Intrebari Logan 2

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Loganul meu 1,5 dci 75 cai din 2013 are 85000 km si face la fel atunci cand nu sunt atent,tremurta toata masina de zici ca se dezmembreaza .Trebuie sa gasesti acel punct in care sa tii ambreiajul la plecarea de pe loc si nu mai face asa.

    Comment


    • Originally posted by ionyk013 View Post
      intreb si io posesori de logan 2 1,5 dci de 75cp cind este motoru rece dimineta si plec cu treapta 1 si nu acelerez imi tremura motoru zici ca sar opri si dupa 2 , 3 minute dispare si revine la normal .e normal a mai intilnit cineva ? asa face de la 0 km e din 2015 si are acum 21000km am fost cu ia la revizie si schimburi la 20000km si sau uitat si au testato si a zis cai ok mare nimic .
      Asa face si loganul meu (1.5 dci 75cp). Nu te speria. Am 150000km si nu s-a intamplat nimic.
      sigpic

      Comment


      • o sa tin cont de sugestie ...
        stefan1970

        Originally posted by MihaiiahiM View Post
        Asa face si loganul meu (1.5 dci 75cp). Nu te speria. Am 150000km si nu s-a intamplat nimic.
        sper sa faca si am meu la fel sa nam probleme cai si masina de export

        Originally posted by zuzu85 View Post
        ridici cumva repede piciorul de pe ambreiaj?In cazul asta e normal sa faca asa
        normal nu ca am condus in trecut numai bezinare
        Last edited by ionyk013; 1 June 2016, 13:03. Reason: Automerged Doublepost

        Comment


        • Aceasta problema o avem f.f.f multi posesori de Dci la inceput Dacia, au schimbat acel kit de ambreiaj pe garantie (am vorbit personal cu cativa useri de pe forum care au schimbat in perioada de garantie,deci stiu ce vorbesc....).
          Constatari am pana acum 2 la garantie cu aceasta problema si nimic,luni am inca una pe problema cu marsarierul (la cele 2 in am iesit in proba doar in curte la service "Inginerul"a plecat cu ea tura la peste 1500rot/min si ce sa vezi nu face,...in trafic nu a vrut sa mearga!)
          Asta este "boala lor" la mine a trepidat la plecare la rece prima data,porma a inceput la cald...acum numai trepidaza la rece decat la cald (cand merg mult in traficul din Buc.la orele de varf)
          Acum am un huruit,suerat la marsarier daca intalnesc un obstacol(ex.daca vreau sa urc bordura de la parcare la care am facuta si rampa de beton)

          Singura rezolvare pe care o vad si au aplicat o si alti colegii de forum schimb kit ambreiaj cu ceva calitativ.
          Niciodata nu te certa cu un idiotu.Te aduce la nivelul lui si te bate prin experienta!!!

          Comment


          • singura solutie este sa lasam asa ambreiajul pana cade si abia atunci punem ceva calitativ, n are rost sa se umble acolo daca el functioneaza cat de cat bine... eu unul nici nu mai bag in seama trepidatul ala de pe loc, am si uitat de problema asta
            laureate 1.5l, albastru marin

            Comment


            • fac o ultima incercare ...pentru acel huruit
              Niciodata nu te certa cu un idiotu.Te aduce la nivelul lui si te bate prin experienta!!!

              Comment


              • 288908484R Aveti idee acesta este codul la stergatoare logan 2 modelul cu stergatoare fara rama din fabrica?
                Ce dimensiuni maxime de stergatoare ati montat pe lg 2 ?

                Comment


                • Cum adica stergatoare fara rama?
                  Cat despre dimensiuni cel mai mult am vazut pe aici 600 cu 530

                  Comment


                  • Originally posted by panselin4 View Post
                    Ce dimensiuni maxime de stergatoare ati montat pe lg 2 ?
                    Eu am 600 cu 530, insa la pasager poti monta si 550.

                    Comment


                    • @Sandel ai cumva o poza cu ele montate sa ma uit si eu cum vin?
                      @Panselin, daca te referi la stergatoarele plate, ala e codul.

                      Comment


                      • Originally posted by Crs. Sandel View Post
                        Eu am 600 cu 530, insa la pasager poti monta si 550.
                        Deci maxim merg 600 cu 550 ?oare se suprapun?
                        As cumpara cat mai mari sa stearga o suprafata cat mai mare din parbriz
                        Am vazut ca cele din fabrica sunt 550 cu 500
                        Cele originale au tinut peste 2 ani
                        Last edited by panselin4; 2 June 2016, 23:03.

                        Comment


                        • Nu am poza, pentru ca momentan am 530 la pasager. Data viitoare o sa iau 550 si o sa fac si poza.

                          Insa, se poate monta stergator de 550, pentru ca acei 2 cm se impart la 2: unul se duce spre centrul parbrizului, altul spre exteriorul acestuia, iar spre exterior, spatiul ramas este mai mare de 1 cm.

                          Originally posted by panselin4 View Post
                          Deci maxim merg 600 cu 550 ? As cumpara cat mai mari sa stearga o suprafata cat mai mare din parbriz
                          Te uiti la spatiul ramas spre exteriorul parbrizului, masori si ai sa vezi ca ai mai mult de 1 cm liber (asta daca ai 530 la pasager).
                          Last edited by Crs. Sandel; 2 June 2016, 23:02. Reason: Automerged Doublepost

                          Comment


                          • E vorba de alea aero montate din 2015.

                            Având în vedere tipul mecanismului ștergătorului de parbriz, nu recomand alte dimensiuni în afară de cele ale stergătoarelor originale.
                            Attached Files
                            Pentru H4B(0,9 TCe) datu' cu părerea (mai ales cand nu ai toate datele) e sport național - Do not feed the trolls.

                            Comment


                            • Originally posted by panselin4 View Post
                              Deci maxim merg 600 cu 550 ?oare se suprapun?
                              As cumpara cat mai mari sa stearga o suprafata cat mai mare din parbriz
                              Am vazut ca cele din fabrica sunt 550 cu 500
                              Cele originale au tinut peste 2 ani
                              la 600 cu 550 se suprapun cam 1 cm, dar este in regula. Asa am montat, sunt multumit de cum sterg valeo, dar la rece au inceput sa scartaie la 1 luna (aprilie), in consecinta la iarna o sa le schimb.

                              Comment


                              • vin si eu cu o intrebare pentru dieselul meu. Azi am vrut sa mi curat putin gulerele de la conducta de la intercooler ce intra in clapeta electronica de acceleratie ca se cam imbacsise pe acolo cu putin ulei si in timp ce ma uitam in interiorul clapetei, am observat ca sta deschisa la maxim. E normal sa stea deschisa cu motorul oprit? Teoretic nu trebuia sa stea inchisa acea clapeta?
                                laureate 1.5l, albastru marin

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google