Intrebari Logan 2

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Intreb pt. ca am vazut intr-un film de prezentare pt. Sandero Stepway 2 ca rezerva avea janta la fel cu celelalte roti, cu 5 brate

    Comment


    • Originally posted by liviunvl View Post
      Intrebare pentru posesorii de Sandero Stepway 2 si/sau SL10/Prestige.
      Ce roti de rezerva ati primit? Eu, la Sandero Stepway achizitionat in octombrie 2015 am primit o rezerva cu janta de tabla obisnuita, anvelopa Barum 185/65/15 cu mentiunea max. 80km/ora. Sper sa nu am nevoie de ea (la Logan-ul avut anterior am folosit rezerva o singura data in 8 ani)
      Stepway are 205/16 ca pneu si ala de 185/15 de pe rezerva e mai mic ca diametru. Daca mergi la peste 80 cu roti de diametre diferite se supara absul si declara defect + ca tinuta de drum poate fi afectata.
      pe SL10 sunt 195/16 cu diametru aproape identic cu 185/15.
      Nu contraziceti moderatorii, iti iei ban daca ai dreptate.

      Comment


      • Roata de rezerva la mine e in 5 spite ( la fel ca rotile de pe masina ). Ori ti-au luat aia roata de rezerva ( fabrica/reprezentanta) ori asa se livreaza de acum. Oricum ar fi, e idioata treaba. Ai roti de 16, pui rezerva de 15... Eu as zice sa investighezi putin treaba

        Comment


        • Adica, daca nu am ABS pe masina, pot pune roti cu diametre diferite pe puntea pe care am tractiune?
          sigpic

          Comment


          • Se poate pune, la alte mărci se pune roata de fier, mai mica decât cea originala.

            Comment


            • Am vorbit cu doi posesori de Stepway, unul din iunie 2014 si altul din septembrie 2015, si au aceeasi rezerva ca mine, janta de tabla normala si anvelopa Barum 185/65/15. S-ar parea ca dimensiunea e compatibila cu 205/55/16 dar, asa cum a spus unul din colegii de mai sus, in caz de pana pe fata se recomanda montarea rotii de rezerva pe spate si mutarea rotii din spate pe fata. E bine ca Dacia ne-a dat o roata de rezerva si nu un kit de pana

              Comment


              • Daca aveau aceeasi lungine, rotile, nu iti mai puneau pe rezerva limitarea de 80km/h.
                sigpic

                Comment


                • Sa spuna cineva cu experienta ( de viata): ce este mai important? lungimea sau grosimea?
                  „Decât să înjuri întunericul, mai bine aprinde o lumânare.”

                  Comment


                  • Originally posted by Oti View Post
                    Sa spuna cineva cu experienta ( de viata): ce este mai important? lungimea sau grosimea?
                    Materialul din care e facuta...[emoji3] [emoji3] [emoji3]

                    Trimis de pe al meu GT-I9301I folosind Tapatalk

                    Comment


                    • eu am SL10 si a venit cu kit de reparatie. Folosesc ca roata de rezerva una din rotile de iarna. S-a mai discutat, nu are rost sa tii o roata degeaba in portbagaj pentru o eventuala pana care cel mai probabil nu va fi niciodata. Cauciucul se uzeaza, nu o s-o mai folosesti niciodata roata aia de rezerva, cand o sa vrei sa le schimbi pe toate 4 sau doar 2 o sa te duci in magazin sa-ti iei 4 sau 2 perechi la fel. Deci chiar nu vad sensul rotii de rezerva din fabrica, au taiat costuri inteligent dpmdv ...

                      Comment


                      • Kit-ul de pana functioneaza si in caz de explozie sau taiere a cauciucului?

                        Comment


                        • Acum e ca si cu drobul de sare. Eu spre exemplu in peste 500.000 km facuti cu diverse masini nu am avut nici o explozie/taiere a cauciucului.

                          Comment


                          • Originally posted by GuGu21 View Post
                            ...Deci chiar nu vad sensul rotii de rezerva din fabrica, au taiat costuri inteligent dpmdv ...
                            De ce nu au scos roata de rezerva si de la modelul Laureate? De acolo nu se puteau taia costuri? In ceea ce priveste modelul Laureate se pare ca nu am mai fost inteligenti! De ce?
                            sigpic

                            Comment


                            • Originally posted by liviunvl View Post
                              Kit-ul de pana functioneaza si in caz de explozie sau taiere a cauciucului?
                              Îți dai seama ca nu o să funcționeze, în acel caz, chemi platforma sau oprești prima mașină să iți împrumute roata de rezerva

                              Comment


                              • Clima automata, geamuri electrice cu butoane pe usa in detrimentul rotii de rezerva. La Laureate nu a fost necesara o astfel de taieri de costuri.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google