Intrebari Legate De Demontare

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Intrebari Legate De Demontare

    Salutare. Am si eu cateva nelamuriri cine se pricepe si poate sa ma ajute.

    1. Vreau sa scot bucata asta de plastic ca sa ajung la bordul propriu-zis.

    2. Vreau sa scot consola asta ca sa schimb beculetul si poate ii mai fac alta modificare.

    Va multumesc
    Attached Files

  • #2
    1) trebuie sa desfac scoica volan (aia dintre volan si bord, care acopera coloana de directie) care ii prinsa cu doua suruburi (Throx) si dupa aia o sa iasa si cochilia:P

    PS: daca nu te descurci roagal pe crististreulea sa iti faca un tutorial (sa se filmeze cum da jos bordu)
    Last edited by mishu_wrc; 27 May 2008, 21:28.
    ...de doi lei :p

    Comment


    • #3
      Banuiam ca trebuie dat capacul care acopera directia jos, dar nu stiam cum. Eu trageam de el, dar nici nu iesea, nici nu se rupea ) mersi frumos si sper sa reusesc

      Comment


      • #4
        @bz_26_zzz: uite aici o schema cu trebe desfacut tablou de bord. Unde am pus punctele rosu si albastru sunt suruburi cap toros le desfaci si dai jos tablou de bord.
        Attached Files
        2004 Dacia Logan 1.4MPi
        2006 Dacia Logan 1.5dCi
        2007 Opel Astra H 1.7CDTI

        Comment


        • #5
          Mersi ;) baga ID meu de mess sau lasa-mi u ID tau si in caz ca nu ma descurc, sa apelez la tine. ID meu : bz_26_zzz pa pa

          Comment


          • #6
            As vrea sa demontez sau desurubez bolturile de la usi, cele care intra in incuietoare si vreau sa intreb mai intai daca se poate fara a strica ceva pe acolo.Exista ceva anume care pot strica in urma desurubarii? Va intreb pe voi, stiiti mai bine.

            Comment


            • #7
              Te referi, cumva la piesa din atasamentul meu?
              Daca da, nu prea ai ce strica acolo; desi sunt indicate sageti de orientare a reglarii, sunt fixe in stalpii masinii (doar poti demonta, cu o torx potrivit).
              Eu am demontat la cateva masini pentru a schimba acea bucsa, zisa de teflon...(imi zdranganea usa_broasca urat, in cui)
              Attached Files
              Logan Ambition-dCi, 70 CP (+25); C.V.-JR5, A.H.; barza sosita in 2007, iulie

              Comment


              • #8
                Originally posted by mishu_wrc View Post
                PS: daca nu te descurci roagal pe crististreulea sa iti faca un tutorial (sa se filmeze cum da jos bordu)
                uite aici video facut de crististreulea. desi nu are legatura cu panoul de bord, iti arata cum demontezi cochilia. vizioneaza de la minutul 2
                Dacia Logan Abs Plus 1.4 2008 / Dacia Duster Black Touch 1.6 16v 2017 -- BV 83 RMJ / BV 84 RMJ --

                Comment


                • #9
                  Azi mergand la tara am zis sa mai mesteresc pe la golan cate ceva, sa mai strang un surub, doua... .Insa la usa dreapta spate in zona balamalelor am strans unul dintre suruburile care sustin parghia aceea a usii incat s-a rupt.Nu am strans tare, s-a rupt parca ar fii fost de plastic.Cea am rupt se vede in imaginea alaturata, nu e prea clara, dar cunoscatorii stiu despre ce vorbesc.Se poate intampla ceva cu timpul daca o lasa asa? Se poate pune alt surub acolo?
                  Attached Files

                  Comment


                  • #10
                    panou comanda climatizare

                    @bz_26_zzz:
                    Se demonteaza panoul prin detasarea cablurilor si apoi se declipseaza. Atentie sa nu rupi diverse cleme de plastic, mai ales daca e temperatura scazuta afara.
                    Attached Files
                    GL-22-TOF

                    Comment


                    • #11
                      SURUB usa

                      Originally posted by ursache View Post
                      Azi mergand la tara am zis sa mai mesteresc pe la golan cate ceva, sa mai strang un surub, doua... .Insa la usa dreapta spate in zona balamalelor am strans unul dintre suruburile care sustin parghia aceea a usii incat s-a rupt.Nu am strans tare, s-a rupt parca ar fii fost de plastic.Cea am rupt se vede in imaginea alaturata, nu e prea clara, dar cunoscatorii stiu despre ce vorbesc.Se poate intampla ceva cu timpul daca o lasa asa? Se poate pune alt surub acolo?
                      nu se poate pune alt surub dar laso asa cind o sa ai bai si timp schiba opritorul respectiv ai grija sa nu prinzi si cablurila de la difuzoare si de la inchidere si motor geam succes

                      Comment


                      • #12
                        Sa inteleg ca n-ar fii o problema?

                        Comment


                        • #13
                          nu exista nici o problema atit timp cit nu se rupe si al doilea surub

                          Comment


                          • #14
                            Aha.M-am mai linistit.Mersii frumos.

                            Comment


                            • #15
                              Poate sa imi spuna si mie cineva daca stie cum se scoate Radio CD-ul Blaupunkt de pe Logan?
                              Nu am nici inelute si nici lamele de scos aparatul din bord sincer nu am nici locuri unde as fi putut sa le folosesc. Multumesc mult
                              Last edited by ascristian_28; 18 January 2009, 16:20. Reason: Automerged Doublepost

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Anulare DPF
                              Politica de Securitate Google