Intrebare Despre Luminile De Zi De Pe Noul Logan!

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Intrebare Despre Luminile De Zi De Pe Noul Logan!

    Unde este gluma ?
    Ai vazut ledurile tale din alta masina venind din fata?
    Sunt destul de vizibile
    Dar lumina alba cu lumina soarelui cam da pe zero
    Eu am pus becuri galbene si asa sunt si mai vizibil


    Sent from my iPhone using Tapatalk
    sigpic

    Comment


    • OK, fiecare cu parerea lui. Daca voi spuneti ca ledurile mele sunt vizibile pentru cei care vin din fata e in regula, sunt multumit ca masina are un plus de vizibilitate pe sosea. O sa fiu si eu atent la o Dacie cu leduri care vine din fata mea pentru a ma lamuri.
      Am facut totusi o scurta comparatie cu ce am vazut la Captur si este o diferenta substantiala. Dar ce sa facem, Dacia este sora mai saraca a Renault-ului si ne multumim cu ce ne dau voie francezii. Pentru mine este chiar o mare surpriza ca ne-au permis sa punem clima pe Dacia. Poate gresesc, dar am inteles ca Dacia cu clima se comercializeaza doar in Romania.
      Last edited by gabrieln1960; 24 July 2017, 11:45.

      Comment


      • Gabriel te rog frumos termina cu prostiile, daca nu sti ce vorbesti, intai priveste masina de la nivelul ledurilor nu de la 1.5m inaltime si departeaza-te de ea, dupa incepi si insiri pe aici tampenii.

        Chiar azi de dimineata am vazut una la 200m si bateau puternic doar ledurile.

        Comment


        • Am corectat eu

          Originally posted by gabrieln1960 View Post
          ....am inteles ca Dacia cu clima, care se fabrică din 12/2012 se comercializeaza și în Romania din 06/2014(SL10).
          Pentru H4B(0,9 TCe) datu' cu părerea (mai ales cand nu ai toate datele) e sport național - Do not feed the trolls.

          Comment


          • @catalin11
            Stimate domn, te rog sa fi atent la limbaj ca nu ne-am tras impreuna de bretele.
            Am inteles observatia facuta de @stoicanu cu bun-simt si am acceptat-o, insa de la un grobian nu o pot accepta.
            In scurta mea prezenta pe acest forum, am incercat sa-mi prezint experientele traite si am incercat sa-mi impartasesc impresiile avute cu ceilalti forumisti in ideea de intrajutorare. Am prezentat punctele care mie mi s-au parut a fi bune, asa cum am incercat sa scot in evidenta si minusurile, am oferit sfaturi din scurta mea experienta cu masina. Daca singura activitate a domniei-tale pe acest forum este de a arunca cu vorbe nepotrivite (din punctul meu de vedere) la adresa altora, atunci felicitari, ai reusit. Daca totusi doresti sa porti un dialog civilizat, atunci mai ai de invatat niste norme elementare de buna-cuviinta.

            @t0rquemada
            Multumesc pentru corectura, este bine-venita.

            Comment


            • Sper că mesajul #140 nu e pentru mine
              Pentru H4B(0,9 TCe) datu' cu părerea (mai ales cand nu ai toate datele) e sport național - Do not feed the trolls.

              Comment


              • Bravo prietene, acelasi lucru l-ai facut tu cu mine, vrei sa pari victima, zic mai citeste-ti odata ce ai scris). Vrei sa pari diplomat, fa-o pana la capat.

                Da am aratat ca ai gresit tocmai din cauza ca sunt multi cunoscatori pe forumuri in ziua de azi. Tocmai de la tine vine gresala care ai masina si ar trebui sa sti. E omenesc sa gresesti, dar ai aruncat prra usor cu vorbele spunand ca in video nu bat, normal ca nu bat daca le privesti de sus, nici farurile nu bat daca lasi la maximul posibil in jos...
                Last edited by catalin11; 24 July 2017, 12:57.

                Comment


                • @catalin11
                  Atentie la limbaj, te rog.
                  Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                  Comment


                  • Originally posted by catalin11 View Post
                    Bravo prietene, acelasi lucru l-ai facut tu cu mine, vrei sa pari victima, zic mai citeste-ti odata ce ai scris). Vrei sa pari diplomat, fa-o pana la capat.

                    Da am aratat ca ai gresit tocmai din cauza ca sunt multi cunoscatori pe forumuri in ziua de azi. Tocmai de la tine vine gresala care ai masina si ar trebui sa sti. E omenesc sa gresesti, dar ai aruncat prra usor cu vorbele spunand ca in video nu bat, normal ca nu bat daca le privesti de sus, nici farurile nu bat daca lasi la maximul posibil in jos...
                    Vezi domnu' Catalin? Daca spuneai asa de prima data nu era nicio suparare. Ma bucur din tot sufletul ca ai inteles si ai aplicat deja prima norma de buna-cuviinta, lucru pentru care iti multumesc.
                    Cat despre leduri, o sa fiu atent in trafic si la altii, o sa verific si la a mea cum se vad la 50, 100, 150 si 200 m si daca am gresit, o sa fiu primul care o sa recunosc aici.
                    In rest, va doresc numai bine!

                    Comment


                    • Ca idee DRL-ul fie pe becuri fie pe LEDuri e gândit și proiectat să fie vizibil de la 100m când privești mașina din față cât mai "perpendicular", conul de dispersie fiind destul de mic.

                      Oricum nu aveți consum de 42w ci numai de 2-3w, suficient pentru un consum redus de carburant.
                      Pentru H4B(0,9 TCe) datu' cu părerea (mai ales cand nu ai toate datele) e sport național - Do not feed the trolls.

                      Comment


                      • Originally posted by t0rquemada View Post
                        Sper că mesajul #140 nu e pentru mine
                        Nu, in niciun caz. Initial a fost un raspuns adresat altcuiva, dar pana l-am scris s-a intercalat si raspunsul privitor la clima, asa ca l-am modificat si am facut precizarea cui i se adreseaza.

                        Scuze pentru neintelegere si pentru off-topic!

                        Azi n-am vazut in traficul buzoian nici macar o Dacie cu leduri, asa ca am facut o mica verificare pe masina mea in privinta led-urilor. La o distanta de aproximativ 30-40 m, cu un cer un pic noros, trebuie sa recunosc ca se vad chiar bine, cu mult peste ce am filmat eu, dar sub nivelul unui Renault Clio vazut astazi, ce-i drept cu un cer ceva mai intunecat.
                        In consecinta recunosc ca m-am inselat asupra asupra aprecierilor mele anterioare.
                        Last edited by gabrieln1960; 24 July 2017, 16:51. Reason: Automerged Doublepost

                        Comment


                        • Care Clio4, ph1 are DRL cu 4 leduri, montate în calandru, ph2 le are în formă de C ca restul gamei (Megane4, Captur ph2, Logan II ph2 de RU etc.)

                          adică așa:
                          Attached Files
                          Pentru H4B(0,9 TCe) datu' cu părerea (mai ales cand nu ai toate datele) e sport național - Do not feed the trolls.

                          Comment


                          • Erau cele in forma de C. Am mai vazut si un Renault care le avea pe undeva prin zona proiectoarelor, dar nu pareau a fi superioare celor de la Dacia. In schimb cele in forma de C arata bine tare.
                            Pana azi nu m-am uitat niciodata dupa led-uri, cred ca am cam luat-o razna.
                            Last edited by gabrieln1960; 24 July 2017, 17:18.

                            Comment


                            • Se mai intampla
                              Mai ales aici pe forum [emoji3][emoji3][emoji3][emoji3]


                              Sent from my iPhone using Tapatalk
                              sigpic

                              Comment


                              • Azi profitand de faptul ca s-a ars "lampa" si avand prin sertar toate cele necesare, am adaptat un LED de 12V soclu G4 la un soclu T20 pentru lumini de zi. Pozele sunt intuitive. Voi verifica fiabilitatea LED-ului. Parerea mea este ca lampa se vede mult mai bine.
                                Attached Files
                                „Decât să înjuri întunericul, mai bine aprinde o lumânare.”

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google