Intrebare Despre Sistemul De Franare

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #31
    @CataFOF vezi ca sistemul de franare la logan este in X si nu este de ajuns sa aerisesti doar fata ca la vechea dacie doar fata. Eposibil sa ai o problema cu aerisirea.
    Attached Files

    Comment


    • #32
      Trebuie sa fie o problema de aerisire, dar atentie la aerisire se desurubeaza (scoate) bulbul de pe pompa de frina altfel nu se aeriseste corect circuitul de frina. Acest bulb mai are si rolul de a bloca unul din circuite (in cazul defectari unui cilindru receptor, furtun spart.....) chiar si la o aerisire cu bulbul pe el.
      Si ceilalti de pe forum au dreptate in legatura cu pompele de frina cu diametru mai mare.
      Si i-ti doresc succes la solutionarea problemei cu frina.

      Comment


      • #33
        mrc1 , multumesc mult , chiar o sa fac inca o aerisire cu capacul scos la borcan.
        Madi , am si precizat in vreo 2 posturi ca am facut 2 aerisiri , una dupa ce am facut upgrade-ul (doar pe fata) si inca una la service (fata -spate)
        cititi va rog tot , daca vreti sa ajutati cu ceva.
        multumesc pt schema , chiar ma interesa circuitul.

        Comment


        • #34
          Nu capacul de la borcan ci un bulb undeva pe corpul pompei in lateral sau jos.

          I-mi cer scuze m-am uitat la pompa de frana la Logan si nu are acel bulb de care am scris. La celelalte masini care l-am avut la toate am avut probleme cu frinele si a trebuit sa le rezolv si am reusit, dupa care am mai ajutat si pe prieteni si pe unii colegi de acolo mai am anumite cunostinte despre frane. Inca odata i-mi cer scuze.
          Last edited by mrc1; 13 January 2010, 14:33. Reason: Automerged Doublepost

          Comment


          • #35
            nu`i problema , trebuie sa`i dau de cap pana la urma

            Comment


            • #36
              Cei din service au aerisit franele in X ? Pentru ca trebuie aerisit de exemplu: stanga fata cu dreapta spate si dreapta fata cu stanga spate .

              Comment


              • #37
                nu , au facut intai fata , si pe urma spatele.

                Comment


                • #38
                  Uite am gasit in manual procedura de purjare (aerisire ) . In pagina aceea gasesti ordinea de aerisire asa cum a conceputa de dacia . Sper sa-ti rezolvi problemele aparute.
                  Attached Files

                  Comment


                  • #39
                    multumesc , o sa fac exact cum zice acolo o aerisire , sa vedem , o sa revin cu noutati.

                    Comment


                    • #40
                      revin cu amanunte , am facut aerisirea in X , exact dupa schema , roata cu roata.
                      sa schimbat treaba , tine bine acuma , adica aprope sus , deci nu ma ischimb pompe de frane , sau masina cu totu` , cum se zicea prin posturi.
                      multumesc baietilor cu sfaturi utile si scheme !

                      Comment


                      • #41
                        Am calculat pentru o cursa de 1.5 mm si am obtinut o diferenta prea mica de cursa intre cele doua pompe. Asa am ajuns la modul in care s-a facut aerisirea. Ma bucur ca s-a rezolvat problema fara cheltuieli suplimentare.

                        Comment


                        • #42
                          Am si o intrebare. in toamna am fost nevoit sa imi schimb discurile de frana, dupa operatiune constatand ca nu mai frana ca inainte. Am lasat problema pana acum cand am fost in service, cei de acolo spunandu-mi ca spatele nu mai frana deloc repartitorul fiind blocat. Au boncait ei sub masina, am facut un test de frana, totul a iesit ok! Am plecat fericit din service mai ales ca reparatia costase numai 35 lei, iar pe drum in timp ce rulam cu 110 la ora m-am gandit sa testez frana. In momentul franarii masina a intrat in balans aruncandu-ma pe contrasens. Am repetat franarea de aceasta data cu 60 la ora fenomenul repetandu-se. Am fost in service, masina a fost pusa iar pe standul de franare, valorile fiind normale. Cei de la service-ul autorizat dacia ridica din umeri si spun ca asa trebuie sa franeze o masina care nu e dotata cu abs. Aerisirea a fost facuta ba chiar am cumparat discuri si placute noi. Nu vreau sa schimb tot sistemul de franare datorita incompetentei unor mecanici. Care ar fi putea fi cauza franarii neuniforme?

                          Comment


                          • #43
                            E normal sa se intample asa daca fortele de franare pe punti fata - spate nu sunt apropiate. Daca ai un decalaj mare intre roti , in special pe puntea spate , mai mare decat tolerantele admise , atunci te intoarce la franare mai ales pe apa sau polei cand aderenta e redusa. Ar trebui efectuat un stand de frana si in alta parte , eventual o desprafuire atenta a sabotilor si tamburilor si daca e cazul si la franele pe fata desi acolo spui ca ai pus totul nou. Si daca repartitorul a apucat sa se blocheze degeaba l-au mai luat la ciocane ca e doar o chestiune de timp pana sa se blocheze din nou.
                            Pain brings out the truth in us all...
                            ...how much truth can you stand?

                            Comment


                            • #44
                              mie imi suna a diferenta mare de franare,e oarecum de asteptat cu discuri si placute noi(asta pana se aseaza)dar trebuiesc gresate si pistonasele de ghidare a etrierelor ,cat in privinta repartitorului nu se da cu ciocanu in el ca sa se deblocheze,ori se regleaza ori se inlocuieste

                              Comment


                              • #45
                                La gol franele pe spate nu trebuie sa tina aproape deloc, tocmai de aceea au limitatorul acela pe spate.Frana pe spate trebuie sa tina doar incarcat. Cred ca nu au aerisit bine sistemul de franare , vezi ca trebuie sa fie aerisit in X , citeste topicul de la inceput.Mai cred ca idiotii de la service au reglat limitatorul sa tina frana pe spate si in gol si mai mult ca sigur asa s-a intamplat daca derapezi si la 60 km/h.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google