Intrebare Urgenta-sfat achizitie logan 1,2 mpi

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #46
    SA o stapanesti sanatos si cat mai multi km fara incidente. Sa stii ca in general manopera la reprezentanta este mai scumpa.

    Comment


    • #47
      Am luat masina azi pe la 17:00.Era ascunsa sub o husa.Tinand un discurs solemn plin de semnificatii gen : Peste 1 -2 ani va asteptam la un upgrade(megane) agentul trase puternic de husa si hop : masina.Primele impresii:
      1. nu se compara never,cu g3.Cand m-am intors cu loganul acasa si m-am suit in g3 parca m-am urcat intr-o caruta.
      2.cea mai dura lectie: parcarea.Eram obisnuit ca la g3 ca e hatchback.Ma apropiam cu geamul din spate de masina parcata.Asa am intrat si cu loganul.Nu mi-am dat seama ca mai am un ditamai portbagajul in spatele geamului.Am avut inspiratie si m-am dat jos sa vad unde am ajuns.(mai erau vreo 2-3 cm).Noroc chior.
      3. servodirectia.Pe loc volanul se misca un pic mai greu ca la g3(insesizabil).In mers parca e mai lejer ca la g3.(de 18 ani cred ca servo de la g3 e pe duca).
      4.Nu simt nici o groapa cu loganul.
      5. Are scut motor
      6. Din g3 in logan parca m-am urcat in mercedes s classe.(diferenta de ani isi spune cuvantul).
      7. usile sunt cam grele.
      8. prostia aceea de buretel negru dintre bord si geam (antifonare) deja s-a dezlipit.
      9. ambreiajul merge foarte lejer.
      Un sfat pentru cei ce-si cumpara rable sh mai vechi de 10 ani.Cu 2-3k euro cat dai pe un asemenea specimen iei vouchere ,mai sunt si reduceri ,mai te ajuta si banca si ti-ai luat masina noua,
      Pun ceva poze dar acum am venit si le-am facut noaptea.
      Attached Files
      Last edited by karlos12; 6 October 2011, 22:38.

      Comment


      • #48
        Felicitari!

        Ia zi...cum miroase...masina noua?
        Immmm....

        Comment


        • #49
          Sa te folosesti de ea cu mult noroc si bucurie
          Bafta si multi ani fara accidente!

          Comment


          • #50
            Multumesc pentru urari.Mai pun cateva poze facute ziua si o ultima intrebare cam offtopic dupa care ne auzim pe celelalte topicuri specifice: Am bagat prima oara 10 l benzina.Am facut doar 33 km si deja am martorul aprins la combustibil.Asta inseamna un consum de aproape 30% la suta de km??????? Se mai diminueaza oare consumul cat de curand?
            Attached Files

            Comment


            • #51
              Din pacate nu o sa mai scada. Asa-ti va ramane pentru totdeauna. Asta e!

              Stai linistit ca-si va reveni. Reseteaza calculatorul si probabil is revine imediat.
              Pui contactul, apesi de butonul de la stergator sa-ti afiseze kilometrajul partial dupa care ti apasat de butonul de sub vitezometru pana cand se resetaza. Dupa asta mai apesi o data butonul de pe maneta de stergator pana cand treci de kilometrajul partial si resetezi si acolo ca si inainte. Aceeasi treaba poti face si de la butonul de la care dai reset. Poti intra in meniul ascuns. Ti apasat de butonul de sub kilometraj, dupa care pui contactul si astepti sa-ti intre un alt meniu. Aici navighezi apasand butonul de sub kilometraj. Tot aici iti arata si cantitatea de lichid din rezervor.
              Chiar si daca toate astea nu au efect, ai garantie, te duci si-i calci in picioare sa-ti dea alta masina:P
              Eu zic sa nu te stresezi, ca nu are rost
              Oare m-am facut de inteles?
              Last edited by DaniD; 7 October 2011, 09:32.

              Comment


              • #52
                Sa ai noroc de masina , sa o stapanesti sanatos. Frumoasa culoarea like mine

                Cand o iei vine cu rezervorul aproape gol 2-3 litrii maxim, cand se aprinde becul mai ai 10 litrii , deci cat ai bagat tu 10 litrii defapt aveai in final undeva pe la 12- 13 litrii , ai consumat ~ 2-3l litrii in cei 33 km si s-a aprins becul
                sigpic

                Comment


                • #53
                  consumul o sa se regularizeze ceva mai incolo, momentan o sa pape cu 1 litru la suta mai mult (in medie) pana pe la 5-6000 km. cel putin la mine cam asa a fost. in loc de 7 si ceva in oras o sa ai 8 si ceva de exemplu. nu e un capat de tara totusi...
                  Dacia Logan Abs Plus 1.4 2008 / Dacia Duster Black Touch 1.6 16v 2017 -- BV 83 RMJ / BV 84 RMJ --

                  Comment


                  • #54
                    Mici detalii...

                    Incet incet te vei obisnui cu masina...
                    Cand ai luat-o de la dealer sigur era becu de la benzina aprins, nu?
                    Masina vine intr-adevar cu nici 2 litri (mica marlanie). Becul se stinge cand ai peste 5 (cinci) si se aprinde cand ai sub 5 itri (asta e rezerva). E un pic derutant la inceput sistemul de afisaj cu acele PAVELE. Te obisnuiesti repede daca il inveti un pic.
                    Si eu am avut Logan fara CB si foloseam urmatorul sistem:
                    In momentul cand se aprindea becul la benzina RESETAM kilometrajul partial si mergeam cat mai repede sa alimentez. Stiam in felul asta cati km am facut cu ceva din benzina de rezerva (nu mergeam niciodata mai mult de maxim 10-15 cu becu' aprins!!!).
                    Dupa ce alimentam 10-20 litri se aprindeau 2-4 pavele si tineam cont cati litri am bagat. Mergeam pana se aprindea din nou becul la benzina si in felul asta ii verificam consumul:
                    Vedeam cati km am facut (kilometrajul partial) cu benzina pe care am bagat-o (bonul de la benzinarie).
                    In general prin oras faceam cam 120-125 km cu 10 litri de benzina asta insemnand un cunsum de 8,3 respectiv 8%.
                    Cam asta ar fi o solutie de a vedea consumul, eu am folosit-o timp de 4 ani cat am avut Logan Preferance 2005.

                    Comment


                    • #55
                      Inteleg ca eu am o varianta la care nu pot afla cat carburant mai am.Am bagat azi 10 l si am doua liniute si s-a stins becul.Acum cred ca am rezerva de 3-5 l + 10 l cat am bagat.Sa fi bagat marlanii macar rezerva de 5.Agentul mi-a spus ca trebuie neaparat sa ajung la statia lukoil aflata la 50m de showroom caci nu ma va tine benzina lor pana acasa( 2-3 km de showroom) .Inseamna ca eu am avut 1 l benzina in rezervor de la ei.

                      Comment


                      • #56
                        sa o stapanesti, ai facut o achizitie buna, ieftina, noua si suficent de fiabila, eu am in familie un logan din 2005, cam 12 mii km pe an facuti numai in bucuresti, schimbat la el doar 1 capat de bara si 1 bieleta, daca esti cinstit cu el, faci schimburile la timp si nu iti bati joc de masina este foarte ok d.p.d.v al fiabilitatii.
                        Daca prostii ar zbura, ar fi intuneric.

                        Comment


                        • #57
                          sa te bucuri de masina si multi ani linistiti.

                          as cum spun mai toti daca ai grija de ea si ratezi toate gropile, si nu ii dai talpa etc atunci cu siguranta vei schimba numai consumabile.

                          asa-i ca nu iti mai vine sa mergi cu g3-ul? stiu cum e senzatia!\\

                          Comment


                          • #58
                            salut
                            sa o stapinesti sanatos si km fara probleme.am schimbat si eu logan ambiance1,4 cu 1,2 acum 2100km si pot sa spun ca sint multumit de masina .una ca e noua si ca si consum mixt-eu fac naveta zilnic cam 60km dus/intors-e mai ok asta de 1,2 decit cel de 1,4.scot 5,5% fata de 6,8% cu stil de condus normal-schimbat viteze intre 2200rmp si 2800rmp si viteza afara 90-100km/h.in oras e destula aglomeratie si semafoare destul de lungi in drumul pe care am facut consumul asta.nu cred ca se va mai modifica ceva dupa 3000km asta cred ca e minimul care se poate scoate la mers normal.poate sa mai creasca acum ca vine frigul-se incalzeste mai greu.as avea o rugaminte-minerele interioare sint puse de tine sau asa ai luat masina?a mea nu are minerele respective,barile vopsite si capace.toate bune!

                            Comment


                            • #59
                              Pana mai acum 3-4 luni cea mai slaba varianta a fost "logan" echivalentul variantei ''ambiance'' de acum. Varianta "ambiance'' ,atunci, era echivalentul a 70% din varianta "preference'' de acum.Au scos varianta cheala ''logan'' iar acum "ambiance" a devenit varianta cheala pe care o ai tu acum.Eu am prins o masina de pe stoc de prin luna mai ''ambiance'' versiunea veche,dar mai scumpa cu 350E.Si ai mai multe lipsuri gen lumina pe plafon,scrumiera,manere interior manevrare oglinzi laterale, un buton situat sub partea stanga volan(cred ca este reglaj electric faruri), dar nu asta conteaza.Nici eu nu am servo,AC, geamuri electrice .scaun reglabil pe inaltime etc.
                              Last edited by karlos12; 11 October 2011, 10:10.

                              Comment


                              • #60
                                da karlos stiu.ce am avut eu inainte a fost ambiance -ce ai tu acum.da asa e ,asta are lipsa fata de vechiul ambiance pachet fumator,reglaj oglinzi din interior,reglaj centuri pe inaltime,capace mari,bari vopsite,minere viraj in spate,comutator lumina interior la usa fata stg.ma mir ca nu au scos si turometru.a ramas avertizare lumini aprinse,au pus baleare stergator la sprituire si abs(ca ii obliga).

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google