Intrebare Ulei

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Intrebare Ulei

    salutare. am de facut un schimb de ulei la un logan 1.5 dci si masina e in alta localitate. ce cheie trebuie pentru golire baie de ulei, si ce marime? Filtrul iese cu mana sau trebuie cheie si acolo? Cati litri de ulei trebuie? E bun ELF evolution sw 5W40? tine 10 000 sau 15 000?

  • #2
    iti trebuie un cheie cu cap patrat, gen clanta de la usa, ca la batrana dacie, trebuie cheie speciala de filtru ca iasa greu, si da e bun elf, tine 15000 dar recomand la 10000 sa dispara
    sigpicMy ride

    Comment


    • #3
      daca in localitatea aceea este service dacia autorizat, mai bine te duci la ei. mai este in garantie masina?
      sigpic

      Comment


      • #4
        Ai nevoie de patrat de 8 si cheie de filtru.
        Un patrat de 8 te costa cam 5 lei si o cheie de filtru cu lant cam 15
        ECUFix
        Please don't visit my homepage!

        Comment


        • #5
          ce ulei ai folosit pana la urma?elf?

          Comment


          • #6
            daca la filtru de ulei nu ai cheie , poti sa strapungi filtru cu o surubelnita mai lunga si il scoti.

            Comment


            • #7
              Originally posted by CataFOF View Post
              daca la filtru de ulei nu ai cheie , poti sa strapungi filtru cu o surubelnita mai lunga si il scoti.
              buna idee

              Originally posted by PCH View Post
              ce ulei ai folosit pana la urma?elf?
              inca nu a fost schimbat dar ala o sa fie, 5W40
              Last edited by andreislbz; 23 April 2010, 05:34. Reason: Automerged Doublepost

              Comment


              • #8
                Originally posted by CataFOF View Post
                daca la filtru de ulei nu ai cheie , poti sa strapungi filtru cu o surubelnita mai lunga si il scoti.
                Ai rezolvat scoaterea vechiului filtru. Cum strangi noul filtru? Cu mana nu poti face asta cat trebuie.

                Comment


                • #9
                  Poti pentru ca filtrul se etanseaza cu garnitura de cauciuc si nu e recomandat sa fie strans foarte tare. E si mare, il poti prinde bine in mana. Mai ramane doar de vazut daca e pozitie buna de lucru in zona lui, daca e ingramadit cu alte piese trebuie cheie. Eu am schimbat unul cu mana si nu a curs pana la schimbul urmator

                  Comment


                  • #10
                    eu am strans filtrul de ulei cu mocsul ca keia nu mai mare si nu are niciun fel de scurgere

                    Comment


                    • #11
                      Cu mana mai strasnic un pic, este suficient, binenteles dupa ce ai uns un pic garnitura filtrului.

                      Comment

                      Working...
                      X
                      Anulare DPF
                      Politica de Securitate Google