dupa 2-3 luni, chiar daca este decontare directa.

                Comment


                • #9
                  Dupa sauri...taximetristii sunt urmatoarea categorie de lichele. E nebunie curata sa faci amiabila cu astia!
                  Keep walking...

                  Comment


                  • #10
                    Constatarea amiabila se depune la asiguratorul celui ce a produs accidentul?

                    Am fost lovit astazi de un tip care iesea dintr-o curte fara sa se asigure. La fata locului a fost si un politist care a vazut accidentul si ne-a recomandat sa facem intelegere amiabila. Am acceptat. Am completat doar jumate din constatarea amiabila pentru ca se grabea (partea lui) si am ramas sa ne intalnim maine pentru a termina de completat constatarea si a merge la asigurator.

                    Daca sunt probleme maine mai pot raporta incidentul la politie?
                    Last edited by 77sky; 16 January 2017, 20:57.

                    Comment


                    • #11
                      Daca nu au trecut 24 de ore.

                      Comment


                      • #12
                        Totul despre constatarea amiabila! Companii, brokeri, centre tractari auto, legislatie constatarea amiabila
                        Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                        Comment


                        • #13
                          In procedura de pe acel site apare
                          Daca DORITI sa cereti plata unor despagubiri ca urmare a accidentului produs, depuneti imediat formularul la compania de asigurari mentionata de celalalt conducator pe formular, adica catre societatea care asigura RCA celalalt vehicul implicat.

                          Daca NU DORITI sa cereti plata unor despagubiri ca urmare a accidentului produs, depuneti imediat formularul CA catre compania de asigurari la care aveti incheiata polita RCA.

                          In oricare dintre cazuri trebuie sa va prezentati personal la asigurator unde veti depune formularul CA si completati o declaratie tipizata. Dupa aceasta asiguratorul va va elibera documentul de introducere in reparatie, va stabili vinovatia si va acorda despagubirea (dupa caz).

                          CONCLUZIE
                          Fiecare dintre parti sa depuna formularul de constatare amiabila:
                          - la asiguratorul propriu RCA
                          - la asiguratorul RCA al celuilalt autovehicul, in situatia in care se invoca pretentii de despagubire.
                          Deci trebuie sa merg si la asiguratorul meu?
                          Eu stiam ca doar la asiguratorul celui ce a produs accidentul.

                          Comment


                          • #14
                            Doar la asiguratorul care te despagubeste. Nu e nevoie sa mergi si la asiguratorul tau.

                            Comment


                            • #15
                              Inca o dovada a faptului ca taximetristii sunt o specie aparte. Spun asta desi am cativa prieteni care practica meseria asta.

                              Frate, nu trebuie lasati. Cand ii prindeti, ardeti-i (aici ma refer la constatarea amiabila - nu o faceti, mergeti la Politie, sa li se suspende carnetul) - poate asa invata si ei sa se poarte cum trebuie.

                              Tot timpul trebuie sa feresc eu un fraier de-asta, tot timpul trebuie eu sa stau in spatele lui si sa-l privesc cum isi cauta el clientii, cu 2 km/h, etc. Daca il atentionezi, se uita in zeflemea la tine, iti zice un "ce plm vrei, ma?" printre dinti si isi continua drumul.

                              De ceva timp incoace circul frecvent cu o masina de care nu imi pasa, sa vezi macel!
                              _
                              B 48 C U P - Ligheanul Agitat

                              sigpic

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Anulare DPF
                              Politica de Securitate Google